kıl dönmesi Ücreti

Kuyruk Sokumunda Görülen Hastalıklar

Daha önceki konularımızda kıl dönmesi %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görüldüğünü aktarmıştık, çünkü vücudumuzun en yumuşak ve hassas bölgesi olan kuyruk sokumu bir çok makat hastalığı için en ideal yerdir. Bu hastalıkların başında özellikle genç erkeklerde sıkça görülen kıl dönmesi gelmektedir. Cilt dışındanda farkedilebilen bir çok belirtisi vardır. Onların başında ile etapta kaşıntı, şişlik ve iltihap gelmektedir.

Kuyruk Sokumu Şişlik

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı Görülür!
Saç ve vücudumuzun farklı noktalarından dökülen kıl ve tüyler yayılarak oturan insanlarda özellikle kuyruk sokumu bölgesine kaymaktadır. İnsan vücudunda bulunan milyarlarca delikten yararlanan bu kıl ve tüyler kolayca cilt altına girebilmekte ve aynı zamanda yol yapmaktadır. Cilt altında biriken kıllar arttıkça zamanla lipom haline gelecektir. İlerleyen süreçte kişide başlayacak huzursuzlukların başında özellikle makat kaşıntısı gelecektir. Özellikle makat üst kısmında görülen kaşıntı genelde kıl dönmesi ile alakalı olup, kaşıntı kremleri geçici çözüm olabilir.

Şişlik ve İltihap Oluşur!
Yukarda kıl ve tüylerin cilt altına girmesini sağlayan yol olduğundan bahsettik birde bu kılların neden olduğu iltihap, cerahat akıntısı için kendine bir yol oluşturur. Bazen cilt dışına çıkamayan bu iltihap makatta şişliğe neden olur. Makatta kötü kokuya neden olan bu durum bazen insanı bezdirici hale getirebilir.

Kısmen Göbek ve Bacaklarda Görülür!
Kıl dönmesi %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülürken çok nadir olarak ise bacaklar ve göbek bölgesinde görülür. Yine çok nadir bir durum ise mesleği berberlik olanların elinde görülebilmektedir.

Kıl Batması İle Karıştırılıyor?
Bazı videolarda yüzde kıl dönmesi olarak lanse edilen görüntüler aslında kıl dönmesi değilde kıl batması problemdir. Traş olunan ve epilasyon, ağda yapılan bölgelerde çok kısa yada kökten alınan kıllar tekrar çıkmak istediklerinde bazen cilt dışına çıkamayarak cilt altında uzamaktadır. Bu duruma kıl batması adı verilmektedir. Belli bir noktadan sonra büyük sivilce şeklinde iltihaplanmaya neden olup, cımbızla çektinizde gelmektedir.

Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi Nasıl Alınır?
Cildin 1-2cm altında bulunan kıl yumağı oradan çıkarılması gerekmektedir. Özellikle hiç bir kalıntı bırakmamak için on saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu hastalığın tek çözümü ameliyat olup, önemli olan en avantajlı, en az sıkıntı yaşatacak olan yöntemi araştırmalı ve seçmelisiniz. Çünkü bazı ameliyatlar kişide aylarca sürecek olan sıkıntıya neden olmaktadır.

Mikro Sinüsektomi Önerilmektedir
Bugüne kadar yaklaşık 20 farklı ameliyat yöntemi geliştirilmiş olup, en gelişmişi Mikro Sinüsektomi olduğu söylenebilir. Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiş olan yöntem BASCOM’un modifiye ve geliştirilmiş halidir. Sadece 2cm kesi ile cilt altında biriken kıl yumağı çıkarılmaktadır. Gizli dikiş ile dikilip, hasta evine, işine gönderilmektedir. Hazı konu açılmışken birde yöntemleri kıyaslayarak yukardaki video’da görelim.

