kıl dönmesi Hastanesi

Kıl dönmesi; kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücur o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tesbit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır,tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir.Tedavinin yapılmaması halinde apse tekrarlayarak hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Bu haber 7 Mart 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavisi Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 86.688 defa okunmuş ve 368 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Apsesi için 368 yorum yapılmış


Özcan
25 Ekim 2016

Kil donmesi apsesi vardı ben de bi hafta önce doktor orayı boşalttı oradaki yara ne zaman iyilesilir.
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
apsenin büyüklüğüne ve bünyenize bağlı

Esin
24 Ekim 2016

Kuyruk sokumunda bir şişlik vardı giderek büyüdü ve çok çok ağrılı iki gün geçirdim. Doktora gittiğimde apse olduğunu söyledi ve neşter ile apseyi yarıp boşalttı. Her gün pansuman yaptırmam gerektiğini söyledi. 3 gün pansuman yaptırdım sonra doktor dördüncü gün ameliyat edeceğini söyledi ama burdan okuduğum bilgilere göre doktora güvenemedim. Burda dokunun bir iki ay içerisinde iyileşmesi gerektiği söyleniyor fakat doktorum hemen ameliyat yapacaktı kabul etmedim. Bugün apseyi boşalttığının 10. günü daha içinden azar azar iltihap geliyor. Ve apseyi boşalttığı deliğin sağında ve solunda siyah birer nokta var. Ameliyatı hemen olmalı mıyım? O siyah noktalar nelerdir
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
hayır doku tam olarak iyileştikten sonra tedavi olmalısınız.mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

Ozge
17 Ekim 2016

Hocam Merhaba bugun doktor apsemi boşalttı kanama yapıyor suan ne zaman kanamam ne zmn geçer
Op.Dr.Demet Ağras Medicalart İzmir Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı
Apse tamamen boşaldığında akıntı ve kanamanız geçecektir.endileşelenecek bir durum yok.

Anonim
22 Eylül 2016

Hocam dün doktora gözüktüm doktor bana ameliyatsız yöntem ile ilaç tedavisi uygulayalım mı dedi bunun hakkında bilgi verir misiniz?
Doktor bana iğne ile uyuşturup uygulayacağız %80 gibi iyileşme oranı var dedi
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
fenol tedavisidir.tekrarlama olasılığı yüksek bir yöntem.mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneriirm

Murat
21 Eylül 2016

Hocam ben apse yine boşalttım yara açık olduğu için enfkesiyon kaptım hangi ilaç önerirsiniz
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
görmeden antibiotik önermek doğru olmaz.zaten antibiotikler artık reçetesiz satılmıyor.

Onur
22 Ağustos 2016

Hocam bende küçük bir ağse vardı ve ben onu biraz patlattıgım için şimdi ufak bi açıklık yaptı ve oradan akıntı geliyor ameliyat olucam ancak o dokunun toparlanması gerekmiyormu 1.5 2 ay gibi bi sürede hangi antibiyotiği önerirsiniz yada herhangi bi cerrahi müdahale gereklimi ufak bi şişlik var ama apse gibi kapalı akıntı olmayacak şekilde diil
op Dr Altan Karan
kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz değerlendirip tedavinizi daha iyi planlayabiliriz

Serhat
11 Ağustos 2016

Hocam bana 2 gün önce kıl dönmesi teşhisiyle ameliyat olmam söylendi müsait olmadığım için ameliyatı haftaya erteledim ama şimdi kasiklarimda aşırı ağrı var bu iltihabtanmi oluyor?
Op Dr Altan Karan
kasıklarınızdaki ağrının nedeni idrar yolları enfeksiyonu olabilir.kıl dönmesi eğer apse yaparsa bulunduğu bölgede ağrıya neden olur.gelirseniz muayene ile değerlendrip kıl dönmenizin tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.kasıklarınızdaki ağrı için idrar tahlili yaptırmanızı öneririm.

Onur
04 Ağustos 2016

Hocam benimde kuyruk sokumunda kıl dönmesi var 10 gün önce yapmıştı ben onu kendim patlattım ama sonra pişman olup doktora gittim doktor hiç apse tedavisi yapmadı ilaç da vermedi direkt ameliyat olucaksın dedi peki ameliyat için 1-2 ay geçmesi gerekmiyor mu hasarlı dokuların iyileşmesi için..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Abse varsa kurumasını beklemek lazım,böylece daha küçük ameliyat yarası ile tedavi mümkün olur.

Berrak
01 Ağustos 2016

Merhaba hocam bende yaklasık 2.5 aydır ara ara bı sıslık çıkıyordu fakat ıltıhaplı degıl herhangı bı kasıntı agrı yoktu sadece oturunca acıyordu bazen ve zamanla gecıyodu. Sımdı bır apse cıktı fakat bu kez ıltıhaplı bız ıltıhabını akıttık cok kucuk herhangı bı agrı yapmadı sizde kıl dönmesi mı oldum?
Op Dr Ergun Aygören
genel cerrahiye görünüp apse tedavisi olmalısınız.1,5-2 ay sonra doku toparlayınca tekrar apse oluşmadan mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm

yardım
22 Temmuz 2016

Merhabalar benim bi kac gündür kuyruk sokumumda agri vardi elimi attigimda sislik hissediyodum disardan gozukmuyor herhangi birsey yok saglik ocagina gittim kil donmesi olabilir dedi antibiyotik ve agri kesici verdi ama cok agriyor sislikte kücücük
Op Dr Ergun Aygören
kıl dönmesi apsesi olmuşsunuz.apse tedavisi olmalısınız.1,5-2 ay sonra doku toparlayınca da kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan önce mkrosinusektomi yöntemini araştırın


Yorum yapın


kudanil