kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi hastalığında yeni bir tedavi yöntemi olan micro sinüsektomi ile iş gücü kaybı önlenme ve ameliyat sonrası özgürce istediklerini yapabilmelerine imkan tanıyan bir tedavi yöntemidir.

 

Kıl Dönmesi Micro Sinüsektomi

İlk defa Dr.John BASCOM tarafından tarif edilen mikro invaziv tedavi yönteminin modifiye şeklidir.Literatürde Bascom ameliyatı olarak bilinen yöntemde sinüs 4-4.5 cm den çıkarılır,gereksiz sağlıklı doku çıkarılmaz.Çıkarılan doku az olduğu için doku gerginliği oluşmaz be sebeple daha az tekrarlar ve hasta lüksü maximum düzeydedir.

Kıl dönmesi üretken yaş gurubu olan 16-25 yaşlarında en sık görülen cerrahi tedavi gerektiren hastalıktır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sunan mikro sinüsektomi yöntemi tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur. Yapılan ameliyatların birçok dezavantajı vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro sinüsektomi ameliyatsız yöntemlerin ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.Tekrar ihtimalinin az olmasının en önemli sebebi yaralanma yerinin çok daha küçük olmasıdır.

delicious Micro Sinüsektomidigg Micro Sinüsektomiblogger Micro Sinüsektomishare 16 16 Micro Sinüsektomi

Bu haber 17 Ağustos 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 60.829 views defa okunmuş ve 437 Yorum yapılmış

Micro Sinüsektomi için 437 yorum yapılmış


hasan
22 Temmuz 2014

merhaba hocam..benim kuyruk sokumumun üst tarafinda 4 cm kadar açıklik var ve sürekli iltahap geliyor ve cok agrim var ve üç yilda hicbi sekilde azalma olmadi..onun biraz asagisinda da kil dönmesi var ve 3 yildir olduğu için ilerledi iyice..şu anda antibiyotik kullaniyorum acaba iltahap kuruduktan sonra bu yöntem bana uygulanabilir mi..
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLASevet uygulanabilir

Ekrem
20 Temmuz 2014

merhaba hocam..bende iki ayrı apse var iki yıldır iltahap geliyo ve ağrım var..benim apseler biraz büyük mikrosinüsektomi olabilmem için apselerin en çok ne kadar büyük olmasi gerekir acaba ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
apse ise önce onlar tedavi edilmeli

ahmet
20 Temmuz 2014

ilerlemis vakalara yapamıyoruz derkenn ilerlemişten kastiniz nedir..
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
birbirine 7-8 cm mesafeti olan çok sayıda delikler olması gibi

Barış
19 Temmuz 2014

Hocam merhaba. Ben 18 yasindayim kil dönmesi sikayetim var. Üniversiteye baslamadan bu sıkıntıyı bu yaz halletmek istiyorum acaba siz yardımcı olur musunuz
Op.Dr.Nizam KURTDERE
gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

Berat Güzel
18 Temmuz 2014

hocam tamam foto aticam ama lütfen söyler misiniz mikrosinüsektomi uygulayabileceğiniz maksimum vaka hangisidir..yaranın boyutu, açıkligi en son ne kadar olmali :( benim vücudum fazla kıllı olduğu için iki yılda çok ilerledi :( ilaç tedavisine basladim iltihabi kurutmak için apse büyük :( siz bana eğer şu seviyede olursa yapamayız derseniz bi örnek verirseniz çok sevinirim :( çünkü oluyosa hemen gelicem ağridan oturamiyorum artık :(

mlisa
17 Temmuz 2014

Hocam merhaba kuyruk sokumumun 5 cm asagisinda sadece koltuktan kalkarken bir sizlama oluyor hicbir sislik kizariklik yok sadece koltuktan kalkarken sizlama yapiyor sirt ustu yatip oturabiliyorum bu nedir sizce cok korkuyorum?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
makat apsesi olabilir

emir
17 Temmuz 2014

Hocam ben 15 yaşındayım ve oturamıyorum şişlik var ne yapmam lazım? en iyi tedavi yöntemi nedir? Ve en iyi hastane nerededir?

Op.Dr.Nizam KURTDERE
ağrı varsa iltihalanmıştır, iltihap düzeldikten sonra mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

burak
16 Temmuz 2014

hocam ankarada kliniginiz var mi veya tavsiye ettiğiniz bi doktor. baskent sonucta

Op.Dr.Atilla KAYA
ankarada mikro sinüsektomi yapan yer vardır ama verebileceğim adres yok araştırmalısınız

Berat Güzel
14 Temmuz 2014

doktor bey ben iki sene önce klasik yöntemle kıl dönmesi ameliyatı oldum..ama olduktan bi ay sonra kadar tekrar başladı ben de o zamandan beri tekrar ameliyat olmadım erteledim erteledim şu an kuyruk sokumumda 2-3 cm kadar kesik şeklinde açık bi alan var ve sürekli akıntı ve ağrı oluyor dayanamiyorum artik acaba mikrosinüsektomi yöntemi uygulanabilir mi eğer uygulanabiliyosa en kisa zamanda yanınıza gelmek istiyorum..

Op.Dr.Atilla KAYA
info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderin değerlendireyim

Busra
04 Temmuz 2014

Hocam merhaba. 18 yasindayim universite sinavina gircegim bu sene.iki senedir kil donmesi var ben de. Ancak bi turlu ameliyat olmaya cesaret edemedim. Dogrusu bi kiz olarak bu hastaliga yakalanmaktan duydugum cekingenlik bunun sevebi. Ama bu sene kurtulmak istiyorum artik. 2 sene gecmis olmasi mikrosinusektomiye engel degildir degil mi?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
sürenin önemi yok,20 yıllık vakalara bile uygulanabiliyor


Yorum yapın


domba