kıl dönmesi Hastanesi

Genç ve yetişkin erkeklerin en can sıkıcı hastalığı kıl dönmesi genellikleri ileri evrede farkına varılır. Çünkü gizli bir hastalık olup, ne zaman ki iltihap ve makat ağrısı gibi sorunlar ile anlaşılmaktadır. Bu tür şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. Medical Art klinikleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Kıl dönmesi muayenesi nasıl yapılır? şeklinde aklınızdan soru geçiyorsa onuda sitemizde farklı bir sayfadan inceleyebilirsiniz.

Belirti ve Şikayetleri

Kuyruk Sokumunda Delik
Pilonidal Sinüs aslında erken süreçte anlaşılabilir. Fakat insanların %95 gibi büyük bölümü bu bilgiden uzak olduğu için dikkat etmezler. Henüz aşağıda belirtilen iltihap, ağrı, akıntı, ateş gibi şikayetler başlamadan önce en önemli kıl dönmesi belirtisi olarak kuyruk sokumunda delik görülür. Bunlar kıl dönmesi giriş deliği olarak adlandırılır ve bir yada bir kaç tane olabilmektedir. Çünkü kıllar cilt altına bu deliklerden girmektedir. Ortaya çıkan bu delik kıl girebilecek kadar dar olabildiği gibi insanın cici parmağı kadar geniş olabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda İltihap
Evet arkadaşlar erken süreçte hastalığın farkına varılmaması halinde şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda ilk dikkat etmemiz gereken şikayet kuyruk sokumu bölgesinde iltihap olup, ağrı, akıntı ve şişlik gibi belirtileri olur. Yani iltihap olup anlaşılmaması neredeyse imkansızdır.

İltihap Neden Olur? Bu konuyu anlamak için hastalığın yapısını ele almalıyız. Saç ve sırt bölgesinden dökülen kıl, tüy ve yabancı maddeler kuyruk sokumu bölgesinden oluşturdukları delik ile cilt altına girmektedir. Cilt altında kılların artması halinde vücut onları ciltten uzak tutmak için zar ile kaplamaktadır. Bu nedenle kişi çok fazla şikayet yaşamaz. Fakat insanların düşmesi, sert oturması, uzun süre oturması gibi durumlarda kılları saran bu zar maalesef yırtılmaya maruz kalmaktadır. Cilt ile karşı karşıya kalan kılların vereceği zararı minimuma indirmek isteyen vücut kılları eritmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Fakat bu salgılanan sıvı hiç bir işe yaramayacaktır.

Sıvı Cilt Dışına Çıkamaz: Vücudun salgıladığı sıvı genelde amacına ulaşamayınca cilt dışına çıkması gerekmektedir. Bunun içinde Pilonidal Sinüs’e neden olan giriş deliğini kullanması gerekir. Bazı durumlarda tıkalı olan bu delikten çıkamayan sıvı 2-3 gün içinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Bir diğer belirti ise anüs bölgesinde ağrı olup, burada dikkat edilmesi gereken makat ağrısı yapan bir çok hastalık olduğudur. Kıl dönmesi hastalarında ağrı genelde iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birincisi cilt altında biriken kılları saran zarın yırtılması sonucu oluşur. İkincisi ise yukarıda detaylarına yer verilen iltihap oluşumu sonucunda ciddi düzeyde ağrı görülür. Öyle ki ağrı her geçen saat şiddeti artar ve kullandığınız ağrı kesiciler çözüm olmaz. Tek çözüm ortaya çıkan iltihabın boşaltılması olup, hasta o an rahatlamaktadır. Pilonidal Sinüs’e bağlı ağrılar daha çok otururken ve yatarken dikkat çekici hale gelmektedir.

Akıntı ve Pis Koku
Bir diğer belirti ise iç çamaşırdır ıslaklık yani akıntı ve bunun sonucunda kötü bir kokuya neden olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda yer alan bilgiler arasında belirttiğimiz vücudun salgıladığı sıvı ile alakalıdır. İltihaba neden olmadığı sürece bu sıvı günlük 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkmakta ve iç çamaşırınızı ıslatabilir.

Makatta Şişlik
Kıl Dönmesi iltihabı aniden ortaya çıkan bir durum olup, hafif ağrı ile başlayan ve şiddeti artan bu süreç bir noktadan sonra şişlik ile devam etmektedir. Şişlik olan bölgede kızarıklık oluşmaktadır. Aşağıda yer alan görselde iltihap durumu görülmektedir.

İltihap Şişliği

Makat Kaşıntısı
Anüs bölgesinde görülen sorunların biride kaşıntı olup, daha çok Anal Dermatit dediğimiz mayasıl hastalığına bağlı olmakla birlikte aynı zamanda Pilonidal Sinüs iltihabı sonucu ortaya çıkabilir.

