kıl dönmesi Hastanesi

Kuyruk sokumu kaşıntısı çok sık rastlanan bir durum değildir ama kaşınmanın yeri sebebiyle rahatça kaşınamadığı için hastada sosyal sıkıntıya sebep olur.

Kuyruk sokumunda kaşıntı sebepleri;

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs),kıl dönmesi normalde kaşıntı yapmaz ancak kıl dönmesinde oluşan iltihabi akıntı bölge cildini tahriş eder ve bu tahrik kaşınma hissine sebep olur.Bu şekilde olan kaşıntıda kaşımaya bağlı olarak ciltteki tahriş hasarlanarak kanamada yapabilir.

Kuyruk sokumunda dermatit;alerji yapan kimyasallar cildin yüzeyinde dermatite sebep olarak kaşıntı yapabilir.Bu kimyasallar sabun,şampuan,vücut jeli veya pudra olabilir.

Cilt erozyonu;Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıktada kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

Aşırı terleme;Ter ve terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerjenler;seyrek rastlan bir durumdur.Vücutta alerji olması en hassas cilt olan kuyruk sokumu bölgesindede kaşıntıya neden olabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma;Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir;Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir,sert lif kullanılmamalıdır,sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırlımalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Tüm bunlara rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen pruzon merhem kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir.Asıl sebep engellendiyse pruzon tedavisinden sonra kaşıntı tekrar olmaz,kaşıntı tekrar ortaya çıktıysa sebebp bulunamamış demektir yeniden pruzon kullanılmalıdır.

Bu haber 17 Eylül 2012 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 20.615 defa okunmuş ve 11 Yorum yapılmış

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı için 11 yorum yapılmış


Emine
12 Kasım 2015

Hocam ben 31 Ağustosta kıl dönmesi ameliyatı oldum. Hala cok kaşınıyor nedeni nedir acaba
Op.Dr.Altan KARAN
nüks etmiş olabilir muayene ile değerlendirmek gerekir

savas
29 Ekim 2015

merhaba hocam 3 sene once amelyat oldum ve hala ya cok kaşıntı var birazda hıthab geliyor ne yapayım
Op.Dr.Seher ŞİRİN
3 yıl önce ameliyat olmuşsanız hala akıntı olması hastalığın yenilediğini gösterir.Kaşıntı akıntıya bağlı olur. Yeniden ameliyat olmanız gerekli. Kistiniz büyümeden daha küçük bir kesiyle hastanede yatmanıza gerek kalmadan,uyuşturarak mikrosinüsektomi yapıyoruz. Medical Art kliniklerinde SGK lılara muayene ücretsiz.
Geçmiş olsun

Kemsl
28 Eylül 2015

Hocam Mrb bn temmuzda kıl donmesi ameliyatı oldum ameliyat yeri kapandı iyice ama hafif kaşıntı var nedeni ne olabilir acaba
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Olabilir,temiz ve kuru tutmanda fayda var.

Endo
29 Temmuz 2015

Hocam Merhaba ben dün ameliyat oldum bugün çıktım ama ameliyat yeri çok kaşınıyor sebebi nedir ?
Op.Dr.Altan KARAN
yara iyileşmesi sürecinde kaşıntı oluşur

kadir
17 Nisan 2015

Birde ameliyat bolgesi uyusuk normalmi
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
normal

kadir
17 Nisan 2015

Meraba hocam 12 gun oldu acik kil donmesi ameyti oldum diksislerin yarisi alindi akinti ve kasinti var bu gun banyo yaptim kasinti cogaldi birde ameliyat dan son ra isal oldum normalmidir
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
klasik yöntemlerle ameliyat olduysanız akıntı ve kaşıntı normal.pansumanlarınıza özen gösterin.antibiotik kullanıyorsanız ishal görülebilir

yusuf
13 Mart 2015

Hocam iyi günler 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve bbugün uyandığımda ameliyat yerimde ıslaklık olduğunu hissettim sonra baktımki kanla karışık bir sıvı çıkmış ,dikişlerimde bir sıkıntı yoktu bu neyin nesi birde bir kaç gündür kalçamda bölgesel ağrı var .yardyardımcı olursanız sevinirim .şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
normal değil ama ,klasik yöntemlerle ameliyat sonrası olabilecek bir durum,iltihap olabilir yada akıntı içerde birikip belli bir basınca ulaşınca dışarı akmış olabilir.biz microsinusectomi yöntemi ile tedvai yaptığımız için bu tür sorunlarla karşılaşmıyoruz.ameliyat yapan doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm

bedirhan
26 Ocak 2015

Hocam 6 gün önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum kuyruk sokumundan , “çok kaşınıyor” birşey olurmu ve ne yapmam lazım TEŞEKKÜRLER..
Op.Dr.Atilla KAYA
kaşıntıolması normal,birşey yapmaya gerek yok

bahar
07 Ocak 2015

Merhaba hocam,
Ben yaklaşık 4,5 ay önce kil dönmesinden ameliyat oldum bir ay önce başlayan ve ara ara olan kasintilarim oluyor dikiş yerlerimin etrafında bi ara en alt dikisim çok kasindi ve hafif kanadi çok kasimamdan oldu sanirim acaba tekrar mi olusuyor :( nerde hata yaptim ben?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
bu kadar kısa sürede nüks etmesi beklenmez.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz tam bir değerlendirme yapıp ,yapmanız gerekenler konusunda sizi bilgilendirebiliriz

şeyda
20 Temmuz 2014

hocam merhaba,
benim 1.5- 2 yil once kil donmesi teshisi konuldu.3 delik var. siskinlik vardi ilac vermisti doktor sislik gecince sikayetim de kalmadi. simdi kasinti basladi o deliklerin oldugu bolgede. acaba nuks etme durumu mu var? ameliyat oyle yada boylr sart midir ?
tesekkurler..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
kıl dönmesi tedavisi olmadığınız için yeniden iltihaplanmış olabilir


Yorum yapın


ikan