kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi hastalığında yeni bir tedavi yöntemi olan micro sinüsektomi ile iş gücü kaybı önlenme ve ameliyat sonrası özgürce istediklerini yapabilmelerine imkan tanıyan bir tedavi yöntemidir.

 

Kıl Dönmesi Micro Sinüsektomi

İlk defa Dr.John BASCOM tarafından tarif edilen mikro invaziv tedavi yönteminin modifiye şeklidir.Literatürde Bascom ameliyatı olarak bilinen yöntemde sinüs 4-4.5 cm den çıkarılır,gereksiz sağlıklı doku çıkarılmaz.Çıkarılan doku az olduğu için doku gerginliği oluşmaz be sebeple daha az tekrarlar ve hasta lüksü maximum düzeydedir.

Kıl dönmesi üretken yaş gurubu olan 16-25 yaşlarında en sık görülen cerrahi tedavi gerektiren hastalıktır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sunan mikro sinüsektomi yöntemi tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur. Yapılan ameliyatların birçok dezavantajı vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro sinüsektomi ameliyatsız yöntemlerin ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.Tekrar ihtimalinin az olmasının en önemli sebebi yaralanma yerinin çok daha küçük olmasıdır.

Bu haber 17 Ağustos 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 65.805 views defa okunmuş ve 454 Yorum yapılmış

Micro Sinüsektomi için 454 yorum yapılmış


kürşat
08 Kasım 2014

20yaşındayım. yaklaşık 4sene önce genel cerrah bana ‘kıl dönmesi var sende küçük bir şey ameliyat gerektirmez şu anda ama dikkatli ol sen yinede takip et iki haftada bir’ demişti. son iki haftadır. yatarken koltuğa otururken çok ağrı yapıyor ve ilk halinden epeyce büyük hale geldi. ne yapmalıyım ? okulum devam ediyor yakın bir zamanda sınavlarım başlayacak.
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi kendiliğinden geçmez ve gerilemez bu sebeple ilerlemeden tedavi önerilir bu bilimselolan öneridir, gittiğiniz doktor ya cerrah değildi yada sizi başından savdı. ağrı başladıysa iltihap olabilir daha ilgili bir başka doktorla görüşün

yusuf
25 Eylül 2014

Merhaba. Yaklasik 5 gun once kuyruk sokumunda agri hissettim dun doktora gittim apse yapmis dedi ve iltihabi akitti hergun pansuman yaptir haftaya tekrar gel dedi. Durum bu sekilde. Sorum ise daha baslangic asamasinda oldugu icin micro sinusektomi uygulanmasi gerekir mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Müdahalesiz iyileşmez,erken müdahale daha iyi sonuç almayı kolaylaştırır.

mustafa uçar
11 Eylül 2014

Hocam merhaba bende on yıldan bu yana kıl dönmesi mevcut bu durumda mikro sinüsektomi uygulanabilirmi. yani mikro sinüsektomi hangi durumlarda uygulanabilir kıl yumakları içerde dağınık bir halde olsadamı. teşekkürler..
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
sürenin önemi yok gelirseniz gerekeni yaparız

rıdvan
08 Eylül 2014

merhaba . hocam uc gundur makat bolgesın de bı sıslık belırdı cok hafıf bır agrı var akıntı yada delık yok sadece sıslık ve hafıf bır agrı yapıyor vucudumda kıllı degıl sızce bu sıslık kıl donmesımı ve ne yapmam gerek ılac tedavısı olur mu . tesekkurler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şişlik makatta ise kıl dönmesi değil daha çok hemoroid vs düşünülür.Önce kesin tanı için muayene olmanız lazım.

Sakup Fersak
03 Eylül 2014

Mrblar..her kıl dönmesine Micro sinüsektomi yöntemi uygulanilirmi…mesala başlangıç evresinde
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Evet çok ilerlememişse uygulanır.

bülent
02 Eylül 2014

Hocam öncelikle merhaba. Benim kıl dönmesi diye düşündüğüm küçük boyutta sivilce gibi bir şey var fakat popo bölgeisnde. Oturduğumuz yerde tam olarak kıl dönmesimidir bu ? Doktora görüneyim en iyisi fakat bir bilgi almak sitedim çünkü bütün videoalrda vs. kuyruk sokumundan bahsediliyor
Op.Dr.Atilla KAYA
emin olamıyorsanız muayene olmanız iyi olur

mert
01 Eylül 2014

Merhabalar hocam sorum kısa ve net kıl dönmesi var bende ama hiç zamanım yok üniversiteye hazırlanıyorum.9 10 ay sonra ameliyat olmayı düşünüyorum.Bölgeyi temiz ve kuru tutarsam ilerlemesinde bi önlem olur mu? Şimdiden saolun.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Temiz tutmanda fayda var ama ilerlemesini önlemez.

mehmet
26 Ağustos 2014

Merhablar hocam bana yardım edin geçen gün kıl dönmesi için doktora gittim doktor iltihabı kurumuş bidaha olursa gel dedi. Bide önemli bişe değil dedi bu dediğimde kuyruk sokumunun 4 cm altında hafif sağ kalçama doğru bi yer. Kıl dönmesi var mı bende bilmiyorum sadece bi kere o bölge şişti hafiften ağrı yaptı akıntı falan olmadı kıl dönmesi varsa sİzcede geç kalmış olmam mı bide doktor deliğe falanca rastlamamış. Şimdiden saolun tavsiyelerinizi bekliyorum.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
beklemenizin anlamı yok çünkü kendiliğinden düzelmez vede ilerleyebilir

Emir
20 Ağustos 2014

Hocam merhabalar ben bu ay içinde kuyruk sokumumdaki şişiklik nedeniyle doktora gittim ve kıl dönmesi teşhisi koydular. Akıntılarda oldu. Doktor 1 ay sonraya verdi ameliyatı ama flap yöntemi diye bi yöntem varmış. Araştırdım kişi için zahmetli bir tedavi. Bende mikrosinüsektomi tedavisi olmak istiyorum. Hastalığın hangi evrelerinde mikrosinüsektomi tedavisi yapılır? Her evresinde yapılabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim .
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Çok büyümüş,komplikasyonlu evreler hariç yapılabilir.

emre
19 Ağustos 2014

Merhabalar hocam. Benim yaklasik 8-9 aydir makatin 2 cm yaninda hafif sislik ve sertlik var arasira hafif kanama oluyor bu acaba kil dönmesimidir. Arkadaslarim fistül olabilir diye birsey söyledi ama emin olamadim size kil dönmesimidir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Daha çok anal fistül gibi görünüyor.


Yorum yapın


banteng