kıl dönmesi Ücreti

Kıl Dönmesi Fenol Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavilerinden Biride Fenol Yöntemidir ve diğer ameliyatsız yöntemler gibi gerçek bir tedavi değil sadece hastayı geçici olarak rahatlatma amaçlı bir uygulamadır,sinüs doku içöinde kalmaktadır.

Fenol Tedavisi

Fenol tedavisinin özü bu kimyasal maddenin cilt altındaki kıl yumağı veya diğer yabancı cisimleri eritmesi esasına dayanır.Kılların giriş deliklerinden ince cerrahi aletlerle girilerek cilt altı temizlenmeye çalışılır yabancı cisimler mümkün olduğunca temizlenir ve oluşan boşluk geride kalmış olabilecek kıl,tüy gibi şeyleri eritmek amacıyla fenolle yıkanır.İşlem bitiminde vücut içinde ilaç kalmaz.
Bölgede var olan gamze veya çukurluklar hastalığın tekrarına sebep oalbilir.Belirgin olan giriş deliklerinden yeniden kıl girme ihtimali oldukça yüksektir.
Uygun vakalarda bu işlemlerin tümü 15 dakikalık 2-4 seansta tamamlanır ve hasta işine ara vermeden sosyal hayatına devam edebilir.

Fenol Tedavisi Başarı Şansı

Fenol tedavisinde giriş delikleri kaldığı için ve doku içi net temizlenemediği için tekrar ihtimali % 70 lere kadar çıkmaktadır yöntemin başarısı ve tekrar ihtimalinin azaltılması 2 unsura bağlıdır
1-Temizliğin iyi yapılması
2-Sonraki dönemde yeniden kıl girişine engel olmak için bölge hijyenine dikkat edilmesi.

Kıl dönmesinin tekrarlama riski

Tekrar ihtimali her tedavi yönteminde vardır,ameliyatlarda yapılan tekniğe bağlı olarak % 5-40 arasında değişmektedir.Fenol tedavisinde bu oranın % 70 lere kadar çıktığı yönünde bilimsel yayınlar vardır.

Fenol tedavisi avantajları

Hasta aynı gün işine,okuluna dönebilir
Belirgin ağrı olmaz
Yara bakımı ve pansuman gerekmez
Dikiş aldırmak gerekmez
Daha ekonomiktir
Ameliyat izi kalmaz
Narkoz olmadığı için riski yoktur.

Fenol tedavisinin dezavantajları:

Tekrar ihtimali çok yüksektir (% 70 ler düzeyinde olabilir)

İleri vakalara uygulanamaz

Kimyasal madde çevreye sıçrarsa ciddi yanık oluşturur.

Sigorta şirketleri ödeme yapmaz.

Kıl Dönmesi Fenol Tedavisi için 60 yorum yapılmış


Mahmut

Hocam kil donmesi erken teshis edildiginde fenol yontemi uygulayarak daha sonra o bolgedeki killardan epilasyonla kurtulsam iyi bir sonuc elde edebilirmiyim ve ne kadara maal olur. Iki gun once kil donmesi oldum yada erken teshiste sizin bana onereceginiz bir yontem varmi?
Vereceginiz cevap icin simdiden tesekkurler , iyi aksamlar
Op.Dr.Nizam KURTDERE
http://www.nizamkurtdere.com da tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler var.

isimsiz

hocam benim özel yerimde ufacık sivilce gibi başladı buna ne yapmalıyım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Durumu tam ifade edememişsin,şüphe varsa muayene olmanda fayda var.

NİZAMETTİN

Hocam bende 1 yıldır devam eden kuyruk sokumunun hemen altında şişlik gecmeyen sıvılce gibi bişi vardı kanamayla beraber sarı su çıkıyordu skınca doktora gecen gün gittim fenol tedavisi verdi sizce direk ameliyat mı olayım yoksa bu fenol tedavısını kabul mu edıyım bilemedim cevap yazarsanız sevinirim hocam izmirden saygılar.
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
fenol tedavisinde sinus çıkarılmadığı için çok kısa sürede nüks görülüyor bu nedenle mikrosinusektomi yöntemi ile tedvi olmanızı öneririm.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Ekrem

Hocam iyi gunler,

Gecen sene doktor bana fenol tedavisi uyguladi. Basarili bi sekilde sonuclandi, delik kapandi. Fakat doktor delikten iceri sokulan fenolu geri almadi ve hastalik gecti bidaha gelmene gerek yok dedi. Suan biraz sislikvar. Sanirim fenol bu sisligi olusturuyor.arada siradada yara olusuyor. Gecen sene sislik buyuktu fakat su siralar cok hafifledi hissedilmiyor bile. Ikinci bir sorumda kil donmesinin tekrarini nasil anlariz. Cunku tedavinin ardindan orada bir kucuk cukur kaldi.

