kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi hastalığında yeni bir tedavi yöntemi olan micro sinüsektomi ile iş gücü kaybı önlenme ve ameliyat sonrası özgürce istediklerini yapabilmelerine imkan tanıyan bir tedavi yöntemidir.

 

Kıl Dönmesi Micro Sinüsektomi

İlk defa Dr.John BASCOM tarafından tarif edilen mikro invaziv tedavi yönteminin modifiye şeklidir.Literatürde Bascom ameliyatı olarak bilinen yöntemde sinüs 4-4.5 cm den çıkarılır,gereksiz sağlıklı doku çıkarılmaz.Çıkarılan doku az olduğu için doku gerginliği oluşmaz be sebeple daha az tekrarlar ve hasta lüksü maximum düzeydedir.

Kıl dönmesi üretken yaş gurubu olan 16-25 yaşlarında en sık görülen cerrahi tedavi gerektiren hastalıktır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sunan mikro sinüsektomi yöntemi tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur. Yapılan ameliyatların birçok dezavantajı vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro sinüsektomi ameliyatsız yöntemlerin ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.Tekrar ihtimalinin az olmasının en önemli sebebi yaralanma yerinin çok daha küçük olmasıdır.

Bu haber 17 Ağustos 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 69.893 defa okunmuş ve 467 Yorum yapılmış

Micro Sinüsektomi için 467 yorum yapılmış


KADİR CAN ŞAFAK
25 Şubat 2015

Hocam merhaba ;

mikro sinüsektomi yöntemi ile siziz tarafınızdan ameliyat olmak istiyorum fakat bazı endişelerim var. Ameliyetı lokal anestezi ile yapıyorsunuz gördüğüm okuduğum kadarı ile. Ameliyat sırasında herhangi bir ağrı yada siz keserken ve kıl kitlesini alırken ağrı sızı oluyor mu ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ameliyatı lokal anestezi ile yapmamız şart değil,genel anestezi veya spinal anestezi ile de yapabiliriz,maliyeti artıyor.

koray
09 Şubat 2015

Merhabalar hocam. Bana da kıl dönmesi teşhisi konuldu ve biraz büyük oldugu tahmin edilerek büyük ihtimalle açık şekilde bırakılacagi söylendi. Sizin yöntem uygun olmasa bile benim aynı gün işime devam etmem mümkün müdür ? Çünkü adanadan gelmeyi düşünüyorum mikro sinüsektomi yöntemiyle olmasa bile her halükarda aynı gün kalkıp gitmem mümkünse en kisa zamanda gelmeyi düşünüyorum. Teşekkür ediyorum şimdiden.
Op.Dr.Atilla KAYA
info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.ama microsinusectomi yöntemini tüm hastalarımıza uygulayabiliyoruz

Emre
06 Şubat 2015

Hocam ben 8 ay önce oldum flep kaydırma Yöntemi’yle tekrarladı şimdi sinüsektomi bana olmaz mı
Op.Dr.Atilla KAYA
uygulayabiliriz.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

Ferhat
30 Ocak 2015

Yaptığınız Fenol tipi ameliyatların neredeyse tamamı tekrarladığı için bıraktım diyorsunuz peki mikrosinüs ektomi de böyle olma ihtimali varmı ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
mikro sinüsektomide giriş delikleri ve sinüs bütünüyle çıkarılır ayrıca yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimali düşüktür

mert
26 Ocak 2015

Hocam meraba, öncelikle ben kıl dönmesine nisan 2014 ayindan beri sahibim yani 9 ay oldu yaklaşık bu kadar sürede şu an üstüne rahatça oturabilmem ve belirtilerden sadece arada sırada kanama olmasi sizce hastalığın az ilerlemiş olduğunu mu gösterir? Birde 9 ay beklemis kıl donmesine micro sinüsektomi yapılır mı? Yoksa ameliyat şart mı? Teşekkürler şimdiden
Op.Dr.Atilla KAYA
yapılabiliriz.

mustafa can
19 Ocak 2015

Sayın doktorum bu uygulama başka yerlerde varmı hocam Micro Sinüsektomi
Op.Dr.Atilla KAYA
bizim üç şubemiz var.her üç şubede yapılıyor.ama başka yapan yer varmı bilmiyorum

ömer
25 Aralık 2014

anladım hocam son bir şey daha soracam . normalde açıkta yara alttan dolmadan üstten kapanırsa zaman zaman açılma olabiliyor diyorlar . bu yeni yöntem üsten dikişle kapattıgınızda alttan bir boşluk oluyor o boşluk dolmazsa dikiş yerinde yada boşluk üstünde açılma yada yırtılma olur mu ? akıntı iltihap ve benzeri … çok teşekkür ederim.
Op.Dr.Atilla KAYA
genel hijyeninize dikkat ederseniz olmaz

ömer
22 Aralık 2014

peki diyelim ki uygun açık ameliyata göre daha mı faydalır olur teşekkürler
Op.Dr.Atilla KAYA
klasik ameliyatlarla kıyaslanamaz .narkoz almıyorsun.kocaman bir ameliyat izi ve yara olmuyor.açık bırakmada genellikle iyileşme 2-4 ayı buluyor.bu süreçte ilk 15 gün günde 2 defa sonraki dönemde hergün pansuman yaptırmak zorundasın.ama microsinusectomide küçücük bir delikten çıkarılıyor kıl kesesi.sivilce sıkmaktan biraz daha zor bir işlem

ömer
22 Aralık 2014

hocam bugün kıl dönmesinden hastaneye gittim ameliyat dedi agrı sancı batma yok lakin akıntı oluyo doktor açık yöntem ameliyat dedi fenol olmaz mı dedim fenol la olmuyo derin dedi senin ki. sizin yöntemleri gördüm acaba sizin yöntemlere uyarmı hocam teşekkürler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bunu anlamak için muayene etmek lazım ancak bizim yönteme uymayanlar için bizim yöntemi modifiye edip kesiyi 2-3 cm büyüterek yapabiliyoruz.

Demir
18 Aralık 2014

Merhabalar,
2 ay once apse olusarak kendini belli eden hastaligim ciddi anlamda hayat kalitemi sifira indirdi. 2 gun once ikinci defa apsem bosaltildi genel cerrahi tarafindan. Kisa surede apseler tekrarliyor cok net yasadim oncelikle bu durumu yasayanlara ve merak edenlere cevap olsun bu. Istediginiz bakimi yapin apse tekrar etmeye devam edecek… Benim sorunum su, ciddi anlamla her cerrahin dilinde olan ve bana da doktorumun onerdigi “flepli cevirme” vb. ameliyatlari opmak hic istemiyorum. ( adini dogru mu yazdim bilmiyorum). Bahsedilen mikrosinusektomi asiri aklima yatan bir islem. Uygun olup olmamak da sanirim muayeneden geciyor. Ogrenmek icin yani. Sorum ise farz edelim ki bu yontem icin uygun bir aday degiliz. O zaman diger seceneklerden hangi ameliyat tercih edilmelidir ? Bir de microsinusektomi icin muayene nasil yapiliyor? Doktorum sadece normal bakarak bana flepli cevirme demisti cunku. Simdiden tesekkurler.
Op.Dr.Atilla KAYA
info@medicalart.com.tr adresine resim gönderirseniz değerlendirir size microsinusectomi yönteminin uygun olup olmadığı konusunda bilgilendirebirim


Yorum yapın


kodok