kıl dönmesi tedavi merkezi

Bu sayfada kıl dönmesinin mikro sinüsektomi ve diğer yöntemlerle yapılan ameliyatların resimlerle karşılaştırmasını bulacaksınız.

 

Hasta tip 4 kıl dönmesi hastasıdır,orta düzeyde ilerlemiş kabul edilir.Çok sayıda giriş delikleri ve uzak mesafede çıkış deliği mevcuttur.

kıl dönmesi

kıl dönmesi

Hasta klasik teknikle (exizyon primer sütür) ameliyat edilseydi resimde görüldüğü şekilde geniş bir cilt alanı 16 cm kesilecekti.Buna paralele olarakta ameliyat sonrası 16 cm iz kalacaktı.

klasik ameliyat

klasik ameliyat

Flap tekniğiyle (cilt kaydırma) ameliyat edilseydi resimde gören siyah çizgi şeklinde büyük bir Z harfi gibi iz kalacaktı.Bu Z harfini bir bacağı 5-10 cm civarında olabilmektedir.

flep ameliyatı

flep ameliyatı

Aynı hasta mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat edildiğinde giriş ve çıkış delikleri 2+1.5 cm olarak iki yerden kesilir ve cilt altındaki kıl yumağı çıkarılır bu şekilde ağrı olmaz ve 2 + 1.5 cm yara izi kalır.Bu kadar yara izi ilk bakışta algılanamayacak kadar silik olmaktadır.

mikro sinüsektomi

mikro sinüsektomi

Çıkarılması gereken doku miktarı küçük bir miktardayken klasik ameliyatlarda çıkarılan dokunun % 90 kadarı sağlıklı doku olmaktadır.Resme dikkatli bakıldığında sinüsün tüm olarak çıkarıldığı ve içerde kıl kalma ihtimalinin olmadığı görülmektedir.

çıkarılan kıl dönmesi

çıkarılan kıl dönmesi

Bu hastalıkta asıl sorun cilt altındaki kıl yumağıdır (sinüs) ve tedavide bu kıl yamağının çıkarılması yeterlidir. Kıl dönmesi tedavisinin geniş kesilerle yapılan ameliyatlarında kıl yumağının yanında çok miktarda sağlıklı doku çıkarılmaktadır.Genellikle çıkarılan dokunun % 90 lık kısmı sağlıklı dokudur ve gereksiz yere çıkarılmaktadır.İşte mikro sinüsektominin tarif ediliş mantığıda budur.”sadece sorunun çıkarmak yeterlidir” mantığıyla içerdeki kıl yumağı kapsülüyle çıkarılmaktadır,yumak kapsülle çıkarıldığı için içerde kıl kalma ihtimali yoktur.Gereksiz sağlıklı doku çıkarılmadığı için gerginlik ve buna bağlı olarak gelişen ağrı,işgücü kaybı,dikiş açılması gibiciddi sorunlar görülmemektedir.

Yöntemin en büyük avantajı amelyata bağlı yaralanma çok küçük olduğu için tekrar etme ihtimali % 3 civarındadır.Klasik yöntemlerde bu ihtimal % 5 ile % 47 arasında değişmektedir.

 

Bu haber 15 Eylül 2012 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 32.362 defa okunmuş ve 32 Yorum yapılmış

Mikro Sinüsektomi Resimlerle Anlatımı için 32 yorum yapılmış


Osman
29 Ağustos 2014

Hocam merhaba ben 3 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum içerden eriyen dikiş atmişlar her gün pansuman yapiyorum.Sizce üstüne 10 gün içerisinde oturabilirmiyim.Kendimi şuan iyi hissediyorum hafif bir sizlama var ama rahatsiz etmiyor.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ameliyat yöntemine göre değişir.

emrecan
02 Ağustos 2014

yumurtalıkların altında mor noktalar var kıl dönmesi olabilir mi ?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
yumurtalıkta kıl dönmesi olmaz

elçin
17 Temmuz 2014

Kuyruk sokumumun orada bir siviliceden daha buyuk vir şişlik var 8-9 aydır bir iki aya öncede bir parmak altında dışarıdan belli olmayan bir şişlik var. Kıl dönmesiolabili mi
Ameliyat hariç cimbizla alma gibi bir yöntem var mı
Çok korkuyorum bana onerebileceniz bir yöntem var mı
(15 yaşındayım)
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
evet kıl dönmesine benziyor mikro sinüsektomi yöntemi kolaydır

zeynep
15 Temmuz 2014

Merhaba hocam, 17 yaşındayım. Genital bölgede bir kanlı bir sivilce vardı daha dikkatli baktığımda içinde bir kıl olduğunu gördüm. Agrı ve koku yok, kıl dönmesi midir?

