kıl dönmesi Hastanesi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapıya sahip olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Fakat insanlarda utanma duygusu ile birlikte tedavi sürekli ikinci plana atılmaktadır. Bu durumda hastalık ilerleyip, makatta akıntı, kaşıntı gibi sorunlara neden apseler oluşmaya başlayacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik ortaya çıkabilir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutlara ulaşır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.
Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Dikkatsiz ve sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi ve patlaması halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Olan Ne Yapmalı?
Şunu unutmayınki bu hastalık ile ömür boyu yaşama imkanınız olmadığı gibi sorunun kendi kendine iyileşme imkanıda yoktur. Yine aynı şekilde bitkisel karışım, ilaç, krem vs ile kıl dönmesi tedavisi mümkün değildir.

10 Dakika Zaman Ayırın
Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ameliyatlar uygulanmaya başladı. Kıl dönmesi kesin çözümü ancak ve ancak cilt altında biriken kılların çıkarılması ile mümkün olur. Özellikle onu saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu işi en başarılı yapan yöntem Mikro Sinüsektomi olup, 2cm alanda yapılan kesi ile kıl yumağı çıkarılır ve cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterlidir. Bu 10 dakikalık tedavi sonrası 10 dakika dinlendikten sonra ister evine, ister işine yani istediği yere gidebilir. Hastanede yatma, natkoz, pansuman, yüzüstü yatma vs hiçbiri gerekmez.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Bascom yönteminin modifiye hali olan Mikro Sinüsektomi Medical Art Bakırköy kliniğimizde görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Şuan tüm Medical Art şubelerinde uygulanan Mikro Sinüsektomi yöntemi ve klasik ameliyatlar ile arasında farklı daha net anlamanız için aşağıdaki video’yu mutlaka izlemelisiniz.

Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunan ender tedavi merkezlerinden biridir. İstanbul’un 3 farklı ilçesinde yer alan klinikleri ile ücretsiz muayene olabilirsiniz. Kıl dönmesi tedavi ücreti tek fiyat olup, ayrıca SSK, Bağkur geçerlidir. Sizde dilediğiniz kliniğe randevu alarak gelebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 715.644 defa okunmuş ve 3.265 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 3.265 yorum yapılmış


Yusuf
02 Mayıs 2016

Hocam makata yirtik icin doktor bana recbutin bide anestol pomad bide bir surup verdi bana 1 .ay kullan dedi gecmese hortum sokacam dedi uzun sure ilac kullanmalimiyim
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Doktorunuz verdiyse kullanmalısınız. Çünkü muayene etrmeden bir şey söyleyemem. Recbutin genellikle hemoroidde kullanılır. Bir miktar hemoroidde gördü muhtemelen. Fissür ve hemoroid teşhisinde anoskopla bakılması yeterlidir.Kolonoskopi gerekmez. Ama sizde yaşınız,genetiğiniz veya başka sebeplerle istenmiş olabilir.
Geçmiş olsun

Bay
30 Nisan 2016

Hocam iyi günler benim kuyruk sokumumda ufak kücük kücük delikler var ama herhangi bir agrı kasıntı yok deliklerden kıl çıkıyor ama korkuyorum ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin kıl dönmesine benziyor,muayene ile kesin tanı koyabiliriz.

Serdar
28 Nisan 2016

Merhaba hocam, kıl dönmesi problemim var doktora gittim Mikro Sinüsektomi yönteminin bana uygun olmadığını benim rahatsızlığımın ileri seviyede olduğunu söyledi. Sizce bana uygun olan ameliyat yöntemi hangisidir. tedavi süreci tahminen ne kadar sürer. cevap verirseniz sevinirim, ilginiz için teşekkür ederim.
Op.Dr.Adil Altınsoy (Proctoloji Uzmanı)
0505 119 36 90 whatsapp hattına resim atarsan değerlendirebiliriz

Mehmet
28 Nisan 2016

Mrb hocam gecen günde yazmistim buraya kil donmesinden şüpheliyim foto gondersem değerlendirebilirmisiniz
Op.Dr.Adil Altınsoy (Proctoloji Uzmanı)
0505 119 36 90 whatsapp hattına resim atarsan değerlendirebiliriz

Ebru
28 Nisan 2016

Hocam merhaba kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda mı olur yoksa anüsün yakınında da olabilir mi?
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Anüsün yakınına doğru ilerlemiş kıl dönmesi olabilir.Anüs cıvarında daha çok makat fistülü olur. Ayırımı ancak muayene ile yapılır.
Geçmiş olsun

abdullah
27 Nisan 2016

Hocam çatalmda otyrduğumda ağrı birikiyor kalktığım zaman sızlama yapıyor yakışıklı bi şişlik bir ama akıntı veya kaşıntı olmuyor kıl dönmesi olma ihtimali varmıdır hangi kliniğe görünmem lazım
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Kuyruk sokumundaki ağrı bel ve kemik kaynaklı da olabilir. Kıl dönmesi açısından şişlik,akıntı yoksa bile kıl giriş deliği varmı,bakmak gerekir.Medical Art Cerrahi Merkezinde SGK lılara muyene ücretsiz, size yakın bir şubemize gelirseniz değerlendirilip kesin teşhis konabilir.
Geçmiş olsun

sait
27 Nisan 2016

merhaba hocam makat altında üçtane küçük delik oluştu kaşıntı ve akıntı var kıl dönmesi olabilirmi
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Tarifiniz kıl dönmesinden çok makat fistülünü düşündürüyor.Muayene etmeden kesin ayırım yapmak zor.Medical Art Cerrahi Merkezinde SGK lılara muyene ücretsiz, size yakın bir şubemize gelirseniz değerlendirilip kesin teşhis konabilir.
Geçmiş olsun

mustafa
27 Nisan 2016

hocam iyi gunl1er. benim cinsel uzvumun kök kisminda 1 cm capinda hafif bir yumru var simdilik dokunmadigim surece hicbir agri hissetmiyorum . hafifce sıktıgım an hafif bir sanci yapiyor. kil donmesi olma riski nedir ? kil donmesi genital bolgede olusabilir mi ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Rahatsızlığınız kıl dönmesi gibi değil,muayene edip gerekli tedaviyi uygulamak lazım.

Mehmet
25 Nisan 2016

Mrb hocam benim kuyruk sokumunda mercimek tanesi kadar sislik.akinti ve kaşıntı var kil donmesi olabilrmi ?.
Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
şikayetleriniz kıl dönmesine benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

Ersin
25 Nisan 2016

Hocam kuruk sokumumda ince 1 cm uzunluğunda ince bir çizgi gibi bişi var ama delik değil oturduğumda ağrı yspıyor kıl dönmesimidir
Op.Dr.Adil Altınsoy
Kıl dönmesi kisti olabilir.Muayene olmalısın


Yorum yapın


banteng