kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi; kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücur o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tesbit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır,tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir.Tedavinin yapılmaması halinde apse tekrarlayarak hastalığın ilerlemesine sebep olur.

delicious Kıl Dönmesi Apsesidigg Kıl Dönmesi Apsesiblogger Kıl Dönmesi Apsesishare 16 16 Kıl Dönmesi Apsesi

Bu haber 7 Mart 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 52.028 views defa okunmuş ve 250 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Apsesi için 250 yorum yapılmış


Fatih
11 Nisan 2014

Öncelikle kolay gelsin hocam. Ben 2 hafta kadar önce kıl dönmesinden ameliyat oldum. 2 gün önce de dikişleri aldırdım. Ameliyatı yapan doktor yara hafif iltihap kapmış ama sıkıntı olmaz, akıntı olursa temizleyip bezle kapatırsın kendiliğinden iyileşir dedi. Şimdi bakıyorum yara kapanmamış gibi geliyor ve akıntı devam ediyor. İlerde bu bana bi sıkıntı verir mi? Tekrarlama, iltihabın ilerlemesi veya başka herhangi bi sıkıntı. Biraz daha zaman geçince eğer sıkıntı devam ederse doktora yine gitmeyi düşünüyorum.
Op.Dr.Atilla KAYA
temiz tutmazsanız içeri kıl girebilir ve hastalık tekrarlar

emre
11 Nisan 2014

hocam kıl dönmesi ameliyatı olalı 17 gün filan oldu doktor duş alabilirsin filan dedi çok iyi durumdaymışım yanlız ameliyat bölgesinde yanmalar oluyor neden ?
Op.Dr.Atilla KAYA
iyileşme döneminde olabilir normal

yiğit
08 Nisan 2014

hocam benim dikişlerim bugün alındı ne zamana duş alabilirim? bide hastalık yeniden tekrarlanmasın diye epilasyon kesin çözüm mü?
Op.Dr.Atilla KAYA
artık yapabilirsiniz
epilasyon ihtimali azaltır ama temizlik daha etkilidir

ömer
04 Nisan 2014

mrb hocam polis memuruyum… seçim günü yaklaşık 18 saat arabada oturmak zorunda kaldım… ogün biraz ağrı oldu ama ağrı gün be gün arttı… çok şişlik yoktu ama sertlik vardı… bugün gece akıntı oldu… doktora gittim kıl dönmesi dedi… nasıl bir tedavi önerirsiniz….
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
Mikrosinüsektomi yöntemiyle kolayca kurtulursunuz.

pınar büyükdere
01 Nisan 2014

merhaba sayın hocam.. ben 7 aylık hamıleyım ve bu tahlıssiz kıl dönmesi rahatsızlıyla karşılaştım.ilk kaşıntı sonra şişlik ve inanılmaz agrı doktora gıtdım ve antibiyotik verdi içten kurutması içinmiş iltihabi ben üç gün içtim fakat ilaçlar bana yan etki yapmaya başladı otururken hafif sızlıyor doktorumda ilaçlarımı sonlandırıp apsemi boşaltdı. cok sükür ağrım yok gün içerisinde uzanırken yatarken sızlıyor size sorum ise sayın hocam kıl dönmesi ameliyatı olamıyorum hamıle olduğum için ve 1 ay geçmesi geriomuş apsem bu süre zarfında tekrarlar mı ? şimdiden tesekkürederim
Op.Dr.Atilla KAYA
apseden sonra 2 ay beklemek gerekir
bu arada tekrar etme ihtimali yok diyecek kadar az

yiğit
01 Nisan 2014

Hocam ben 6 gün önce kapalı kıl dönmesi ameliyatı oldum komple iyileşme süreci kac hafta sürer bide arada sırada dikişlerin oldugu yerde tatlı yanmalar oluyor neden ?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
1o çeşit kapalı ameliyat var hangisiyle olduğunuza göre değişir,aynı gün işe dönülebilen yöntem de var 2 hafta yatmayo gerektiren de var

Metin
27 Mart 2014

Mrb hocam 3 ay önce kuyruk sokumumda ağrı oldu doktora gittim kıl dönmesine bağlı apse oluşmuş dedi ve apseyi bosatti ameliyat gerekmiyor dedi şimdilik ilaçta yazmadı bı daha nuksederse gel bakarız dediler sizce bu normal birseymi? Ayrıca İsim gereği yogun çalışıyorum mikro tedavisini pazar günleri yapiyormusunuz sigortaliyim ne kadar fiyat çıkar acaba bilgilendirirseniz sevinirim
Op.Dr.Atilla KAYA
apseden sonra ameliya şart yoksa apse yeniler ve her apse hastalığı biraz daha ilerletir
pazar kapalıyız

fırat
26 Mart 2014

Merhaba hocam kuyruk sokumundaki apse şişliğim kendiliğinden boşalmaya başladı ağrılarım azldı antibiyotik ağrı kesiçi kullanıyorum benim sorum sıvının aktığı bölgeye pansuman yapmalımıyım bide o bölgeyi sargı bezi gibi şeylerle sarmam gerekirmi akıntım çok oluyo.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
kapatsanız daha iyi olur

Cihan Büyükşener
25 Mart 2014

Hocam merhabalar.Bugün doktora doktora gittim ve kıldönmesi var dedi.Ama apse yapmamış dedi.Antibiyotik ve ağrı kesici verdi.Kurutmak için bir şansın var dedi.Olmazsa deriyi dökmeye başlayacağız dedi.Size sorum şu olacak ilaç tedavisinin iyileştirme ihtimali var mı?
Op.Dr.Atilla KAYA
ilaçla iyileşme ihtimali az ya boşaltılacak veya kendiliğinden patlar bundan 2 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız,mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan karar vermeyin

yiğit
20 Mart 2014

Hocam p.tesı kıl dönmesi ameliyatı olucam 3 defa kontrole gittim acilde yardılar hap filan verdiler şimdide apse yaptı biraz şiş o apse şişliği nasıl geçer?
Op.Dr.Atilla KAYA
şişlik kendiliğinde geçer bu bir ayı bulabilir,şişlik indikten 1 ay sonra mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun


Yorum yapın


badak