kıl dönmesi Hastanesi

Kıl dönmesi hastalığında yeni bir tedavi yöntemi olan micro sinüsektomi ile iş gücü kaybı önlenme ve ameliyat sonrası özgürce istediklerini yapabilmelerine imkan tanıyan bir tedavi yöntemidir.

 

Kıl Dönmesi Micro Sinüsektomi

İlk defa Dr.John BASCOM tarafından tarif edilen mikro invaziv tedavi yönteminin modifiye şeklidir.Literatürde Bascom ameliyatı olarak bilinen yöntemde sinüs 4-4.5 cm den çıkarılır,gereksiz sağlıklı doku çıkarılmaz.Çıkarılan doku az olduğu için doku gerginliği oluşmaz be sebeple daha az tekrarlar ve hasta lüksü maximum düzeydedir.

Kıl dönmesi üretken yaş gurubu olan 16-25 yaşlarında en sık görülen cerrahi tedavi gerektiren hastalıktır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sunan mikro sinüsektomi yöntemi tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur. Yapılan ameliyatların birçok dezavantajı vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro sinüsektomi ameliyatsız yöntemlerin ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.Tekrar ihtimalinin az olmasının en önemli sebebi yaralanma yerinin çok daha küçük olmasıdır.

Bu haber 17 Ağustos 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 74.432 defa okunmuş ve 486 Yorum yapılmış

Micro Sinüsektomi için 486 yorum yapılmış


muhammet bent
19 Haziran 2015

Hocam Merhaba izmirde biri özel biri devlet olmak üzere iki hastahaneye muayene olmak için gittim şikayetlerim pazar günü başladı serçe parmağında 1 boğumu kdr küçük bi şişlik vardi bu gün beşinci günümdeyim ilk gittiğim özel hastanede 2 deliğin olduğu tanisini koydu genel cerrah uzmanı docDr bey hiç bir müdahelede bulunmadı etken madeesi fucidik asit olan bi antibiyotik verdi düzenli olarak kullaniyorum dün ağrılarım dayanilmaz hale geldi kitle 1 baş parmak boğumu kdr oldu oturmaya bırakın yuruyemiyordum Allahın hikmeti kuyruk sokumumda bi islanma hissi oldu ağrılarım hemen dindi yanliz başıma yasadgim icin elimden geldiği kadar bu noktadan sari yesilimsi kanlı iltihabı baticonla sıkıp temizleyerek kendi kendime pansuman yaptım, ertesi gün izmir Eğt araştırma hastanesinde op Dr bey sağolsun lokal anestezi ile o bölgede kucuk bi kesi açarak iltihaplı apsenin kolay çıkması amaciyla müdahelede bulundu pazartesi nasipse izmir klinigizi ziyaret edicem sizce bu kesiden dolayı mikrosinusektomi uygulanacak bölge dahami büyük olur? Bunun bi zararı olurmu?
Iltihabin kurumasina muteakip ne zaman operasyona hazır hale gelirim?
Ülkemizde sizin gibi insanlar olduğu için tüm ictenligimle Allaha şükürler olsun şimdiden teşekkürler. Saygilarimla
Op.Dr.Nizam KURTDERE
İltihap kuruduktan 1,5-2 ay sonra ameliyat uygun olur,muayene ile karar veriyoruz.

mahmut
06 Haziran 2015

Mrb hocam ben 18 yasindayim normal ameliyat oldum 1 yil önce ve şuan tekrar intihap gelmeye basladi ve tekrarladi galiba sizin yoteminizle ameliyat olabilir miyim ve bu kadar cabuk oldugu için uyuşturma isi nasil oluyor?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Nüks vakalarda çok küçük kesi ile ameliyat zor,ancak kesiyi biraz büyüterek uygulayabiliyoruz,sinüsün büyüklüğü de önemli.

