kıl dönmesi tedavi

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan makalede Pilonidal sinüs hakkında bilgi ve pilonidal sinüs vakasına neden olan durumlar ile pilonidal sinüs nasıl anlaşılır. Pilonidal sinüs belirtileri ve teşhis konusunda aydınlatıcı yazımızdan mutlaka faydalanmalısınız.

Pilonidal sinüs belirti ve bulguları

Pilonidal sinüs genellikle belirti vermeden uzun süre kalabilir.İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir.Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta  bir veya birkaç yerde kılların girdiği delikler görünür.

Tedavi geciktirilirse ve temizlik kurallarına dikkat edilmezse yeni delikler açılabilir bu şekilde çok sayıda giriş deliği oluşması mümkündür.Giriş deliği sayısının artması ve daha geniş alanda delikle oluşması tedaviyi güçleştiren bulgulardır.

Sağlığına dikkat etmeyen kişilerde çok kıl birikmesine bağlı olarak o alanda ceviz yada yumurta kadar şişlik oluşabilir ve giderek büyüebilir.Halk arasında kıllar yürür omur iliği ve barsakları sarabilir gibi düşünceler yanlıştır kıllar her zaman yumak halinde belli bir yerde kalır.

Sert oturma,düşme gibi travma sonucu kıl yumağını vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir bu durumda akıntı bulgusuda eklenmiş olur.

Pilonidal sinüste şu bulguların biri veya hepsi görülebilir

-Giriş deliği yada delikleri

-Şişlik nohut kadar olabileceği gibi yumurta kadar da olabilir.

-Akıntı kıllara (karşı vücudun yaptığı salgıdır)

-Pis koku (akıntı sebebiyle olur)

-Bölge cildinde renk koyulaşması

-Ağrı

-Kaşıntı

Apseleşme varsa bu bulgulara şunlar eklenir;

-Şiddetli ağrı

-Şişlikte artma

-Kızarıklık

-Ateş

-Titreme

Bu şikayetlerin eklenmesi durumunda pilonidal sinüs apsesi düşünülür. Apseye müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur ancak apsenin ağır şeki geriledikten 1-2 ay sonra pilonidal sinüs tedavisi yapılabilir hatta apsenin tekrarından korunmak için yapılmalıdır.Pilonidal sinüs apsesi acil müdahale gereken bir durumdur.Bütün apseler gibi pilonidal sinüs apseside boşaltılarak tedavi edilir ek olarak antibiotik eklenir.

Kıl dönmesi belirtileri görüldüğünde herhangi bir şikayet yapmasada tedavi olunmalıdır,tedavisi geciktirildiğinde yeni kıllar girer,yeni apse alanları oluşabilir bu durumlarda hastalığın ilerlemesine ve tedavisinin güçleşmesine sebep olur.Erken dönemde tedavi yapılması ameliyat sonrası görülen tekrarlama ihtimalinide azaltır.

delicious Pilonidal Sinüs Belirtileridigg Pilonidal Sinüs Belirtileriblogger Pilonidal Sinüs Belirtilerishare 16 16 Pilonidal Sinüs Belirtileri

Bu haber 17 Nisan 2012 tarihinde tarafından Pilonidal Sinüs kategorisi altına yazılmış. 11.885 views defa okunmuş ve 34 Yorum yapılmış

Pilonidal Sinüs Belirtileri için 34 yorum yapılmış


emin
07 Haziran 2014

Hocam 2 defa oldum bu ameliyatı ilki açık kesip bıraktılar dışarı çıkamaz olduk ikincisinde o yarayı kapadılar oda geçmedi bi yara yok bu sefer ama akıntı var gine ameliyat diyorlar monoton olarak senede bir olucazmı bunu yoksa şu yöntemle ol dermisiniz ?
Op.Dr.Atilla KAYA
mikro sinüsektomi yöntemini araştırın tekrar etme ihtimali düşüktür

