kıl dönmesi Hastanesi

Genç ve yetişkin erkeklerin en can sıkıcı hastalığı kıl dönmesi genellikleri ileri evrede farkına varılır. Çünkü gizli bir hastalık olup, ne zaman ki iltihap ve makat ağrısı gibi sorunlar ile anlaşılmaktadır. Bu tür şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. Medical Art klinikleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Kıl dönmesi muayenesi nasıl yapılır? şeklinde aklınızdan soru geçiyorsa onuda sitemizde farklı bir sayfadan inceleyebilirsiniz.

Belirti ve Şikayetleri

Kuyruk Sokumunda Delik
Pilonidal Sinüs aslında erken süreçte anlaşılabilir. Fakat insanların %95 gibi büyük bölümü bu bilgiden uzak olduğu için dikkat etmezler. Henüz aşağıda belirtilen iltihap, ağrı, akıntı, ateş gibi şikayetler başlamadan önce en önemli kıl dönmesi belirtisi olarak kuyruk sokumunda delik görülür. Bunlar kıl dönmesi giriş deliği olarak adlandırılır ve bir yada bir kaç tane olabilmektedir. Çünkü kıllar cilt altına bu deliklerden girmektedir. Ortaya çıkan bu delik kıl girebilecek kadar dar olabildiği gibi insanın cici parmağı kadar geniş olabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda İltihap
Evet arkadaşlar erken süreçte hastalığın farkına varılmaması halinde şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda ilk dikkat etmemiz gereken şikayet kuyruk sokumu bölgesinde iltihap olup, ağrı, akıntı ve şişlik gibi belirtileri olur. Yani iltihap olup anlaşılmaması neredeyse imkansızdır.

İltihap Neden Olur? Bu konuyu anlamak için hastalığın yapısını ele almalıyız. Saç ve sırt bölgesinden dökülen kıl, tüy ve yabancı maddeler kuyruk sokumu bölgesinden oluşturdukları delik ile cilt altına girmektedir. Cilt altında kılların artması halinde vücut onları ciltten uzak tutmak için zar ile kaplamaktadır. Bu nedenle kişi çok fazla şikayet yaşamaz. Fakat insanların düşmesi, sert oturması, uzun süre oturması gibi durumlarda kılları saran bu zar maalesef yırtılmaya maruz kalmaktadır. Cilt ile karşı karşıya kalan kılların vereceği zararı minimuma indirmek isteyen vücut kılları eritmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Fakat bu salgılanan sıvı hiç bir işe yaramayacaktır.

Sıvı Cilt Dışına Çıkamaz: Vücudun salgıladığı sıvı genelde amacına ulaşamayınca cilt dışına çıkması gerekmektedir. Bunun içinde Pilonidal Sinüs’e neden olan giriş deliğini kullanması gerekir. Bazı durumlarda tıkalı olan bu delikten çıkamayan sıvı 2-3 gün içinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Bir diğer belirti ise anüs bölgesinde ağrı olup, burada dikkat edilmesi gereken makat ağrısı yapan bir çok hastalık olduğudur. Kıl dönmesi hastalarında ağrı genelde iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birincisi cilt altında biriken kılları saran zarın yırtılması sonucu oluşur. İkincisi ise yukarıda detaylarına yer verilen iltihap oluşumu sonucunda ciddi düzeyde ağrı görülür. Öyle ki ağrı her geçen saat şiddeti artar ve kullandığınız ağrı kesiciler çözüm olmaz. Tek çözüm ortaya çıkan iltihabın boşaltılması olup, hasta o an rahatlamaktadır. Pilonidal Sinüs’e bağlı ağrılar daha çok otururken ve yatarken dikkat çekici hale gelmektedir.

Akıntı ve Pis Koku
Bir diğer belirti ise iç çamaşırdır ıslaklık yani akıntı ve bunun sonucunda kötü bir kokuya neden olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda yer alan bilgiler arasında belirttiğimiz vücudun salgıladığı sıvı ile alakalıdır. İltihaba neden olmadığı sürece bu sıvı günlük 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkmakta ve iç çamaşırınızı ıslatabilir.

Makatta Şişlik
Kıl Dönmesi iltihabı aniden ortaya çıkan bir durum olup, hafif ağrı ile başlayan ve şiddeti artan bu süreç bir noktadan sonra şişlik ile devam etmektedir. Şişlik olan bölgede kızarıklık oluşmaktadır. Aşağıda yer alan görselde iltihap durumu görülmektedir.

İltihap Şişliği

Makat Kaşıntısı
Anüs bölgesinde görülen sorunların biride kaşıntı olup, daha çok Anal Dermatit dediğimiz mayasıl hastalığına bağlı olmakla birlikte aynı zamanda Pilonidal Sinüs iltihabı sonucu ortaya çıkabilir.

Çıkış Deliği
En önemli bulgulardan biride kuyruk sokumunda çıkış deliği olup, kılların girdiği giriş deliğinin bir kaç santim yukarısında yer almaktadır. Kılları imha etmek için salgılanan sıvının oluşturduğu deliktir. Aşağıda yer alan görsele dikkatli baktığınızda hastalığın yapısını kolayca anlarsınız.

