kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi hastalığında yeni bir tedavi yöntemi olan micro sinüsektomi ile iş gücü kaybı önlenme ve ameliyat sonrası özgürce istediklerini yapabilmelerine imkan tanıyan bir tedavi yöntemidir.

 

Kıl Dönmesi Micro Sinüsektomi

İlk defa Dr.John BASCOM tarafından tarif edilen mikro invaziv tedavi yönteminin modifiye şeklidir.Literatürde Bascom ameliyatı olarak bilinen yöntemde sinüs 4-4.5 cm den çıkarılır,gereksiz sağlıklı doku çıkarılmaz.Çıkarılan doku az olduğu için doku gerginliği oluşmaz be sebeple daha az tekrarlar ve hasta lüksü maximum düzeydedir.

Kıl dönmesi üretken yaş gurubu olan 16-25 yaşlarında en sık görülen cerrahi tedavi gerektiren hastalıktır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sunan mikro sinüsektomi yöntemi tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur. Yapılan ameliyatların birçok dezavantajı vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro sinüsektomi ameliyatsız yöntemlerin ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken mikro sinüsektomide 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken mikro sinüsektomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, mikro sinüsektomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken mikro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Mikro sinüsektomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken mikro sinüsektomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken mikro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.Tekrar ihtimalinin az olmasının en önemli sebebi yaralanma yerinin çok daha küçük olmasıdır.

delicious Micro Sinüsektomidigg Micro Sinüsektomiblogger Micro Sinüsektomishare 16 16 Micro Sinüsektomi

Bu haber 17 Ağustos 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 62.884 views defa okunmuş ve 448 Yorum yapılmış

Micro Sinüsektomi için 448 yorum yapılmış


mert
01 Eylül 2014

Merhabalar hocam sorum kısa ve net kıl dönmesi var bende ama hiç zamanım yok üniversiteye hazırlanıyorum.9 10 ay sonra ameliyat olmayı düşünüyorum.Bölgeyi temiz ve kuru tutarsam ilerlemesinde bi önlem olur mu? Şimdiden saolun.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Temiz tutmanda fayda var ama ilerlemesini önlemez.

mehmet
26 Ağustos 2014

Merhablar hocam bana yardım edin geçen gün kıl dönmesi için doktora gittim doktor iltihabı kurumuş bidaha olursa gel dedi. Bide önemli bişe değil dedi bu dediğimde kuyruk sokumunun 4 cm altında hafif sağ kalçama doğru bi yer. Kıl dönmesi var mı bende bilmiyorum sadece bi kere o bölge şişti hafiften ağrı yaptı akıntı falan olmadı kıl dönmesi varsa sİzcede geç kalmış olmam mı bide doktor deliğe falanca rastlamamış. Şimdiden saolun tavsiyelerinizi bekliyorum.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
beklemenizin anlamı yok çünkü kendiliğinden düzelmez vede ilerleyebilir

Emir
20 Ağustos 2014

Hocam merhabalar ben bu ay içinde kuyruk sokumumdaki şişiklik nedeniyle doktora gittim ve kıl dönmesi teşhisi koydular. Akıntılarda oldu. Doktor 1 ay sonraya verdi ameliyatı ama flap yöntemi diye bi yöntem varmış. Araştırdım kişi için zahmetli bir tedavi. Bende mikrosinüsektomi tedavisi olmak istiyorum. Hastalığın hangi evrelerinde mikrosinüsektomi tedavisi yapılır? Her evresinde yapılabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim .
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Çok büyümüş,komplikasyonlu evreler hariç yapılabilir.

emre
19 Ağustos 2014

Merhabalar hocam. Benim yaklasik 8-9 aydir makatin 2 cm yaninda hafif sislik ve sertlik var arasira hafif kanama oluyor bu acaba kil dönmesimidir. Arkadaslarim fistül olabilir diye birsey söyledi ama emin olamadim size kil dönmesimidir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Daha çok anal fistül gibi görünüyor.

yunus
16 Ağustos 2014

Hocam merhaba. Benim kuyruk sokumunun oldugu yerde yani makatin 4-5 cm yukarisinda uzun süredir nohut büyüklügünde sislik var ve son günlerde kanama ve agri yapmaya basladi. Sizce bu kıl dönmesimidir ameliyat olmam gerekebilirmi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz kıl dönmesine uyuyor,ameliyat olmanız gerekir.

Seyfullah
13 Ağustos 2014

Hocam kuyruk sokmunun olduğu yerde bi delik var ortası siyah sürekli akıntı var. Kıl dönmesi midir ? Kıl dönmesi ise micro sinüsektomi yöntemi uygulanabilir mi ? Delik en fazla 3 cm büyüklüğünde.
Şimdiden teşekkürler.
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
evet yapılabilir

hüseyin
13 Ağustos 2014

Mrhb hocam sanırım kıl dönmesi var. Denize girdim ve kuyruk sokumumda şişlik oldu hafifte biağrı. Duş alırken farkettim kızarıklık var hafifte bi ağrı. Sorum şu hocam denize girmemde herhangi bi sakınca olur mu mikrop falan kapar mı tatilden dönünce ameliyat olmayı düşünüyorum. Teşşekür ederim iyi günler hocam.
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi mikrop kapmış zaten bundan sonra denizin zararı olmaz

Omer
11 Ağustos 2014

Mrb hocam bnde 1 aydir bir agri vardi magat bolgesinde fakat agridan 1 ay sonrabi delik acildi ve akinti yapiyor 2-3 hafta bekledim yarin doktora gidicez sizce ameliyat gerekirmi gerekirse microsinusektomi mi yoksa buyuk capli ameliyatmi olur
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ağrı ve delik kuyruk sokumunda ise kıl dönmesidir,mikrosinüsektomi olabilirsiniz.

Kadir
07 Ağustos 2014

Merhaba hocam ben sizin kiliniiğinizde çok başarılı bir kıl dönmesi ameliyatı oldum ama ameliyat olduktan sonra vücudumda ağrılar olmaya başladı karıncalanmala aniden oluşan ağrı ve sızılar yumuşak doku ağrıları sizce bunun sebebi nedir?
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi ameliyatıyla hiçbir ilişkisi olamaz başka sorundur araştırmak lazım

Hakan
04 Ağustos 2014

merhaba hocam ..benim magatım da kenarda bir meme büyüklüğün de dışardan bişey çıktı içten gelmiyor el vuruca ve otutup kalkınca ağrı apıyor bu..kıl dönmesi yada basur olup olmadığını nasıl anlaya biliriz..Tsk
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
basurdur


Yorum yapın


kadal