kıl dönmesi Hastanesi

Genç ve yetişkin erkeklerin en can sıkıcı hastalığı kıl dönmesi genellikleri ileri evrede farkına varılır. Çünkü gizli bir hastalık olup, ne zaman ki iltihap ve makat ağrısı gibi sorunlar ile anlaşılmaktadır. Bu tür şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. Medical Art klinikleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Kıl dönmesi muayenesi nasıl yapılır? şeklinde aklınızdan soru geçiyorsa onuda sitemizde farklı bir sayfadan inceleyebilirsiniz.

Belirti ve Şikayetleri

Kuyruk Sokumunda Delik
Pilonidal Sinüs aslında erken süreçte anlaşılabilir. Fakat insanların %95 gibi büyük bölümü bu bilgiden uzak olduğu için dikkat etmezler. Henüz aşağıda belirtilen iltihap, ağrı, akıntı, ateş gibi şikayetler başlamadan önce en önemli kıl dönmesi belirtisi olarak kuyruk sokumunda delik görülür. Bunlar kıl dönmesi giriş deliği olarak adlandırılır ve bir yada bir kaç tane olabilmektedir. Çünkü kıllar cilt altına bu deliklerden girmektedir. Ortaya çıkan bu delik kıl girebilecek kadar dar olabildiği gibi insanın cici parmağı kadar geniş olabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda İltihap
Evet arkadaşlar erken süreçte hastalığın farkına varılmaması halinde şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda ilk dikkat etmemiz gereken şikayet kuyruk sokumu bölgesinde iltihap olup, ağrı, akıntı ve şişlik gibi belirtileri olur. Yani iltihap olup anlaşılmaması neredeyse imkansızdır.

İltihap Neden Olur? Bu konuyu anlamak için hastalığın yapısını ele almalıyız. Saç ve sırt bölgesinden dökülen kıl, tüy ve yabancı maddeler kuyruk sokumu bölgesinden oluşturdukları delik ile cilt altına girmektedir. Cilt altında kılların artması halinde vücut onları ciltten uzak tutmak için zar ile kaplamaktadır. Bu nedenle kişi çok fazla şikayet yaşamaz. Fakat insanların düşmesi, sert oturması, uzun süre oturması gibi durumlarda kılları saran bu zar maalesef yırtılmaya maruz kalmaktadır. Cilt ile karşı karşıya kalan kılların vereceği zararı minimuma indirmek isteyen vücut kılları eritmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Fakat bu salgılanan sıvı hiç bir işe yaramayacaktır.

Sıvı Cilt Dışına Çıkamaz: Vücudun salgıladığı sıvı genelde amacına ulaşamayınca cilt dışına çıkması gerekmektedir. Bunun içinde Pilonidal Sinüs’e neden olan giriş deliğini kullanması gerekir. Bazı durumlarda tıkalı olan bu delikten çıkamayan sıvı 2-3 gün içinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Bir diğer belirti ise anüs bölgesinde ağrı olup, burada dikkat edilmesi gereken makat ağrısı yapan bir çok hastalık olduğudur. Kıl dönmesi hastalarında ağrı genelde iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birincisi cilt altında biriken kılları saran zarın yırtılması sonucu oluşur. İkincisi ise yukarıda detaylarına yer verilen iltihap oluşumu sonucunda ciddi düzeyde ağrı görülür. Öyle ki ağrı her geçen saat şiddeti artar ve kullandığınız ağrı kesiciler çözüm olmaz. Tek çözüm ortaya çıkan iltihabın boşaltılması olup, hasta o an rahatlamaktadır. Pilonidal Sinüs’e bağlı ağrılar daha çok otururken ve yatarken dikkat çekici hale gelmektedir.

Akıntı ve Pis Koku
Bir diğer belirti ise iç çamaşırdır ıslaklık yani akıntı ve bunun sonucunda kötü bir kokuya neden olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda yer alan bilgiler arasında belirttiğimiz vücudun salgıladığı sıvı ile alakalıdır. İltihaba neden olmadığı sürece bu sıvı günlük 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkmakta ve iç çamaşırınızı ıslatabilir.

Makatta Şişlik
Kıl Dönmesi iltihabı aniden ortaya çıkan bir durum olup, hafif ağrı ile başlayan ve şiddeti artan bu süreç bir noktadan sonra şişlik ile devam etmektedir. Şişlik olan bölgede kızarıklık oluşmaktadır. Aşağıda yer alan görselde iltihap durumu görülmektedir.

İltihap Şişliği

Makat Kaşıntısı
Anüs bölgesinde görülen sorunların biride kaşıntı olup, daha çok Anal Dermatit dediğimiz mayasıl hastalığına bağlı olmakla birlikte aynı zamanda Pilonidal Sinüs iltihabı sonucu ortaya çıkabilir.

