kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi; kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücur o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tesbit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır,tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir.Tedavinin yapılmaması halinde apse tekrarlayarak hastalığın ilerlemesine sebep olur.

delicious Kıl Dönmesi Apsesidigg Kıl Dönmesi Apsesiblogger Kıl Dönmesi Apsesishare 16 16 Kıl Dönmesi Apsesi

Bu haber 7 Mart 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 62.478 views defa okunmuş ve 290 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Apsesi için 290 yorum yapılmış


berkay Güler
11 Ekim 2014

Hocam 1 hafta önce kuyruk sokumumdaki apseyi cerrahi müdahale ile bosalttilar bugün pansuman yapan görevli yaranın kapandigini fakat iltihabın tam olarak bosalmadigini eline biraz sertlik geldiğini söyledi tekrar cerrahi müdahaleye gerek varmı sizce yoksa kullandığım antibiyotiklerle gecermi ? Şimdiden teşekkür ederim
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
kendiliğinden geçer, 2 ay sonra kıl dönmesi ameliyaı olmalısınız, mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan yönteme karar vermeyin

yunus
11 Ekim 2014

Merhaba bende 3 ay önce ameliyat oldum yarı açık yöntemle gayet sorunsuz iyileştim ancak şu an kuyruk sokumumda biraz acı ile kanla karışıp akıntı olmaya başladı bu tekrarladığı anlamına mı gelir eğer tekrarladıysa erken müdehale ile ameliyatsız bir tedavi uygulanabilir mi bide araya hafta sonu gırdı yaranın ustune hafıfce bastırdıgımda bıle kan gelıyo o kanamayı nasıl durdurabılırım.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
tam kapanmamış olabilir

Zeliş
09 Ekim 2014

hocam ben 1 hafta öncesine kadar kuyruk sokumumun altında çok şiddetli ağrı vardı bayram dolayısıyla doktora gidemedim dün gittim (perşembe) ve kıl dönmesi apse yapmış dedi bana 3 tane ilaç ve krem verdı ve cuma günü sabah tekrar gel dedi eğer bir şey olmamışsa iğne ile boşaltma yapıcam dedi en az bir hafta beklemek gerekmiyor mu ilaç tesiri için ve iğneyle boşaltma nedir hocam şimdiden teşekkürler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Abseler genellikle o anda boşaltılır,nadiren olgunlaşması için bir gün beklenebilir,ancak absenin iğne ile boşaltılması doğru bir müdahale değildir,bistüri ile açılıp iyice boşaltılması gerekir,yoksa tekrarlar.

nazlı
08 Ekim 2014

MERHABA HOCAM. KUYRUK SOKUMUMDA Kİ AĞRI NEDENİYLE ACİLE GİTTİM ÇIBAN OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. ERTESİ GÜN BİRAZ ŞİŞTİ AĞRILARA DAYANAMAYIP TEKRAR GİTTİM VE KIL DÖNMESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. APSE OLGUNLAŞTIĞINDA TEKRAR GİTTİM VE BOŞALTTILAR İÇİNDEN SAÇ YUMAĞI ÇIKTIĞINI SÖYLEDİLER. O YUMAĞIN ÇIKMASI HASTALIĞIMI BİTİRİR Mİ?
TEŞEKKÜRLER
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Sanırım ameliyat gerekecek.

burak
04 Ekim 2014

Hocam kuyruk sokumunda kıl dönmesi vardı 2 gün sonra şişti ğatlatsam bi zararı olurmu
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anlayamadım

ahmet
27 Eylül 2014

sınavlarım dolayısıyla dediğiniz zamanlarda meşgul olucam peki biraz daha uzun süre beklesem ne olur sınav zamanında tekrar iltihap oluşsun istemiyorum aynı zamanda yani o 1-2 ay içinde tekrar etme ihtimali olur mu
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tekrar abseleşmemesi için temiz tutmalısın.

ahmet
26 Eylül 2014

hocam merhaba bende 1 hafta önce kuyruk sokumu ağrısı başladı dünse şişti doktora gittik antibiyotik falan verdi haftaya gel dedi bugün ise iltihap patladı ve ağrısı kesildi ameliyat için beklemelimiyim 1.5 – 2 ay beklenmeli falan deniliyor ama
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Normal ameliyat için 1 ay,mikrosinüsektomi yöntemi için 1,5-2 ay beklemelisin.

barış
15 Eylül 2014

hocam benim kuyruk kemiğimin üstünde toplu iğnenin başı kadar bir delik oluştu ağrım vede akıntım yok.bu kıl dönmesimidir hocam.sağ olun sayın HOCAM.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi olma ihtimali yüksek,muayene ile kesinleşir.

ali
11 Eylül 2014

Merhaba. Iki hafta önce kil dönmesinden ameliyat oldum bu gün dikisleri gidipactim actiktan sonra ameliyatli bölgenin su topladigini söyledi ve tamponla o suyu sikarak bosaltti. Kalktiktansonra aksama banyo yapabilirsin haftaya kadar eger akinti yaparsa gel dedi. Eger akinti yaparsa bi daha ameliyat gerekebilir mi?
Op.Dr.Atilla KAYA
bunlar geçici durum, tekrar ameliyat demek için çok erken

büsra
04 Eylül 2014

Hocam benim belimde kil dönmesi var ama şişlik falan yok.. Fakat ne oturabiliyorum ne de yatabiliyorum çok sancim var.. Ameliyat olcam ama daha cagirmadilar..cagirana kadar ne yapmaliyim??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bölgeyi sık sık temizleyin


Yorum yapın


anjing