kıl dönmesi Ücreti

Kristalize Fenol Tedavisi

Kristalize formik asit tedavisi

Kıl yumağı alınmadığı için tedavi olarak değerlendirilemez daha çok klinik bulguları azaltmaya yönelik uygulamadır,hasta rahatlar ama sinüs yerinde kalır.Kristalize fenol de denmektedir,benzer tedavi gümüşle  kıl dönmesi tedaviside yaklaşık aynıdır kullanılan kimyasal madde gümüş nitrattır..Fenol tedavisine benzer uygulamadır kullanılan madde toz şekere benzer kristal haldedir kullanım öncesi sulanırılır.Diğer ameliyatsız yöntemler gibi tedavinin özü bu kimyasal maddenin cilt altındaki kıl yumağı veya diğer yabancı cisimleri eritmesi esasına dayanır.Kılların giriş deliklerinden ince cerrahi aletlerle girilerek cilt altı temizlenmeye çalışılır yabancı cisimler mümkün olduğunca temizlenir ve oluşan boşluk geride kalmış olabilecek kıl,tüy,elbise tozu gibi şeyleri eritmek amacıyla formik asitle yıkanır.İşlem bitiminde vücut içinde ilaç kalmaz.
Bölgede var olan gamze veya çukurluklar hastalığın tekrarınasebep olabilir.Giriş deliklerinden yeniden kıl girme ihtimali vardır.
Uygun vakalarda bu işlemlerin tümü 15 dakikalık 2-4 seansta tamamlanır ve hasta bu tedavi süresince işine ara vermez.

Kristalize Fenol Tedavisi Başarı şansı

Kristalize formik asitl tedavisinde kılların yeterindce temizlenememesi ve giriş deliklerinin bırakılması sebebiyle yeniden kıl girmesi başarısını gölgelemektedir.Yinede başarısı ve tekrar ihtimalinin azaltılması 2 unsura bağlıdır
1-Temizliğin iyi yapılması
2-Sonraki dönemde yeniden kıl girişine engel olmak için bölge hijyenine dikkat edilmesi.

Kıl dönmesinin tekrarlama riski

Tekrar ihtimali her tedavi yönteminde vardır.Ameliyatlardan sonra tekrar ihtimali yapılan tekniğe bağlı olarak % 3-70 arasında değişmektedir.Kristalize formik asit tedavisinde bu oran  % 70 lere kadar çıkmaktadır.
Kristalize formik asit tedavisi avantajları:
Hasta aynı gün işine,okuluna dönebilir
Belirgin ağrı olmaz
Yara bakımı ve pansuman gerekmez
Dikiş aldırmak gerekmez
Daha ekonomiktir
Ameliyat izi kalmaz
Narkoz olmadığı için narkoz riski yoktur.

Kristalize formik asit tedavisi dezavantajları:

Tekrar ihtimali çok yüksektir (% 70)

İleri vakalara uygulanamaz

Kimyasal madde çevreye sıçrarsa ciddi yanık oluşturur.

Sigorta şirketleri tedavi olarak kabul etmediği için ücret ödemesi yapmaz.

Kristalize Fenol Tedavisi için 36 yorum yapılmış


Altan

Merhaba bende ayni hastaliktan sikayetciyim iki senedir hastaligin farkindayim fakat unuversite sinavina hazirlandigim icin ameliyat olmak istemedim ve bu yuzden muayaneye de gitmedim.Fakar akinti koku durduk yere agri yapmiyor cok fazla oturdugumda( 2 3saat ) hafif bir sizlama oluyor ancak insani sinir edecek duzeydedir? Onceden bir tane sinus boslugu vardi ama bu sene 2tane daha cikti hastaligin evresini ve ameliyat yontemini merak ediyorum
Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
Sinüslerin birbirine uzaklığı ne kadar bilmem gerekir(.Ameliyat yöntemi için)

berk

Merhaba hocam. Ben bu sene 3. kez universite sinavlarina giricem ve ailemin bana tanidigi son şans. Yani bu sene kaybedecek hiç vaktim yok. Aydında oturuyorum burada mikrosinusenktomi yöntemi yapilmiyor. Fenol yontemine baktim onuda siz onermiyorsunuz. Ortalama 2 yıldır orada cok ufak bir şişlik vardı fakat hiç bir sorun yasamiyordum günlük yasantimda, otururken kalkarken falan.. bir gün o bölge şişmeye basladi ve inanilmaz bir agri baslamisti sadece o zaman temizletmeye gittim şişen bölgeyi. Şimdi ise hiç akıntı koku gibi problem yok ama bi sislik var ve nadirde olsa hafif bi agri oluyor kisa sureli. Simdi oturup kalkabiliyorum ama ustune oturunca o bolgenin, bir sure sonra agri yapiyor. Hastalik durumum bu sekilde. Bana bir tavsiye verir misiniz, ne yapacagimi bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ve anlattiklarima gore hastaligim tahminen ne durumda. Kusura bakmayın çok detaylı yazmak zorunda kaldım aciliyetten dolayı.Teşekkürler.
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
İzmir şubemize gelirseniz tedavinizi hemen yapıp gönderebiliriz.normal yaşamınıza ara vermenize gerek yok

