kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi hastalığında yeni bir tedavi yöntemi olan micro sinüsektomi ile iş gücü kaybı önlenme ve ameliyat sonrası özgürce istediklerini yapabilmelerine imkan tanıyan bir tedavi yöntemidir.

 

Kıl Dönmesi Micro Sinüsektomi

İlk defa Dr.John BASCOM tarafından tarif edilen mikro invaziv tedavi yönteminin modifiye şeklidir.Literatürde Bascom ameliyatı olarak bilinen yöntemde sinüs 4-4.5 cm den çıkarılır,gereksiz sağlıklı doku çıkarılmaz.Çıkarılan doku az olduğu için doku gerginliği oluşmaz be sebeple daha az tekrarlar ve hasta lüksü maximum düzeydedir.

Kıl dönmesi üretken yaş gurubu olan 16-25 yaşlarında en sık görülen cerrahi tedavi gerektiren hastalıktır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sunan mikro sinüsektomi yöntemi tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur. Yapılan ameliyatların birçok dezavantajı vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro sinüsektomi ameliyatsız yöntemlerin ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.Tekrar ihtimalinin az olmasının en önemli sebebi yaralanma yerinin çok daha küçük olmasıdır.

Bu haber 17 Ağustos 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 68.365 views defa okunmuş ve 462 Yorum yapılmış

Micro Sinüsektomi için 462 yorum yapılmış


mustafa can
19 Ocak 2015

Sayın doktorum bu uygulama başka yerlerde varmı hocam Micro Sinüsektomi
Op.Dr.Atilla KAYA
bizim üç şubemiz var.her üç şubede yapılıyor.ama başka yapan yer varmı bilmiyorum

ömer
25 Aralık 2014

anladım hocam son bir şey daha soracam . normalde açıkta yara alttan dolmadan üstten kapanırsa zaman zaman açılma olabiliyor diyorlar . bu yeni yöntem üsten dikişle kapattıgınızda alttan bir boşluk oluyor o boşluk dolmazsa dikiş yerinde yada boşluk üstünde açılma yada yırtılma olur mu ? akıntı iltihap ve benzeri … çok teşekkür ederim.
Op.Dr.Atilla KAYA
genel hijyeninize dikkat ederseniz olmaz

ömer
22 Aralık 2014

peki diyelim ki uygun açık ameliyata göre daha mı faydalır olur teşekkürler
Op.Dr.Atilla KAYA
klasik ameliyatlarla kıyaslanamaz .narkoz almıyorsun.kocaman bir ameliyat izi ve yara olmuyor.açık bırakmada genellikle iyileşme 2-4 ayı buluyor.bu süreçte ilk 15 gün günde 2 defa sonraki dönemde hergün pansuman yaptırmak zorundasın.ama microsinusectomide küçücük bir delikten çıkarılıyor kıl kesesi.sivilce sıkmaktan biraz daha zor bir işlem

ömer
22 Aralık 2014

hocam bugün kıl dönmesinden hastaneye gittim ameliyat dedi agrı sancı batma yok lakin akıntı oluyo doktor açık yöntem ameliyat dedi fenol olmaz mı dedim fenol la olmuyo derin dedi senin ki. sizin yöntemleri gördüm acaba sizin yöntemlere uyarmı hocam teşekkürler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bunu anlamak için muayene etmek lazım ancak bizim yönteme uymayanlar için bizim yöntemi modifiye edip kesiyi 2-3 cm büyüterek yapabiliyoruz.

Demir
18 Aralık 2014

Merhabalar,
2 ay once apse olusarak kendini belli eden hastaligim ciddi anlamda hayat kalitemi sifira indirdi. 2 gun once ikinci defa apsem bosaltildi genel cerrahi tarafindan. Kisa surede apseler tekrarliyor cok net yasadim oncelikle bu durumu yasayanlara ve merak edenlere cevap olsun bu. Istediginiz bakimi yapin apse tekrar etmeye devam edecek… Benim sorunum su, ciddi anlamla her cerrahin dilinde olan ve bana da doktorumun onerdigi “flepli cevirme” vb. ameliyatlari opmak hic istemiyorum. ( adini dogru mu yazdim bilmiyorum). Bahsedilen mikrosinusektomi asiri aklima yatan bir islem. Uygun olup olmamak da sanirim muayeneden geciyor. Ogrenmek icin yani. Sorum ise farz edelim ki bu yontem icin uygun bir aday degiliz. O zaman diger seceneklerden hangi ameliyat tercih edilmelidir ? Bir de microsinusektomi icin muayene nasil yapiliyor? Doktorum sadece normal bakarak bana flepli cevirme demisti cunku. Simdiden tesekkurler.
Op.Dr.Atilla KAYA
info@medicalart.com.tr adresine resim gönderirseniz değerlendirir size microsinusectomi yönteminin uygun olup olmadığı konusunda bilgilendirebirim

osman
11 Aralık 2014

Merhaba hocam yaklaşık 2 senedir kıl dönmesi hastalığı var micro sinüsektomi ameliyatı olabilir miyim sizce
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesinin büyüklüğüne göre muayene edip karar veriyoruz,çoğuna uygulanabiliyor.

ercan
06 Aralık 2014

hocam merhaba. kıl dönmesi ameliyatı olalı 9 ay oldu faka amliyatın olduğu yerde hala uyuşukluk var. bukadar uzun sürmesi normalmi sizce yada nedeni varmı
tesekkürler
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
Klasik ameliyatlarda Flap yöntemlerinde sinirler kesildiği için uyuşukluk olabilir, önemsiz bir durumdur 2 yıla kadar kendiliğinden düzelebilir, düzelmezse yapılabilecek bir şey yok.

rem
01 Aralık 2014

Ameliyat olduğum yerde tekrar iki beyaz Nokta çıktı ilaçlar ile tedavi edilemez mi mikro sinusektomi ameliyatı oldum bir ay önce
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
onlar gizli dikişlerin geçiş hattıdır.sadece temizliğe dikkat etmeniz yeter

kürşat
08 Kasım 2014

20yaşındayım. yaklaşık 4sene önce genel cerrah bana ‘kıl dönmesi var sende küçük bir şey ameliyat gerektirmez şu anda ama dikkatli ol sen yinede takip et iki haftada bir’ demişti. son iki haftadır. yatarken koltuğa otururken çok ağrı yapıyor ve ilk halinden epeyce büyük hale geldi. ne yapmalıyım ? okulum devam ediyor yakın bir zamanda sınavlarım başlayacak.
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi kendiliğinden geçmez ve gerilemez bu sebeple ilerlemeden tedavi önerilir bu bilimselolan öneridir, gittiğiniz doktor ya cerrah değildi yada sizi başından savdı. ağrı başladıysa iltihap olabilir daha ilgili bir başka doktorla görüşün

yusuf
25 Eylül 2014

Merhaba. Yaklasik 5 gun once kuyruk sokumunda agri hissettim dun doktora gittim apse yapmis dedi ve iltihabi akitti hergun pansuman yaptir haftaya tekrar gel dedi. Durum bu sekilde. Sorum ise daha baslangic asamasinda oldugu icin micro sinusektomi uygulanmasi gerekir mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Müdahalesiz iyileşmez,erken müdahale daha iyi sonuç almayı kolaylaştırır.


Yorum yapın


gajah