Op.Dr.Nizam KURTDERE
genital bölgede kıl dönmesi olmaz batıktır, o gördüğünü kılı köknden çekmeyin hafif asılıp makasla kesin böylece tekrarını engellersiniz köknden çekersenz tekrarlayabilir

sarp
07 Temmuz 2014

hocam 2 gün boyunca tam çatal denilen yerde ağrı ve kızarıklık vardı. terramycin kullandım bugun 3. gün kızarıklık neredeyse kayboldu. dokununca sızlıyor fakat artık yürümeme ve oturmama engel olmuyor. kan oturmuş gibi bir nokta vardı kızarıklık arasında şimdi o da yok ama sanki delik varmış da üzeri deri kaplanmış gibi de bir doku var orada. şişlik iltahap ateş hiç olmadı. sizce bu kıl dönmesi midir ?

Op.Dr.Nizam KURTDERE

kıl dönmesi apsesi olabilir.

busra
30 Mayıs 2014

Merhabalar hocam 15 yaşındayim kuyruk sokukumda
bir agri basladi hafif sislikte vardi kil donmesi olabilecegimden
suphelendim muayne olmayi düşünüyorum. Ilacla tedavi
olunduğunu da duymustum sizce simdi ameliyat gerekir mi
yoksa ilav tedavisimi uygulanir? Ameliyat sirasinda
aci hissi duyacakmiyim? Ameliyat hakkinda korku ve
endiselerim var.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
kıl dönmesi diş çürüğü gibi yapısal bir hastalıktır ve ilaçla tedavi para ve zaman kaybından başka işe yaramaz

abuzer
12 Nisan 2014

hocam agustos 2013 te ameliyat oldm yaram cok az da olsa acık iltab kurutucu kullanmama rağmen iltab kurumadı
Op.Dr.Atilla KAYA
tekrarlamış olabilir

tahsin
05 Nisan 2014

Hocam benim kuyruk sokumumun etrafı çok aşırı derecede
kaşınıyor cogu arkadasim kil donmesi diyor dogrumu
acaba ne yapmam gerekiyo
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
tek başına kaşıntı kıl dönmesi dedirtmez ama olabilir,muayeneyle emin olabilirsiniz.
info @ medicalart.com.tr ye resim gönderirseniz değerlendirirm

Hamit
13 Mart 2014

Öncelikle teşekkürler hocam,bikaç daha sorum olucak
Mikro sinüsektomi yi arastırdım görünüşe bakılırsa gayet rahat.Sormak istedigim ameliyat sırasında uyusturuluyoruz degilmi bu yöntemle en kısa zamanda ameliyat olmayı düsünüyorum cünkü
İyi günler
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
sadece o bölgeyi uyuşturuyoruz

Hamit
13 Mart 2014

Merhaba hocam bende yaklasık 2 senedir kuyruk sokumumda bir kıl dönmesi var.Patlıyor kanıyor ve cok agrı yapıyor kötü kokuyor.Gecenlerde baktımki birden bire kendi kendine yok olmus sadece kırmızılık kalmıs.Geçti sandım kanamıyordu herhangi bir agrı yoktu ama 5 gün önce birden bire yeniden cıktı ve hemen büyüyüp kananamaya basladı.Kac gündür kanıyor ve cok agrıtıyor,sulanmıs gibi duruyor.Ameliyat olmak istiyorum ama arastırdım biraz acık ameliyat falan varmıs 2-6 ay arasında iyilesiyormus yorumlardada hemen bıcak altına yatmayın deniyor,bende okul oldugu için yazın ameliyat olmak istiyordum fakat yinede öyle acık ameliyat olmak istemiyorum cok iz kalıyormus sanırım.Sizce ben napmalıyım? İyilesme sürecinin kolay ve kısa olan bir ameliyat varmı? Gerçekten cok korkuyorum lütfen yardım edin
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
kıl dönmesi kendiliğinden geçmez
mikro sinüsektomi yöntemi kolaydır araştırın o yöntemi


Yorum yapın


siput