ali

hocam ben 1 hafta kadar önce toplamda 3 seanslık bir fenol tedavisini bitirdim bana tedaviyi yapan bulundugum sehrin en iyi hastanesinde prof bana dediği komplike olmayan vakalarda bu tedavi uygulanırsa %90 a kadar başarı sağlanır seninki yeni bir kıl dönmesi değil fakat komplikede değil dedi yaptık fenolu 1 hafta geçti ağrı sızı hiç yok ama biraz sıkınca sanki içeriden yarım damlacık kadar sıvı gibi birşey çıkıyor sizce operasyon başarısız mı oldu yoksa içeride kalan fenol sıvısımı çıkan çok sıkmam lazım sıvının çıkması için yoksa ağrı sızı yok ne yapmalıyım şaşırdım sağolun şimdiden 🙂 ha bide yara eski hali gibi sanki düzelmesi mi gerekiyordu da bende mi düzelmedi delikler ve apsenın patladıgı yer oldugu gibi duruyor
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
fenol tedavisinde hastalığın sebebi olan delikler ve hastalığın kendisi olan sinüs kalır yani gerçek bir tedavi değildir

Mehmet Ali

Merhaba hocam 16.03.2015 te oldum kristalize fenol tedavisini 02.06.2015 tarihinde bir kez daha oldum ama bu sefer kalçaya doğru inen bel çizgisinde bir şişlik var ve inmedi ağrı yapıyor sebebi ne olabilir ?
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi tedavisinde sinusun mutlaka çıkarılması gerekir.sinus çıkarılmadığı sürece şikayetleriniz geçmez.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

ft

Hocam öncelikle iyi akşamlar. Şuanki uygulanan tekniğin sgk li fiyati nedir aceba
Op.Dr.Atilla KAYA
ücretlere bu sayfadan bakabilirsiniz http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html

Ertać

Merhabalar hocam tam 1 sene önce ameliyat olmuştum.Siz yapmıştınız ama akıntılar tekrar başladı aslında çok fazla yok ama 1-2 noktadan geliyor.Heralde tekrar etti.2sorum var hocam ben şimdi ameliyat olmasam o bölgeye lazer epilasyon uygulamak mümkünmüdür kalıcı olarak temizlendikten sonra ameliyat düşünüyorum.Birde uyguladığınız bölgeye bir daha mı mikro sinüsektomi uyguluyorsunuz.
Op.Dr.Atilla KAYA
Lazer epilasyondan çok enseden oraya dökülen kılların uzaklaştırılarak temizlenmesi daha önemli. temizliğe dikkat edilmediyse tekrar kıl girmiş olabilir, yeniden yapabiliriz.

nida.

Iyi gunler hocam bana 6 ay once kil donmesi teshisi konuldu..kristaliE fenol tedavisine basladim iki sefer kuyruk sokumumdan yapildi bir de en son gittigim de kaba etimin orda bir sislik olusmustu bu sefer ordan yaptilar.. acaba bunlara ragmen bende microsiniesktomi yaptirabilirmiyim..doktorlar da ben de nasil bu hastaligin olduna anlam veremediler hem bayanim hem de vucut yapim kilsiz..acil yardimlarinizi bekliyorum artik psikolojimi bozmaya basladı.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayene edip öyle karar verebiliriz.

kıl dönmesi için ilaç aldım eczacı sünnet mi var dedi :)

hocam biliyorum artık uygulamıyorsunuz ama kristalize fenol yöntemi için bir sorum olacak. Eylüle kadar beni idare eder düşüncesiyle ( sürekli oturup ders çalıştğm için) bu yöntemin ilk tedavisini oldum. 20 gün sonra tekrar gel denildi. fakat ilaç yazılmadı bu 20 gün için. yazılmalımıydı, birde bugün 1. günü akıntı devam ediyor normalidir. yoksa yanlış mı düşünüyorum. cevap verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
ilaç çok gerekli değil,
fenol yönteminde sinüs kaldığı için akıntı olması normal

Yardım

Merhaba hocam ankarada bu tedaviyi alma şansım var mı ?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
araştırın ama fenol tedavisi gerçek bir tedavi değildir sinüs içerde kalır ve sonra ameliyat olmanız gerekir

evolucja

Doktor Bey ben sizin mantığınızı anlamadım, fenol yönteminde 10-15 gün yatmak gerekir demişsiniz, acaba farklı şeylerden konşyoruz, başka doktorlar fenol yönteminde iyileşme süresi çok daha kısa ayrıca %70 oranında tekrar demişsniz, bu abartılmış bir rakam.Microsinüsektomi yapcak yer arıyorsunuz sanırım.
Op.Dr.Atilla KAYA
Bazı şeyleri anlamak için belli bir zeka düzeyi gerekir,
fenol tedavisinde yatmak gerekmez 15 günü nereden uydurdunuz bilmiyorum
ben fenol tedavisi yaptım ama çok tekrarladığını görünce araştırdım ve gerçek bir tedavi olmadığını, sinüsün ve deliklerin kalması sebebiyle % 70 den fazla oranda tekrarladığını kanıtlayan bilimsel veriler çıkınca uygulamayı bıraktım.işe yarasa neden bırakayım.
mikro sinüsektomi yöntemini küçük farkları olan bascom 1 bascom 2,modifiye bascom, pit picking gibi adlarla tüm dünyada uygulanıyor.
Umarım bu yazdıklarımı anlayabilmişsinizdir,anlamak işinize gelmiyorsa siz gidip fenol yaptırın.