Sedat
28 Mayıs 2015

Hocam merhabalar ben 15 yasında ogrenciyim bu sene teog a girdim o yüzden 8 ay boyunca oturmamış gerekti ve haline biraz kaykilarak oturdugum için kuyruk sokumunun biraz altında sivilce gibi birşey var dikkatli bakınca ufak bir delik gözüküyor şu ana kadar akıntı kanama olmadı yalnızca bazen agriyor üstüne oturunca veya agir spor yapınca ameliyat olmam gerekiyor mu yoksa hijyen kurallarına uyarsam düzelir mi (hastaligimin daha 2 haftalık olduğunu tahmin ediyorum)
Op.Dr.Atilla KAYA
apse oluşmadan tedavi olmanı öneririm.tedavi olmadan önce normal yaşamına ara vermeni gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

mehmet ureten
24 Mayıs 2015

Hocam merhaba. Henuz 1 ay once ameliyat oldum. Ameliyat yerine bakınca 2-3 tane kucuk delik var yine
Bu normalmidir. Bu kadar kısa surede tekrarlayabilirmi veya delikler tamamen kaldırıldı demisti doktorum o delikleri neden goruyorum.
Op.Dr Altan KARAN
o küçük deliklere müdahale edilmemiş olabilir.gelirseniz durumnuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

Selim
24 Mayıs 2015

Hocam merhaba bu sorun bende yeni oluştu ben milli seçmelere gireceğim ve bu yüzden günde 90 dakika yüzmem 50 defa barfiks çekmem filan gerekiyor barfiks sorun olmaz diyorlar ancak sizce ameliyattan kaç gün sonra normal bir şekilde yüzebilirim?
Op.Dr.Atilla KAYA
tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.eğer bu yöntemle tedavi olursanız 3 gün sonra istediğiniz her tür aktiviteyi yapabilirsiniz

Rabia
23 Mayıs 2015

Her kıl dönmesi için bu tedavi uygulana bilir mi büyüklük önemli midir ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Sinüs çok büyük veya ciltte bozulma gelişmişse ameliyat yönteminde biraz değişiklik yaparak (kesiyi biraz büyüterek)uyguluyoruz.

gonca
21 Mayıs 2015

Ben kıl donmesinden küçük bir operasyon geçirdim 6-7 ay önce. Apse olmuştu onu aldirdim. Kıl Dönmesi tekrar etti ve gittiğim doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ama ben devlette olan ameliyatları olmak istemiyorum. Çok dikisi , çok ağrısı var. Ve benim ameliyatı olduktan sonra o kadar uzun istirahat edecek vaktim yok.mikro sinussectomi yöntemini duydum. Peki ben muayene gelsem izmirdeki yerinize hemen ameliyat olabilecek miyim. Oncesinde neler yapmam gerekiyor.ve de izmirdeki yeriniz yeni açılmıs donanımlariniz tam mı ?
Op.Dr Altan KARAN
herhangi birşey yapmanıza gerek yok.randevu alıp gelirseniz tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

Orhan
20 Mayıs 2015

Merhaba. Hangi ameliyat daha iyidir? Micro sinusektomi yoksa kristalize fenol? Ameliyat sonrası dikişler alınacak mi yoksa kendiliğinden yok olacak mı?
Op.Dr.Atilla KAYA
kristalize fenol tedavisinde sinus çıkarılmadığı için hastalık sürekli tekrarlar bu nedenle mikrosinusektomi kristalize fenol tedavisine çok üstündür.dikişler emilebilen dikiştir.

Nihat
19 Mayıs 2015

Hocam size birkaç sorum olacak ben mersindeyim ve sırf ameliyat olmak için sizin kliniğe gelmeyi düşünüyorum konuyu çok araştırdım ve microsinüsectomi dışındaki hiçbir yöntemle olamayacağımı anladım bu yüzden İzmir veya İstanbul’a geleceğim sorum şu ameliyat olduktan sonra dikişler alınacak mı? Alınacaksa sizin tarafınızdan olması gerekli mi?Ve ameliyat olduktan kaç gün sonra normal bir şekilde oturabiliriz?
Op.Dr.Atilla KAYA
tedaviden hemen sonra oturabilirsiniz.genellikle ciltaltı dikişler koyuyoruz.seyrek olarak bir tane cilte dikiş koyuyoruz .eğer gerekli olur koyarsak bir tek onun alınması gerekir.herhangi bir yerde aldırabilirsiniz.

Şahin
19 Mayıs 2015

Hocam ameliyattan önce arka taraftaki kılları aldırmak gerekiyor mu?
Op.Dr Altan KARAN
temizlerseniz hazır gelmiş olursunuz ama biz tedavi öncesi bölge temizliğini yapıyoruz


Yorum yapın


kambing