Kuyruk Sokumunda Görülen Hastalıklar için 21 yorum yapılmış


sevg

Hocam yaklasik bir haftadir kuyruk sokumunda kizariklik var arada kasinti yapiyor.Bir sislik veya uzerine oturmama gibi sikintim yok herhangi bir akintida soz konusu deg.Oturusuma dikkat ettigimde kizarikligin hafif derecede gittigini farkediyorum.Bu durum oturmayla mi alakali yoksa apse olabilirmi.Yada cilt reaksiyonu mu ?
Op Dr Ergun Aygören
gelirseniz muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi yok eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz

Sahin

Merhaba hocam iki gündür kuyruk sokumumda hafif sizlama oldugu farkettim. İncelediğimde kızarık bir cizgi oldugu gördüm. Bazen hareket ettigimde felan aciyor Acaba kıl dönemesimidir nasil bir tedavi önerirsiniz teşekkürler.
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesi apsesi olabilir.gelirseniz muayene ile apse olup olmadığını değerlendirip ona göre tedavi planlayabiliriz.apse ise apse tedavisi,1,5-2 ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmesi tedavisini yaparız.uygunsa hemen mikrosinusektomi ile tedavi edbeiliriz

nur

hocam merhaba kuyruk sokumumu banyoda yıkadım bi süre sonra tahriş oldu dokunamıyorum ve popomun üst kısmını iki yana ayıramıyorum sadece dokununca ağrı degil yanma var ve kızarıklık var çizgi şeklinde pişik mi kıl dönmesi mi çözedim normalde dokunabiliyorum bu sefer 2. böyle oldu dokunamadım
Op Dr Seher Şirin
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

Barış

Merhabalar Gecenlerde kuyruk sokumunda bi sislik farkettim bastirip kasidim delik olustu kan geldi.. kil donmesi dediler..
op dr Ergun Aygören
klinklerimizde muayene ücretsiz size en yakın kliniğimizde muayene olursanız durumunuzu değerlendirip mikrsoinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

ibrahim

Merhaba
Bir kac gundur kuyruk sokumunda cok asiri olmamak kaydi ile agri var hafif tahris olmus ve ufak bi cizgi seklinde yara var cok nadir kanama yapiyor ve intihap geldi acaba kil donmesimidir ?
Op Dr Altan Karan
iltihap geldiyse kıl dönmesi apsesi olabilir.apse varsa öncelikle apse tedavisi yapılmalı,doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz

ozan

Merhaba hocam 27 yaşındayım.son 3 aydır kuyruk sokumum çok kaşınıyor ve büyük tuvalete çıktığımda çok az derece de açık renk kan geliyor..doktora gitmeye çekiniyorum..kıl dönmesı olabilir mi ?
Op.Dr.Adil Altınsoy (Proctoloji Uzmanı)
0505 119 36 90 whatsapp hattına resim atarsan değerlendirebiliriz.

Özlem

Hocam merhaba
Benim kuyruk sokumunun sol tarafına doğru şişme kızarıklık ve çok fazla ağrı var.sanki deri altında top şeklinde şişlik var.çok fazla da ağrı yapıyor.oturmakta yürümekte zorlanıyorum.lütfen cvp verirseniz sevinirim kolay gelsin
Op Dr Adil Altınsoy
Kıl dönmeniz varmış iltihaplanmış boşaltmak gerekebilir

Zafer

İyi Günler Hocam Kuyruk Sokumunda Kucuk bir cizik seklinde kizariklik var 3-4 haftada bir sizliyor ne siddetli nede az bir agrisi var orta derece kil dönmesi olabilirmi
Op.Dr.Altan KARAN
kıl dönmesinde sınıflama yapılmamıştır.apse dönemlerinde çok ağrıya neden olduğu için acil apse tedavisi gerektirir fakat kıl dönmesinde delik sayısı,apselerin tekrar etme sıklığı önemlidir.

Zafer

Bugün kıl dönmesi belirtisi ile doktara gittim kuyruk sokumumda kıl dönmesi olduğunu soyledi 3 tane küçük dilik oldugu nu söyledi acaba bende mikro sinusektomi ameliyati olabilirmiyim
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Muhtemelen olabilirsiniz.Ancak gördükten sonra karar veririz.
Geçmiş olsun

Fatma

Merhaba hocam eşimin kuyruk sokum yeri seneler önce sancı girip açıyorMuş o zaman askerde olduğu için doktor net bişey denemiş oda bi daha gitmemiş şimdi arada gene sancı oluyor yuvarlak bişey var ortasi bölük yanları hafiften siyah acaba kıl dönmesi varmıdır?
Op.Dr.Altan KARAN
büyük olasılkla kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsizdir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz