kıl dönmesi Ücreti

Makat Akıntısı (Kıl Dönmesi İltihabı) Neden Olur?

Kıl Dönmesi İltihabı

Dikkat ederseniz son zamanlarda geliştirilmeye çalışılan robotlara çeşitli insansı özellikler kazandırılmaya çalışılıyor. Fakat insanın özelliklerine baktığınızda aslında sayılmayacak kadar fazla olduğunu görürsünüz. O nedenle robotlara insansı özellikleri eklemek yüzlerce yıl daha sürebilir. Bu sayfada Plonidal Sinüs hastalarında görülen ve vücudun kendini yabancı cisimlere karşı nasıl koruma altına aldığını göreceğiz. Tabii ki konuyu daha net anlayabilmek için hastalığın yapısını bilmek gerekir. Kıl dönmesi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kıl, tüy, elbise tozu gibi maddelerin cilt altına girmesi halidir.

Makat Akıntısı

Vücut Yabancı Cisimleri Algılayarak Önlem alır
Kuyruk sokumu bölgesinden cildi delerek deri altına giren yabancı maddeler için vücut hemen harekete geçerek koruyucu ve önleyici önlemlere başvurmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak cilt altına giren kılları yok etmek adına bir sıvı salgılar. Beyaz renkteki bu sıvı maalesef beklenen etkiyi gösteremeyip, cilt altındaki yabancı cisimleri imha edemez. Sonrasında ise cilt altında biriken yabancı cisimleri koruyucu bir zar ile kaplayarak onların cilde temasını önlemektedir.

Salgılanan Sıvı Vücut Dışına Çıkması Gerekir
Cilt altındaki yabancı cisimleri imha etmek için salgılanan sıvı vücut dışına çıkması gerekir. Bunun içinde genelde kılların giriş deliklerini kullanmaktadır. Bu durumda makatta akıntı problemi ortaya çıkmaktadır. Makat akıntısı günlük 2-3 damla olacak düzeyde olup, iç çamaşırını ıslatacak düzeyde olmaktadır.

Kişide Ateşlenme Görülebilir
Cilt altında biriken kılları ciltten uzak tutmak için zar ile kapladığını belirttik, bu zar çok sağlam olmayıp, basit bir şekilde zarar görecek düzeydedir. Öyle ki sert oturuşlar, kuyruk sokumuna alınacak tekme gibi darbeler yanı sıra uzun yolculuk esnasında bu zar zarar görebilir. Bu şekilde kişide farklı sıkıntılar görülebilir. Bu sıkıntıların başında ise ateşlenme görülmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesine Neden Olabilir
Makat akıntısı yada diğer adıyla kıl dönmesi iltihabı normal akış sürecinde ciddi bir soruna neden olmaz. Fakat bu akıntı her zaman düzgün bir şekilde devam etmeyebilir. Çünkü akıntının dışarı çıktığı delik yada delikler tıkanması halinde akıntı dışarı çıkamayarak apse dediğimiz soruna neden olmaktadır. Kıl Dönmesi apsesi ile ilgili ayrıca detaylı bir sayfa hazırlanmış olup, kesinlikle geç kalınmadan boşaltılması gereken bir sorundur. Yoksa geçen her zaman apsenin olduğu cilde hasar vermektedir.

Sonuç Olarak (Makat Akıntısı Ciddiye Alınmalıdır)
Kıl dönmesi belirtileri çok fazla olmayıp, en belirgin hali ilk etapta kuyruk sokumunda delik ve akıntı olmaktadır. Çamaşırı ıslatacak düzeyde bir akıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gereklidir.

Medical Art Kliniklerinde Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuluyor
Son olarak güzel bir sağlık haberi verelim. Anal bölge ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için Medical Art klinikleri ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarının görev yaptığı Medical Art kliniklerinden SGK mensupları herhangi bir muayene ücreti ödemeden yararlanabilir.

Yapılan muayenede kıl dönmesi teşhisi konursa 5 dakika gibi kısa bir sürede Mikro Sinüsektomi yöntemi ile tedavi olursunuz. Apse olması halinde ise öncelikle apse boşaltılır ve hasta 2 ay sonra tedaviye gelmesi önerilir.

Makat Akıntısı (Kıl Dönmesi İltihabı) Neden Olur? için 119 yorum yapılmış


hasret

Hocam benim kuyruk sokumumda kizariklik var arada kasinti yaparsa bu.Bazen hic bir sekilde kizariklik ve kasinti dahi olmuyor.Hatta babe panten kremini surdugumde kizariklik yok olyor .Belli gunlerde yine kizariklik olusuyor genelde cok ustune oturdugumdaa.Agrim veya sislik yok delikte yok.Sizce bu neyden kaynaklaniyor.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

birkan34

Hocam bana kıl dönmesine bağlı apse teşhişi konuldu.Öğrenciyim.Doktora gittim antibiyotik taktılar 1 hafta boyunca iltihaplı yerden kötü koku kan ve iltihap akıyordu 9 gün sonunda ameliyat oldum taburcu oldum pansuman yapıyorum batikonlu ve 2 gazlı bez koyuyorum deliğe bu sabah su gibi bir şey geldi acaba enfeksiyon olabilir mi ? Açık ameliyat olmuştum
Op Dr Atilla Kaya
apse tamamen iyileşip doku toparlamadan yapılan kıl dönmesi ameliyatlarından sonra sıkça enfeksiyon görülüyor,buda yara iyileşmesini geciktiriyor.doktorunuza kontrole gitmelisiniz

Arif

Merhaba, banada kıl dönmesi teşhisi konuldu kötü kokulu bir akıntım vardı ve kuyruk sokumunda 2 adet delik oluştu oturup kalkarken acı hissi vardı zorlanıyordum daha sonra deliğin birinden bir miktar kıl kendiliğinden çıktı ve tüm ağrılarım kesildi delikte kendiliğinden kapandı fakat bir delik daha duruyor ama hiç ağrım sızım yok.Kıl dönmesi geçmiş olabilirmi yoksa içerden ilerliyor mudur.Ne yapmam gerekiyor.
Op Dr Adil altınsoy
Kıl dönmesi kendiliğinden geçmez, tedavi olmalısınız. mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan karar vermemelisiniz.

Zeynep

Bunun tekrar etmemesi için yapılacak hiç mi bir şey yok? Hijyene dikkat edeceğim ama bazılarımda dikkat ettiği halde tekrar ettiğini görüyorum.Bu beni paranoyaklaştırıyor.Bu arada ameliyat ounca sanırım 1,5-2 ay yatmamız gerekiyormuş.Okulum olduğundan bu imkansız o yüzden ameliyatı temmuza ertelersem ameliyat daha sancılı bir hal mi alacak?
Op Dr Atilla Kaya
mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursan normal yaşamına ara vermen gerekmez.istediğin zaman tedavini yaptırabilirsin

1

Şişlik patlamış durumda ve artık rahatça uzanabiliyorum ama çok fazla akıntısı oluyor.Ömrüm böyle mi geçecek? Ben montajcıyım sabahtan akşama kadar oturarak iş yapmam gerekiyor.Rahatça gezemiycek miyim bundan sonra? Her daim bu illeti hissedecek miyim?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
apse tedavisi yaptırmalısınız.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

Zeynep

Hocam benim kıl dönmesi teşhisim bygün konuldu.1-2 haftadır ağrıyordu , fark etmemişim hiç o şişliği.Bugün genel cerrahi uzamanı iltihap yapmış deyip biri antibiyotik olan 2 kutu ilaç verdi.2-3 gün sonra kontrole gel dedi ama o gün gelene kadar çok kötü bir ağrı yaşıyorum.Kıpırdayamıyorum bile.O şişliği patlatmalı mıyım yoksa doktor gününü mü beklemeliyim? Çok can yakıyor yardım edin.
Op Dr Nizam Kurtdere
gelirseniz öncelikle apsenizi tedavi ederiz.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz.

Nizamettin

Hocam merhaba 2 hafta once ameliyat oldum dikislerim yarin alincak ama dikişlerimin olduğu yerde iltihap var bu dikislerimi aldirmama engel olur mu normalmidir ameliyattan sonra iltihaplanmasi . Saygilar
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzman
Dikişleri alıp alamak duruma göre değişir.Dikişi alacak olan doktor yaranın durumunu değerlendirip ona göre alacaktır.
Geçmiş olsun

Mustafa

Hocam ben öğrenciyim daha ameliyat olmadım her gün akıntıdan neredeyse iç çamaşırım tamamen ıslanıyor ve pis kokusu var.Sorum şu bu kokuyu yok etmek için ne yapmam gerek malum öğrenciyiz diğer arkadaşlarıma gidiyor koku anladığım kadarıyla… Teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Temiz tutup bir an önce ameliyat olmalısın.

Merve

Hocam bn 2-3 önce oldum kıl dönmesi ameliyatı ve suan yarık oluştu ve akıntı geliyor bazen kanlı geliyor akıntı yani bunun sebebi nedir acaba tekrarlıyor mu kıl dönmesi yine
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
klasik yöntemlerde iyileşme gecikebilir.ameliyatı yapan doktorunuza kontrole gitmelisiniz

Ozgur

Merhaba

Ben 21.10.2016 tarihinde bakirkoy medikalart da mikrosinusektomi ameliyati oldum. 72 saat sonra bandajlari actim, soylenildigi gibi duş aldım ve yine soylenildigi gibi temizligimi aksatmadim. Bir agrim yok fakat antibiyotik beni cok kotu etkiledi, uykusuzluk ve agir ishal yapti ve sizin soyleminiz dogrultusunda ilaci birakip temizligime dikkat ettim. bugun 5.gun ve ameliyat yeri dudak şeklinde açik ve acik kenarlarda sanki iltihap gibi beyazliklar var. Ne yapmaliyim?
Op Dr Atilla Kaya
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
herhangi extra birşey yapmanıza gerek yok.size tarif edildiği şekilde yada size verilen kağıttan yazıldığı şekilde yıkamaya devam edin ve kuru tutun