Tesekkurler, iyi calismalar
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Fenolun tekrar alınması diye bir şey yok,tekrarlayıp tekrarlamadığını anlamak için muayene gerekir.

Serkan

Hocam merhabalar. Yaklaşık 6 yıldır kıl dönmesi şikayetim var. Ama bugüne kadar hiç ama hiç beni rahatsız etmedi. Şu an 2 delik var ve çok küçükler. Bundan 2 yıl kadar önce belimin hemen altında kuyruk sokumunun başladığı yerde şişkinlik oldu ve patladı orada yaklaşık 1 hafta delik vardı ve elimle iç içe geçmiş sayısını bilmediğim kadar iltihaplı kıl çıkardım kendiliğinden deliğe gelmiş yani. sonra o delik kapandı ve bir daha açılmadı. şu an mevcut iki deliğin birisinden yaklaşık 6-7 cm uzunluğundan yine tesadüfen kıl çıkardım. dediğim gibi delikler çok küçük ve inanın benim hiç ama hiç sorunum yok. burdaki yorumları okuyunca şaşırdım bende hiç ağrı sızı kaşıntı yok. benim ne yapmam gerekiyor? sizce ileri seviyede bir rahatsızlık mıdır?
Op.Dr Altan KARAN
şu an iki deliğin olması zaten hastalığınızın ilerlediğini gösterir.daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısınız.hastalığınız ilerledikçe apse riski artar apsede fistüle zemin hazırlar.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.aynı zamanda hastalığınız ilerledikçe mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olma şansınızı kaybedersiniz

tekin

Hocam tekrar merhaba öncelikle geçen sefer attigim mesajı cevpladiginiz için teşekkür ederim hocam ben öğrenciyim yani vaktim baya az fenol yöntemiyle bu hastalıktan tamamen birdaha olmamak üzere kurtulabilirmiyim yoksa gecici bir seçenek mi ? Yada mikro sinüsektomi yöntemiyle bu hastalıktan tamamen kurtulabilirmiyim ? Benim yapmak istediğim bundan tamamen kurtulmak mikro sinüsektomi ile tamamen iyilesebilirmiyim.
Tekrar teşekkür ederim hocam.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bütün tedavi yöntemlerinde tekrarlama riski mevcut,ameliyatlarda %5 ile 15,ameliyatsız yöntemlerde % 40 a kadar olabilir.

tekin

Hocam merhaba ben yaklaşık 2 yıl önce kil dönmesi oldugumu farkettim kasim 2014 te bu yara şişti morardı ve sonra patladi kendiliğinden, yaklaşık 1 çay bardağı siyah kan ve bir çay bardağı kadar iltihap aktı şimdi koyruk sokumumda küçük bir delik var ve o zamandan sonra bir akıntı olmadi sadece çok nadiren cılız bir kaşıntı oluyor tedavi olmak için gittiğim doktor fenol yöntemini önerdi sizce bu yontem bende ne kadar faydalı olabilir teşekkürler şimdiden.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi hastalığının en uygun tedavisi ameliyat,ameliyat olmak istemeyen fenol yöntemi ile olabilir,yalnız tekrarlama ihtimali çok yüksek.

Dncr

Merhaba ben özel bir hastanede muayene oldum. Doktorum bana kıl dönmesi olduğunu söyledi. Ama işim gereği 1-2 hafta yatacak durumda olmadığım için şuan mecburen beklemedeyim. İnternetten araştırdığıma göre Fenol tedavi yönteminden çok memnun kalanlar olmuş. Bu arada o bölgede akıntı var acı yok. Çok yeri aradım fiyat dahi vermiyorlar. Siz ne önerirsiniz ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Biz uygun hastaları 2 santim cıvarında kesi ile ameliyat ediyoruz yatak istirahati gerekmiyor.

onur

3.5 ay once kristalize fenol ile ameliyat oldum fakat yarim santim capinda kizariklik var arada akinti oluyor doktorum amtibiyotik verdi sizce nuks etti mi
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi fenol yöntemiyle tedavi eildiği zaman oluşan sinus çıkarılmadığı için çok sık nüks ediyor.büyük olasılıkla nüks etmiştir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan ve kalçanızın fiziksel yapısını bozmadan tedavinizi yapabiliriz

onur

14.08.2015 tarihinde fenol ile ameliyat oldum fiziki muaynemde 4 tane ağız bulundu ve tam 3 ay sonra 1 damla akinti geldi yaram 4 haftada kapanmisti 2 ay gecti sonra 1 damla kan geldi acaba hastaligim nuks ettimi . hatta ameliyatimda prolen 2.0 kullanilmisti sasirdim fenolun ic dikisle ne alakasi var.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Sana tam hangi tedavinin uygulandığından emin değilim,akıntı devam ederse nüks etmiş olabilir,muayene etmek lazım