kıl dönmesi Ücreti

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Genç ve yetişkin erkeklerin en can sıkıcı hastalığı kıl dönmesi genellikleri ileri evrede farkına varılır. Çünkü gizli bir hastalık olup, ne zaman ki iltihap ve makat ağrısı gibi sorunlar ile anlaşılmaktadır. Bu tür şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. Medical Art klinikleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Kıl dönmesi muayenesi nasıl yapılır? şeklinde aklınızdan soru geçiyorsa onuda sitemizde farklı bir sayfadan inceleyebilirsiniz.

Belirti ve Şikayetleri

Kuyruk Sokumunda Delik
Pilonidal Sinüs aslında erken süreçte anlaşılabilir. Fakat insanların %95 gibi büyük bölümü bu bilgiden uzak olduğu için dikkat etmezler. Henüz aşağıda belirtilen iltihap, ağrı, akıntı, ateş gibi şikayetler başlamadan önce en önemli kıl dönmesi belirtisi olarak kuyruk sokumunda delik görülür. Bunlar kıl dönmesi giriş deliği olarak adlandırılır ve bir yada bir kaç tane olabilmektedir. Çünkü kıllar cilt altına bu deliklerden girmektedir. Ortaya çıkan bu delik kıl girebilecek kadar dar olabildiği gibi insanın cici parmağı kadar geniş olabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda İltihap
Evet arkadaşlar erken süreçte hastalığın farkına varılmaması halinde şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda ilk dikkat etmemiz gereken şikayet kuyruk sokumu bölgesinde iltihap olup, ağrı, akıntı ve şişlik gibi belirtileri olur. Yani iltihap olup anlaşılmaması neredeyse imkansızdır.

İltihap Neden Olur? Bu konuyu anlamak için hastalığın yapısını ele almalıyız. Saç ve sırt bölgesinden dökülen kıl, tüy ve yabancı maddeler kuyruk sokumu bölgesinden oluşturdukları delik ile cilt altına girmektedir. Cilt altında kılların artması halinde vücut onları ciltten uzak tutmak için zar ile kaplamaktadır. Bu nedenle kişi çok fazla şikayet yaşamaz. Fakat insanların düşmesi, sert oturması, uzun süre oturması gibi durumlarda kılları saran bu zar maalesef yırtılmaya maruz kalmaktadır. Cilt ile karşı karşıya kalan kılların vereceği zararı minimuma indirmek isteyen vücut kılları eritmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Fakat bu salgılanan sıvı hiç bir işe yaramayacaktır.

Sıvı Cilt Dışına Çıkamaz: Vücudun salgıladığı sıvı genelde amacına ulaşamayınca cilt dışına çıkması gerekmektedir. Bunun içinde Pilonidal Sinüs’e neden olan giriş deliğini kullanması gerekir. Bazı durumlarda tıkalı olan bu delikten çıkamayan sıvı 2-3 gün içinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Bir diğer belirti ise anüs bölgesinde ağrı olup, burada dikkat edilmesi gereken makat ağrısı yapan bir çok hastalık olduğudur. Kıl dönmesi hastalarında ağrı genelde iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birincisi cilt altında biriken kılları saran zarın yırtılması sonucu oluşur. İkincisi ise yukarıda detaylarına yer verilen iltihap oluşumu sonucunda ciddi düzeyde ağrı görülür. Öyle ki ağrı her geçen saat şiddeti artar ve kullandığınız ağrı kesiciler çözüm olmaz. Tek çözüm ortaya çıkan iltihabın boşaltılması olup, hasta o an rahatlamaktadır. Pilonidal Sinüs’e bağlı ağrılar daha çok otururken ve yatarken dikkat çekici hale gelmektedir.

Akıntı ve Pis Koku
Bir diğer belirti ise iç çamaşırdır ıslaklık yani akıntı ve bunun sonucunda kötü bir kokuya neden olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda yer alan bilgiler arasında belirttiğimiz vücudun salgıladığı sıvı ile alakalıdır. İltihaba neden olmadığı sürece bu sıvı günlük 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkmakta ve iç çamaşırınızı ıslatabilir.

Makatta Şişlik
Kıl Dönmesi iltihabı aniden ortaya çıkan bir durum olup, hafif ağrı ile başlayan ve şiddeti artan bu süreç bir noktadan sonra şişlik ile devam etmektedir. Şişlik olan bölgede kızarıklık oluşmaktadır. Aşağıda yer alan görselde iltihap durumu görülmektedir.

İltihap Şişliği

Makat Kaşıntısı
Anüs bölgesinde görülen sorunların biride kaşıntı olup, daha çok Anal Dermatit dediğimiz mayasıl hastalığına bağlı olmakla birlikte aynı zamanda Pilonidal Sinüs iltihabı sonucu ortaya çıkabilir.

