kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi hastalığında yeni bir tedavi yöntemi olan micro sinüsektomi ile iş gücü kaybı önlenme ve ameliyat sonrası özgürce istediklerini yapabilmelerine imkan tanıyan bir tedavi yöntemidir.

 

Kıl Dönmesi Micro Sinüsektomi

İlk defa Dr.John BASCOM tarafından tarif edilen mikro invaziv tedavi yönteminin modifiye şeklidir.Literatürde Bascom ameliyatı olarak bilinen yöntemde sinüs 4-4.5 cm den çıkarılır,gereksiz sağlıklı doku çıkarılmaz.Çıkarılan doku az olduğu için doku gerginliği oluşmaz be sebeple daha az tekrarlar ve hasta lüksü maximum düzeydedir.

Kıl dönmesi üretken yaş gurubu olan 16-25 yaşlarında en sık görülen cerrahi tedavi gerektiren hastalıktır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sunan mikro sinüsektomi yöntemi tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur. Yapılan ameliyatların birçok dezavantajı vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro sinüsektomi ameliyatsız yöntemlerin ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.Tekrar ihtimalinin az olmasının en önemli sebebi yaralanma yerinin çok daha küçük olmasıdır.

delicious Micro Sinüsektomidigg Micro Sinüsektomiblogger Micro Sinüsektomishare 16 16 Micro Sinüsektomi

Bu haber 17 Ağustos 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 55.434 views defa okunmuş ve 411 Yorum yapılmış

Micro Sinüsektomi için 411 yorum yapılmış


Mert
16 Nisan 2014

Hocam meraba. Ben dün hastaneye gittim bana kıl dönmesi teşhisi konuldu ama kıl olmadığı için ilk önce antibiotik kullanmamı geçmezse bir sıvı ile şırınga yardimiyla kapatacaklarını söylediler. 5 dakika sürecekmiş sizce bu yöntemin adı nedir? Bu işlerden korkarımda nasıl yapıldığını araştırmak istiyorum?
Op.Dr.Atilla KAYA
fenol yöntemi olabilir,ben bir süre yaptım neredeyse tamamı tekrar ettiği için bıraktım

Hakan
26 Mart 2014

Merhaba hocam. Bana subatta kil donmesi teshisi konuldu ve mikro sinusoktemi yontemi ike tedavi olmak istiyorum. Yalniz bende kil donmesi olan bolge bicak kesmis gibi biaz acilmis bu mikro sinusoktemi yontemi ile tedavi olmama engel olur mu?
Op.Dr.Atilla KAYA
çok geniş bir açıklık değilse yapılabilir

ÖMER
22 Mart 2014

Merhaba Hocam 4 gün öncesine kadar hiç bişe yoktu birden apse oluşumu oldu ve cok kötü ağrı veriyo hastaneye gittim kıl dönmesi dedi apse yapmış dedi çok kötü acı veriyo ne yatabiliyorum ne yürüyebiliyorum napmamı önerirsiniz
Op.Dr.Atilla KAYA
boşaltılması iyi olurdu

hüseyin
17 Mart 2014

merhaba, kuyruk sokumumda bir kıl dönmesi var. 4 cm kadar altında, tam makat bölgesinde de birkaç küçük delik var. bu durumlarda mikro sinüsektomi yöntemi uygulanabilir mi? teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
info @ medicalart.com.tr ye resim gönderin değerlendireyim

uğur Ã.
13 Mart 2014

Hocam spor yaptıktan sonra kuyruksokumunun orda bi ağrı oldu oturunca o bölgeye yaslanıp oturunca ve dokununca ağrı yapıyapıyor acaba kıl dönmesimi daha önceden böyle ağrı yoktu mekik çektikten sonra ortaya çıktı acaba ne olabilir bilgilendirirseni sevinirim.
Saygılarımla.
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
kıl dönmesi gibi bir sorun olmasaydı mekikten ağrımazdı bir sorun olması beklenir

mehmet demir
09 Mart 2014

hocam yaklaşık 1 haftadır kuyruk sokumunun 3-4 cm altında sol tarfta kızarıklık sertlik ve hafif kaşıntı var ama delik göremedim. sizce kıl dönmesimi yoksa nedir?
Op.Dr.Atilla KAYA
çok küçükte olsa delik vardır kıl dönmesine benziyor

Mustafa
01 Mart 2014

Sayın Hocam okul’um nedeniyle kıl dönmesi rahatsızlığımı pek önemsemedim, ama çok sıkıntı vermeye başladı, kuyruk sokumu bölgesinde 2 adet 1 cm aralıkta küçük bir delik bulunmakta, yaklaşık 3 ay önce apse olmuştu apseyi aldırmadım, çeşitli antipiyotikler kullandım, ama 3 aydır deliklerin yan bölgesinde yaklaşık badem den biraz fazla büyüklükte ve uzunlukta şişlik ve bu şişlik üzerinde ise 2 adet sivilce gibi şişlik bulunmakta, şişlikler delik ile arasında yaklaşık 2 cm aralık bulunmakta,sivilce gibi olan şişliklerden kanamayla karışık sıvı geliyor , sanırım hastalığım biraz kendi hatam yüzünden ilerledi, Micro Sinüsektomi olma olasılığım varmıdır bunu öğrenmek istiyorum.
Op.Dr.Atilla KAYA
info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderin değerlendireyim

hüseyin
24 Şubat 2014

MERhaba hocam kuyruk sokuğumumun bölgesinde 2 aydr şişkinlik var ben ilk aralar sivilce flan zennetmiştim ve gecmedii sıvı halinde akıntı var ve ağrıyor oturamıyorum sizce kıl dönmesimi ? doktura baş vurmadım beni bilgilendirirseniz sevinirim….
Op.Dr.Atilla KAYA
evet kıl dönmesine benziyor

Yiğithan
20 Şubat 2014

Sn. Atilla hocam , öncelikle iyi günler dilerim. Micro Sinüsektomi yöntemi ile
1 hafta sonra ameliyat olucağım. Profesyonel olarak futbol oynuyorum. Ameliyat
tan 5 gün sonra duş alırken pansumanı çıkarmak gerekirmi ? yoksa pansumanı
çıkarmayıp , duştan sonra yenisi ile değiştirmek mi gerekir ?. Şimdiden teşşekkür ederim.
Op.Dr.Atilla KAYA
ben 3 gün sonra banyo öneriyorum ve pansuman önermiyorum ama doktorunuz nasıl yaklaşır bilemiyorum

Serkan
18 Şubat 2014

Hocam öncelikle iyi günler dilerim. Ben 10 gün önce Mikrosinüsektomi yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı oldum. Şimdi nornal bir şekilde işime devam ediyorum. Pansumanlarım da düzenli olarak oluyorum. Yaptığım iş masa başı. Oturmalarımı ne şekilde yapmalıyım ve tekrar etmemesi için önlemlerim ne olmalıdır.
Op.Dr.Atilla KAYA
bölgenin temizliği dışında dikkat etmeniz gereken bir şey yok


Yorum yapın


banteng