öykücan
05 Mayıs 2014

hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum ve ameliyat olalı 6 gün oldu ve akıntım var sizce bunun olması normal mi ?
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi ameliyatından sonra akıntı olabilir ama 6 ay devam etmsi normal değil

Kinay
16 Nisan 2014

Lutfennnnnn…hocam sinir bolgesine makat bolgesine yakin ameliyat oldum..daha sonra bagiraklarimda agrilar olusmaya basladi..2 senedir cekiyorum kil donmesi ameliyati ile ilgisi olabilir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
ilgisi olduğunu sanmam

berker
11 Nisan 2014

Satin hocam Iki sene önce kıl Dönmesi ameliyat oldu m simdi delik gibi bir şey var ama akinti ağrı yok tekrar etmis olabilir mi koku da yok
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
Delik varsa kıl dönmesi yenilemiş olabilir,genel cerrahiye muayene olun.

huseyin yogutcu
06 Mart 2014

3 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum hocam Pilonidal sinüs ile dikişlerm 10.gün fln alındıı bir sıkıntım agrı fln tuvalette biraz kanama oldu ama dişilern oldugu yerden değil açık bırakmş birazcık bide koku var gibi tekrarmı etti acaba?
Op.Dr.Atilla KAYA
tekrar için erken iltihap olabilir

çagatay tekin
23 Şubat 2014

hocam pronidal sinus ile 3.ameliyatımı oldum 4 parmak kadar dikişim var ne kadar sürede tam olarak iyileşirim birde cok az bir akıntı oluyor normal mi ?
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
akıntı olması normal değil,kontrole gitseniz iyi olur.
tam olarak nne zaman iyileşeceğinizi siz daha iyi bilirsiniz nede olsa 3.ameliyatınız

tuba
05 Şubat 2014

hocam merhabalar 1 ay önce kuyruk sokumumda iltihap oluştu cerrahi bir işlemle boşaltıldı doktorum ameliyata gerek olmadığını söyledi şu an hiç bir şikayetim yok fakat siyah küçük bir tane delik var bunu doktorda görmüştü bir daha apse yaparsa o zaman ameliyatı düşünürüz dedi. su anda ağrı şişlik kızarıklık hiç bir şikayetim yok yinede ameliyat olmama gerek var mı şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
kendi haline düzelmez ve zamanla ilerleyip ayaktan tedavi ettirabileceğiniz mikro sinüsektomi olma şansınızı kaybedersiniz.ilerlemeden ameliyat olmanız daha doğrudur.

tuğçe
21 Aralık 2013

hocam kuruk sokumunun yanında şişlik var ve çok ağrı yapıyordu doktora gttim apse dedi boşallttı orda sertlik duruour kıl dönmesimi acaba ?
Op.Dr.Atilla KAYA
kuyruk sokumunda ağrılı şişlik kıl dönmesinde olur

İlkay Müslüm Aykut
29 Kasım 2013

Hocam 17 yaşındayım bundan 1 sene once kıl dönmesi ameliyatı oldum yanlıs hatırlamıyosam 22 23 dikiş vardı uzun zamandır sıkıntım yoktu ama bu aralar kanama yada delik yok ama şişlik ve agrı var İnşallah kıl dönmesi değildir ama kıl dönmesiyse sizin yönteminizle 2ncı bır amelıyat olabılır mı cok tesekkur ederım sımdıden
Op.Dr.Atilla KAYA
şişlik ve hastalığın tekrarladığı ve iltihaplandığını düşündürür
evet olabilir

haktan
10 Ekim 2013

slm hocam ben yaklaşık 2 defadır kıl dönmesindn ameliyat oldum açıktan ve yine tekrarladı gibi hocam benim işim güç yok durmadan ameliyat mı olacam bunun tekrar etmeyen tedavisi yok mu valla bıktım ya hocam akıl verin bana
Op.Dr.Atilla KAYA
her yöntem tekrarlayabilir ama 14 farklı ameliyatta tekrar ihtimali % 3 ile % 47 arasında değişir.


Yorum yapın


anjing