Çıkış Deliği
En önemli bulgulardan biride kuyruk sokumunda çıkış deliği olup, kılların girdiği giriş deliğinin bir kaç santim yukarısında yer almaktadır. Kılları imha etmek için salgılanan sıvının oluşturduğu deliktir. Aşağıda yer alan görsele dikkatli baktığınızda hastalığın yapısını kolayca anlarsınız.

Makatta Delik

Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi nasıl anlaşılır hususunda aktaracaklarım bu kadar olup, şimdi ise sizden bazı ricalarım olacaktır. Yukarıda yer alan şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Medical Art klinikleri SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır için 751 yorum yapılmış


İsimsiz

Hocam iyi günler kalça arasında kaşıntı oluyor dokununca çişim geliyor kırmızılıklar var her dokunduğumda bayağı fazla tüy çıkıyor sizce bu nedir
Op Dr Altan Karan
kıl dönmesi olabilir.muayenemiz ücretsiz gelirseniz değerlendirip tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

AERATD<

Hocam benım makatın delikte değil yanında şişlik var oturamiyorum içten şişlik bu ne olabilir
Op Dr Adil Altınasoy
anal apse olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

doğan

hocam iyi günler. iki gündür kalçamın sağ tarafında bir şişlik var ama cildin altında ellediğim zaman nohut büyüklüğünde ve elleyince ağrıyor oturuncada ağrı yapıyor. daha önce böyle bir sıkıntım yoktu ve bu sıkıntı bir anda ortaya çıktı, kaşıntım da yok kuyruk sokumunda iltihap vb hiçbirşey yok. nedir bu yardımca olur musunuz
teşekkürler..
Op Dr Demet Ağras
kuyruk sokumuna yakında kıl dönmesi apsesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

burak

Merhaba hocam makatımda yaklaşık 9 10 ay önce 1 2 kere kanama olmuştu ama ağrı yanma vb hiç bir şey yoktu yaklaşık 1 ay öncede makatan 1 2 cm geride çok hafif bir şişlik çıktı sanırım pıhtılaşmaydı ve oda 4-5 gün önce yok oldu yalnız son 2 gündür kan gelmeye başladı aynı şekilde ağrı yanma gibi bir şey yok acaba sıkıntı nedir Teşekkürler.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.makat kanamaları ciddiye alınmalı

Fatih

Hocam kolay gelsin makatimin bir veya bir buçuk santim kadar yukarda başlarda sertlik vardı dokunduğunda nohut gibi hissediyordum sonraları dışarı çıktı sivilceden büyük bisey ve 5 aydır gitmiyor acaba kıl dönmesi mıdır şimdiden teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
O bölgede farklı hastalıklar görüyoruz, size yakın şubemize gelip muayeneyle emin olabilirsiniz.

Mumin

Hayalarimin sag alt kisminda ne oldugu belirsiz bir sislik oldugunu farkettim ama ne agri nede aci var sadece siktigimda kan geliyo kan biraz koyu asagi dogru hafif sertlik olusmus kil donmesi olma olasili nedir tesekkurler
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
o bölgede kıl dönmesi nadir görülür.daha çok batık olur.ama gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

baris

hocam bnm kaba etimde sadece sislik var kuyruk sokumuna yakin falan degil yani ole kuyruk sokumunda falan delik yok agrim yok kasindim yok kil donmesi olma ihtimali varmidr acaba
Op Dr Adil Altınsoy
muayene ile değerlendirmek gerekir.fistül olabilir

Burhan

Merhaba hocam benim kuyruk sokumunda delik değil de merdivenimsi bir yapı var yani tam kuyruk sokumunda bir basamak yükseliyor gibi hafiften ayrıca kaşıntı da çok oluyor ama herhangi bir ağrı sizi yok. Bu kıl dönmesi midir ?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
tam bir değerlendirme için muayene etmek gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz sorun varsa tespit edebiliriz

Cihad Üren

Merhabalar hocam.17yaşındayım ve üç yıldır sakalımı terten kesiyordum yüzümde bir sivilce çıktı ağrımaya başladı biraz soymaya başlayınca 3 cmlik bir kıl çıktı ,tutup çektim,şu an sıkıntı yok fakat yüsümde sivilceye benzer yaralar var am emin değilim acaba onlar da mı kıl dönmesi.sizce sakalı tersten kesmek zararlı mı.yardımcı olun lütfen..
Op Dr Atilla Kaya
batık,kılların ucunu dışarı çıkarın

Isimsiz

penisimde sivilceye benzer seyler var kıl donmesimi bide apis aramda kasıntı ve degisik bir sıvı söz konusu
Op.Dr.Nizam KURTDERE (Nişantaşı)
Peniste kıl dönmesi olmaz başka sorundur
Anüsteki anal dermatit olabilir