kıl dönmesi tedavi merkezi

Kuyruk sokumu kaşıntısı çok sık rastlanan bir durum değildir ama kaşınmanın yeri sebebiyle rahatça kaşınamadığı için hastada sosyal sıkıntıya sebep olur.

Kuyruk sokumunda kaşıntı sebepleri;

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs),kıl dönmesi normalde kaşıntı yapmaz ancak kıl dönmesinde oluşan iltihabi akıntı bölge cildini tahriş eder ve bu tahrik kaşınma hissine sebep olur.Bu şekilde olan kaşıntıda kaşımaya bağlı olarak ciltteki tahriş hasarlanarak kanamada yapabilir.

Kuyruk sokumunda dermatit;alerji yapan kimyasallar cildin yüzeyinde dermatite sebep olarak kaşıntı yapabilir.Bu kimyasallar sabun,şampuan,vücut jeli veya pudra olabilir.

Cilt erozyonu;Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıktada kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

Aşırı terleme;Ter ve terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerjenler;seyrek rastlan bir durumdur.Vücutta alerji olması en hassas cilt olan kuyruk sokumu bölgesindede kaşıntıya neden olabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma;Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir;Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir,sert lif kullanılmamalıdır,sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırlımalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Tüm bunlara rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen pruzon merhem kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir.Asıl sebep engellendiyse pruzon tedavisinden sonra kaşıntı tekrar olmaz,kaşıntı tekrar ortaya çıktıysa sebebp bulunamamış demektir yeniden pruzon kullanılmalıdır.

Bu haber 17 Eylül 2012 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 18.906 defa okunmuş ve 5 Yorum yapılmış

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı için 5 yorum yapılmış


yusuf
13 Mart 2015

Hocam iyi günler 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve bbugün uyandığımda ameliyat yerimde ıslaklık olduğunu hissettim sonra baktımki kanla karışık bir sıvı çıkmış ,dikişlerimde bir sıkıntı yoktu bu neyin nesi birde bir kaç gündür kalçamda bölgesel ağrı var .yardyardımcı olursanız sevinirim .şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
normal değil ama ,klasik yöntemlerle ameliyat sonrası olabilecek bir durum,iltihap olabilir yada akıntı içerde birikip belli bir basınca ulaşınca dışarı akmış olabilir.biz microsinusectomi yöntemi ile tedvai yaptığımız için bu tür sorunlarla karşılaşmıyoruz.ameliyat yapan doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm

bedirhan
26 Ocak 2015

Hocam 6 gün önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum kuyruk sokumundan , “çok kaşınıyor” birşey olurmu ve ne yapmam lazım TEŞEKKÜRLER..
Op.Dr.Atilla KAYA
kaşıntıolması normal,birşey yapmaya gerek yok

bahar
07 Ocak 2015

Merhaba hocam,
Ben yaklaşık 4,5 ay önce kil dönmesinden ameliyat oldum bir ay önce başlayan ve ara ara olan kasintilarim oluyor dikiş yerlerimin etrafında bi ara en alt dikisim çok kasindi ve hafif kanadi çok kasimamdan oldu sanirim acaba tekrar mi olusuyor :( nerde hata yaptim ben?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
bu kadar kısa sürede nüks etmesi beklenmez.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz tam bir değerlendirme yapıp ,yapmanız gerekenler konusunda sizi bilgilendirebiliriz

şeyda
20 Temmuz 2014

hocam merhaba,
benim 1.5- 2 yil once kil donmesi teshisi konuldu.3 delik var. siskinlik vardi ilac vermisti doktor sislik gecince sikayetim de kalmadi. simdi kasinti basladi o deliklerin oldugu bolgede. acaba nuks etme durumu mu var? ameliyat oyle yada boylr sart midir ?
tesekkurler..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
kıl dönmesi tedavisi olmadığınız için yeniden iltihaplanmış olabilir

ferdi
27 Nisan 2014

Merhabalar.Hocam popomun arasında kuyruk sokumuna dogru tatlı bir kaşıntı var.Şu an itibari ile agrım yok.Kıl dönmesi olma ihtimali varmıdır?Teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
tek başına kaşıntı kıl dönmesi dedirtmez delik te olmalı


Yorum yapın


penyu