kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi çeşitleri çok fazla değildir;% 99 oranında kuyruk sokumunda olan,% 1 oranındaysa göbekte olan kıl dönmesi vardır.Kıl olan her yerde (sakal,kasık,koltukaltı,bacak gibi) görülen ve batık olarak değerlendirilen durum bundan farklıdır vede tedaviside çok farklıdır.

Kıl dönmesi görülen kuyruk sokumu ve göbekte kıllar dışardan gelip doku içine girer batıkta ise o bölgedeki kılın yönü değişip doku içine doğru büyür yani kıl dönmesinde canlı köke rastlanmazken batıkta büyüyen canlı kıl kökü vardır.

Kıl dönmesi tedavisinde var olan kıl yumağının uzaklaştırılması yeterliyken batık tedavisinde kökünde yakılarak yok edilmesi gerekir.

Kasık ,koltuk altı gibi yerlerde görülen batık denilen durumun tedavisi çok farklıdır ve kıl dönmesiyle karıştırılmamalıdır.

delicious Kıl Dönmesi Çeşitleridigg Kıl Dönmesi Çeşitleriblogger Kıl Dönmesi Çeşitlerishare 16 16 Kıl Dönmesi Çeşitleri

Bu haber 7 Mart 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 66.130 views defa okunmuş ve 259 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Çeşitleri için 259 yorum yapılmış


semih
20 Temmuz 2014

Merhaba hocam.Ben 6 gun once flap ameliyati oldum da cok siddetli olmamakla birlikte agrilarim devam ediyo.Bu normal mi?? Tesekkurler :-)
Op.Dr.Nizam KURTDERE
evet normal

Ahmet
14 Temmuz 2014

Hocam göbekte olan kıl dönmesi için pamuklu çubukla nasıl temizleme işlemi yapılır?yani ucuna batikon filan döküpmü temizleyecem yoksa sadece çubuklamı temizleyecem.*

Op.Dr.Nizam KURTDERE
batikonla yapmanız daha iyi olur

emre mercan
11 Temmuz 2014

Hocam sag bacagimin orda sivilce gibi bisi cikti dokujuyorum aciyor etrafi kip kirmizi oldu elimidokunuyorum aciyor yolda yururken cok rahatsiz ediyor ve dokundugumde bir parmak ucu kadar iceri tarafta sertlik var acaba kil donmesimi

Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
bacakta kıl dönmesi değil batık olabilir

berk
11 Temmuz 2014

Bİ süredir göbek deligimden kıllar dökülüyordu elimle temizliyordum 4 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum hala yatmaktayım neyse göbegimden kıları çektikçe koku gelmeye başladı bugun göbek deligime baktıgımda kırmızı ufak bi şişlik gördüm bu kıl dönmesi ola bilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim pazartesi günü dokoruma da danışacağım bunu.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
kıllara bağlı gelişen granülom denilen oluşumdur

daeronknight
02 Temmuz 2014

Hocam benim kuyruk sokumunda bir parmak bogumundan az uzun siyah yagimsi bi sey cikti benimde dokunmamla koptu kanadi filan, oldugu yerde de delik var sizce bu kil donmesi mi yoksa baska sey mi ? Tesekkurler.
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesine bağlı olarak gelişen granülom denilen şişlik olabilir

mustafa
01 Temmuz 2014

hocam 2 gün önce sol kasıkta ama biraz aşşağıda ayakla taşşağın ayrıldığı çizginin tam ortasında nohut kadar okadar bile yok kırmızı hafif bazen üstü sulu bazen iltihaplı bişey çıktı çok küçük ama.ağrımıyo ama yürürken hareket ederken batıyo bazende dokundugumda acıyor ne olabilir?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
batıktan kaynaklanan kıl dibi iltihabı olabilir

Eren
28 Haziran 2014

hocam ben askerim kuyruk sokumumda nohut kadar bi şişlik var ama ucu yok ayrıca ağrı,akıntı felan olmadı hiç askeri hastanede kıl dönmesi dediler devlet hastanesine gittiğimde ise ucu yok kıl dönmesi değil dediler sizce nedir bu?
Op.Dr.Atilla KAYA
en az 2 cerrahın muayeneyle netleştiremediği bir şey için buradan bir yorum yapmam yanıltıcı olabilir,

semih
19 Haziran 2014

Hocam benim bi kac aydir gobek deligimde sarimsi pis kokulu bi akinti oluyo.Ayrica icinde birmiktar kil oluyor.Bu kil donmesi midir ? Doktora gitmeli miyim? Tesekkurler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
bir tür kıl dönmesidir
ucu pamuklu çubukla günlük temizleyin düzelir

muhammet ali
13 Haziran 2014

Merhaba hocam benim etekaltında bi şişlkinlik vardı sıkdım iltihap aktı ardından kan aktı hocam siyah birşeyler gözüküyodu hocam bende duramadım o şişkinligi acdım baktım kıl vardı hocam kılı cımbızla cektim hocam biraz kıl cıktı hocam cıkan kıllarda dönmüşdü hocam şuan yara olan yer kızardı hocam ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim
Op.Dr.Atilla KAYA
batıktır tekrarlayabilir tekrarlarsa bir daha kökünden çekmeyin makasla kesin

Doğan
07 Mayıs 2014

Hocam bu sabah farkettim kuyruk sokumumda bi şişlik vardı lavabo ihtiyacımı görürken dokundum patladı baya bi kan aktı ama şişlik geçti kıl dönmesimidir şimdiden teşekkür ederim
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi apseleşmesi dir


Yorum yapın


siput