Makatta Delik

Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi nasıl anlaşılır hususunda aktaracaklarım bu kadar olup, şimdi ise sizden bazı ricalarım olacaktır. Yukarıda yer alan şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Medical Art klinikleri SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır.

Bu haber 12 Nisan 2016 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 236.387 defa okunmuş ve 717 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır için 717 yorum yapılmış


Ömer Faruk Subaşı
25 Ağustos 2016

Hocam Merhabalar çıkış deliğinde serce parmağından küçük şiskinlik var son iki gündür dokununca ağrıyor ne olabilir ameliyata gerek varmi
Op Dr Ergun Aygören
apse olabilir.açtırmalısın.fistül oluşmasın.doku toparlayıncada mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanı öneririm

Taha Kalkan
24 Ağustos 2016

Hocam benim iç çamırşırda kirlenme oluyor az da kanama oluyor birde koku oluyor ama şişlik ağrı olmuyor,kaşınma vs birşey de yokBu kıl dönmesimidir
Op Dr Ergun Aygören
büyük olasılıkla kıl dönmesidir.gelirsen muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamına ara vermeden tedavinizi yapabiiriz

ahmet
14 Ağustos 2016

hocam 1 haftadır fark ettiğim makat bölgesi civarında bir şişlik var. serçe parmağının ucundan biraz küçük şekilde, değince ağrı hissediyorum. kıl dönmesimidir ?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
pek çok nedeni olabilir.apse,kıl dönmesi hemoroid vb olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

Fatih
12 Ağustos 2016

Hocam 6 ay önce kuyruk sokumu çevresinde çıban gibi bi şey oluşdu ilk başda derünin altında acı vermeyen bi şişlik şeklinde başladı ve dışarı çıktığında iltihap gibi oluşfu çıban olduğunu düşünnüşdüm gece acıdan uyandıracak şekilde acı veriyodu.bugün yani 6 ay sonra tekrarlanfı ve bu 6 aylık süre içinxe 4 yada 5. Oluyo tekrarlanması.kıl dönmesi olabikirmi.ayrıca şişiyo ve patlıyo kan ve irin akıyo belli bi süre durmuyo.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
kıl dönmesi apsesi olabilir.öncelikle apse tedavisi daha sonra doku toparlayıncada kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

Umit
07 Ağustos 2016

Merhaba hocam benim makatimin kenarinda 2 tane su toplamis gi morlok var ilk baslarda agri yapiyordu simdi agrimiyo bir haftadir farkindayim ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim
Op Dr Altan Karan
şikayetiniz kıl dönmesinden çok hemoroite benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip kesin tanı koyabiliriz

Emre
04 Ağustos 2016

Selamlar hocam. Bugün kalçamın sağ kenarında sivilce ye benzer küçük bir kırmızılık oluştu. Ama ne giriş ne de çıkış deliği var ama oturunca ya da bastırınca acıyor. Sizce bu kıl dönmesimi ? Cevaplarsanız sevinirim .Saygılar.
Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)
basit bir kıl kökü iltihabıda,kıl dönmeside olabilir

İpek
28 Temmuz 2016

Merhaba Hocam,
3 yıl önce otururken kuyruk sokumumda bir ağrı hissettim ve baktığımda kuyruk sokumumda ufak bir delik ve kızarıklık olduğunu gördüm.Fakat şimdiye kadar hiç akıntı, kanama olmadı.Dikkat ediyorum iç çamaşırımda hiç leke de görmedim.Bu yüzden de doktora gitmedim.Şu an sadece bastırdığım zaman ağrıyı hissediyorum fakat zaman zaman ağrının arttığı oluyor, sonra o ağrı geçiyor.Hocam bu kıl dönmesi midir ve ameliyat şart mıdır?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesine benziyor,muayene ile teşhis konur.www.nizamkurtdere.com da kıl dönmesi ve tedavisi ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Murat şerit
25 Temmuz 2016

Hocam benim 2.3 aydir kuyruk sokumumda otururken yatarken bi batma gibi bisey oluyor bunun nedeni nedir
Op Dr Seher Şirin
kıl dönmesi olabilir.kliniğimzde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

mehmet
25 Temmuz 2016

hocam iyi geceler. benim baldır bölgemde apseli, ağrılı sivilce benzeri bir şey var. (makatta değil). bunu arada sıkıyorum ama sürekli yeniliyor. kıl dönmesi olabilir mi?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
batık olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

mahmutcan
11 Temmuz 2016

hocam benim bel bolgemde kiyafetlerin temas ettigi bolgede buyuk bi sislik oldu yani leblebi tanesi kadar sonra git gide kuculdu giris deligi falan bende yok icindeki irin git gide kuculuyor ama 10 gundur falan var suan pirinc tanesi kadar kaldi ama patlamiyor ciban midir kil donmesi mi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi olma ihtimali yüksek,muayene ile kesin tanı koyabiliriz.


Yorum yapın


monyet