Çıkış Deliği
En önemli bulgulardan biride kuyruk sokumunda çıkış deliği olup, kılların girdiği giriş deliğinin bir kaç santim yukarısında yer almaktadır. Kılları imha etmek için salgılanan sıvının oluşturduğu deliktir. Aşağıda yer alan görsele dikkatli baktığınızda hastalığın yapısını kolayca anlarsınız.

Makatta Delik

Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi nasıl anlaşılır hususunda aktaracaklarım bu kadar olup, şimdi ise sizden bazı ricalarım olacaktır. Yukarıda yer alan şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Medical Art klinikleri SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır.

Bu haber 12 Nisan 2016 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 243.783 defa okunmuş ve 727 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır için 727 yorum yapılmış


Ersin
29 Eylül 2016

Kuyruk sokumunun sagında ıce dogru cıban gıbı bır sey cıktı sıktım kanadı. 2 gun sonra kapandı kıl donmesı mı ? Acaba
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kuyruk sokumunda sıklıkla kıl dönmesi oluşur.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Ahmet
29 Eylül 2016

hocam benimde hemen penisin 1 cm gerisinde sivilce gibi çıktı korkuyorum kıl dönmesidir diye bu bölge de kıl dönmesi olabiliyor mu
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
o bölgede sıklıkla batık gelişir.

Ahmet
27 Eylül 2016

Hocam benim anüs deliğinin yanında nohut tanesi kadar bir şişlik var ani hareket yapinca ağrı yapıyor ama çok fazla ağrı yok hastaneye gittim doktor beyin cerrahina git dedi. Görüp görmediğinden şüphem var ne yapmam gerekiyor. Bilgi verebilirmisiniz.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
genel cerraha muayene olmalısınız

Ahmet
26 Eylül 2016

Hocam merhabalar… Makineyle popo kıllarını almak aynı zaman da arasını, kıl dönmesi yapar mı acaba? Yani oradaki kılları kesmek, kesmemek kıl dönmesini etkiler mi? Çünkü çoğu hiç dokunmadığı halde kıllara, kıl dönmesi oluyor. Yani mesele o değil dimi? Ben temizlemek istiyorum da makineyle… Cevaplarsanız sevinirim…
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
temizleyebilirsiniz

Cn
25 Eylül 2016

Hocam benim yumurtalıkların alt köşesinde iki tane küçük şişlikler var sıktığımda kan ve iltahap çıkıyor kıl dönmesimidir acaba ?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
o bölgede daha çok batık görülür.ama nadiren de kıl dönmesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

gökhan
24 Eylül 2016

hocam makatın hemen 1 cm gerisinde parmak ucu kadar şişlik oluştu,ağrı kaşıntı ve sızlama var bir haftadır geçmedi daha öncedende hafif şişlik çıkıyordu ama sonra kendiliğinden geçiyordu bu sefer şiddetli ağrı ve kaşıntı yapıyor,hemoroidmi kıl dönmesimi acaba.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
ağrı bulgusu daha çok fissürde olur.şişlik ödeme bağlı olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunları tespit eder ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz

Sabri
15 Eylül 2016

2 gün önce ağrı başladı ve şişlik oluştu hastaneye daha gitmedim sizce kıl donmesimidir
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi apsesi olabilir.ağrı apse bulgusudur.gelirseniz muayene ile değerlendirip, tedavinizi yapabiliriz

mehmetr
07 Eylül 2016

merhaba
kuyruk sokumunun az aşağısında çok az iltihap geliyor başka herhangi bi sıkıntı yok acaba nedendir hocam
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Makata çok yakın değilse büyük ihtimalle kıl dönmesidir.öncelikle muayene olun,eğer kıl dönmesi ise ameliyatsız geçmez. Büyümeden,Medical Art Cerrahi Merkezinde uygulanan mikrosinüsektomi ameliyatını olursanız sosyal yaşamınız fazla etkilenmeden bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.
Geçmiş olsun

Nurullah
06 Eylül 2016

Hocam 5 yıl önce askerdeyken kıl dönmesi teçhizi konuldu bende askeri hastaneye gittim de ağrı kesici iltihap kurutucu verdiler 3 ay sonra tekrar gel dediler ve gittim kıl dönmen keçmiş dediler ve bu gün bende hala akıntı kaşıntı oluyor ne yapmam gerekiyor ben ist Anadolu yakasında oturuyorum bu tarafta hastanenizde varmı?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

Furkan
31 Ağustos 2016

Benim bu bacağımın daha doğrusu penisi bölgesinin sağ tarafı hemen gövde ile birleşen noktalarda bi şişlik var kaşınıyor ve ucu siyah kaç haftadır inmedi ne olabilir
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Basit bir kıl dibi iltihabı veya lenf bezi olabilir.0532 4639682 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf yollarsanız daha iyi yorum yapabiliriz
Geçmiş olsun


Yorum yapın


gajah