Çıkış Deliği
En önemli bulgulardan biride kuyruk sokumunda çıkış deliği olup, kılların girdiği giriş deliğinin bir kaç santim yukarısında yer almaktadır. Kılları imha etmek için salgılanan sıvının oluşturduğu deliktir. Aşağıda yer alan görsele dikkatli baktığınızda hastalığın yapısını kolayca anlarsınız.

Makatta Delik

Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi nasıl anlaşılır hususunda aktaracaklarım bu kadar olup, şimdi ise sizden bazı ricalarım olacaktır. Yukarıda yer alan şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Medical Art klinikleri SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır.

Bu haber 12 Nisan 2016 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 249.556 defa okunmuş ve 734 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır için 734 yorum yapılmış


Mehmet
23 Ekim 2016

Hocam iyi günler benim penisimin üstüde sivilcen biraz daha büyük bir şey çıktı içinden iltahap akıyor birde kuyruk sokumunun solunde çiban gibi birşey çikti sizce kıl dönmesimidir.
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
batık olabilir.kılı kökünden çekmeyin.yolunu bulsun

Mrs
20 Ekim 2016

Merhabalar doktor bey benim rahim kenarımda kırmızı bir sıvı var çok kaşımtı yapıyor iğne batırınca kan öıkıyor iniyor ama birkaç gün sonra tekrarlıyor acaba kıl dönmesi olabilir mi?
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
o bölgede kıl dönmesinden çok batık görülür.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Şevki
18 Ekim 2016

İyi akşamlar doktor bey benim kuyruk sokumunda bir delik var ucunda bir adet kıl vardı bundan 1 ay önce genel cerrahi uzmanına çıktım ve o kılı ordan aldı eğer akıntı apse olursa gel dedi ama Bi akıntı akıntı ve ağrı yok sizce nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Erken evre kıl dönmesi olma ihtimali yüksek,muayene ile kesin tanı konur,erken tedavi kalacak yara izinin küçük olmasını sağlar.

taha
17 Ekim 2016

doktor bey kurul sokumumda birsey cikti ufak bi sisilgi var deri çok bi acı yok ince bir sızı var ama akıntı var sizce nedir bu
Op.Dr.Demet Ağras Medicalart İzmir kliniği Genel Cerrahi Uzmanı
Hastalığınız kıl dönmesinin belirti ve bulgularına uyuyor.Muayene olmanızı öneririm

doğan
16 Ekim 2016

Şikayetleriniz kıl dönmesi hastalığına benziyor.Muayene olmanız gerekmektedir. Medicalart İzmir Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Demet Ağras

Engin
08 Ekim 2016

İyi akşamlar doktor bey bende iki seneye yakın oluyor tam kuyruk sokumunda nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu ve böyle bir acı sızı hiç görmedim ben hayatımda nese hastaneye gittim bir iğne vurdular o iltihapmış patladı akıntılar oldu çok pis bir şekilde kokuyordu genel cerraha gittim değişik bir makas tı ucuyla o iltihabin aktığı delikten kıllar çekdi bana dedi ki bu iltihap kurduğunda hiç birşey in yokmuş gibi normal haline döndüğünde gel amaliyat edecem dedi ve iltihap kurudu bi rahatsız lık. Vermedi bende üzerine düşmedim ama kuyruk sokumunda hala delik duruyo sizce bu kıl dönmesi mi yani arada sırt üstü yattığımda diken gibi batma oluyor bazen
Op Dr Atilla Kaya
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
evet kıl dönmesi.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

eyup
03 Ekim 2016

merabalar hocam iyi çalışmalar. benim bi sorum olcaktı bnde kuyruk sokumun az aşağısında koku akıntı falan yok ama iş bittikten sonra eve gelince bişeyler hafifi batmış gibi oluyor. duş alıp batan yeri kuruttuktan sonra geçiyor. acaba iş yerinde çok ayakta durduktan dolayımı oluyor. yada kıl dömesimi meydana geldi
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
gelin muayene ile değerlendirp sorunu tespit edelim.

Ersin
29 Eylül 2016

Kuyruk sokumunun sagında ıce dogru cıban gıbı bır sey cıktı sıktım kanadı. 2 gun sonra kapandı kıl donmesı mı ? Acaba
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kuyruk sokumunda sıklıkla kıl dönmesi oluşur.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Ahmet
29 Eylül 2016

hocam benimde hemen penisin 1 cm gerisinde sivilce gibi çıktı korkuyorum kıl dönmesidir diye bu bölge de kıl dönmesi olabiliyor mu
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
o bölgede sıklıkla batık gelişir.

Ahmet
27 Eylül 2016

Hocam benim anüs deliğinin yanında nohut tanesi kadar bir şişlik var ani hareket yapinca ağrı yapıyor ama çok fazla ağrı yok hastaneye gittim doktor beyin cerrahina git dedi. Görüp görmediğinden şüphem var ne yapmam gerekiyor. Bilgi verebilirmisiniz.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
genel cerraha muayene olmalısınız


Yorum yapın


monyet