kıl dönmesi tedavi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapısı olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Ortaya çıkan şikayetleri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutları aşağıdadır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.

Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

kil donmesi belirtileri Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Apse oluşması durumunda ilk etapta apsenin boşaltılması ve belirli bir zaman sonra kıl dönmesi tedavisi yapılması gerekir. Mikro Sinüsektomi yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede kıl dönmesinden kurtulabilirsiniz.

delicious Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?digg Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?blogger Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?share 16 16 Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Bu haber 26 Ağustos 2014 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 335.345 views defa okunmuş ve 2.222 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.222 yorum yapılmış


ali
28 Eylül 2014

Hocam penisimde küçük bir iltihap birikimi var daha yeni sıktım sarı iltihap çıktı kıl dönmesi olabilir mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesine uymuyor,üroloji doktoruna görünebilirsin.

semih
27 Eylül 2014

sayın hocam kuyruk sokumumda nohut büyüklüğünde bir şişlik var uzun zamandır var sürekli akıntı yapıyo renksiz bir sıvı ve çok pis kokuyor ama ağrı falan yoktu son bir iki gündür bu sivilce gibi şey ama delik falan değil etrafı kızarık
şişti dokununca oturunca acayip ağrı yapıyorr ayaktayken veya hafif kımıldadığımda da öyle dokununca sanki kemiğe deyiyorumm iç tarafı şişti sizce bu nedir ya saygılarr
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi apsesi olabilir

sezgin
27 Eylül 2014

Sa hocam benim kuyruk sokumumda kucuk bi sivilce gibi bise var uzun sure oturunca aciyo ve kan veya baska bi sivi geliyo bide mekik filan cekince agriyo acaba bu kil donmesimi yasim 17 bu yasta olabilirmi cok korkuyorum nolur yardimci olun?
Op.Dr.Atilla KAYA
evet kıl dönmesinin en sık görüldüğü yaşlar bu yaşlar

Mert
27 Eylül 2014

İyi günler. sağ kasıkla penis ve testislerin olduğu yer arasında buna benzer belirtiler var. Arada nohut büyüklüğünde şişip iniyordu. 2 gün önce birden farkettim. Yakın bir yerde anı yer de olabilir şişme oluştu bastırınca biraz acıyor. Elle sıkınca 1 2 damla bir sıvı çıkyıor. İlk sarı gibi sonra pembe gibi çıktı. Lenf şişliği olabilir idye düşünüyorum. Bu bölgede kıl dönmesi olur mu? Araştıra araştıra kıl dönmesi hakkında da bilgi edindim. Doktora gitmeye korkuyorum. Yaşım 19 yazılanları okuyunca da korktum. Genital bölge kıllardan en sağlıklı nasıl temizlenmeli? Beni aydınlatırsanız çok sevincem. Teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi kasıkta çok nadir,kesin tanı için muayene olmalısın.

Gizem
27 Eylül 2014

hocam kasık kısmında yaklaşık 3 cm lik sivilce benzeri bir şişlik var patlattım iltihap ve kan çıktı kıl Dönmesi olabilir mi ne yapmalıyım?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi gibi görünmüyor,iyileşmezse muayene olmalısın.

emrah
26 Eylül 2014

merhaba bendede aynı sorun var doktora gittim bugün muayene için kuyruk sokumunun altında şişlik var daha yeni oldu içeriden apse yapmış dışa vurmamış antibiyotik verdi hastalığım hangi evrede ve ilaç tedavisi çözüm olabilirmi,yada Mikro Sinüsektomi yöntemine şuan uygun mu.Teşekkürler.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
kuyruk sokumunda apse kıl dönmesi düşündürür, apse geçtikten sonra yapabiliriz.

mustafa
26 Eylül 2014

Hocan saygila
göbek deligimin içinden killar cikiyor derinin en ust tabakasndan bn onlari trnagmla veya cimbizla cekerek cikartiyorum ama bi muddet sonra yine cikiyor sizce kil donmesimidir bu?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Göbekte de kıllar toplanır temizlemeye devam et,ağrı,akıntı ve şişlik yoksa kıl dönmesi değildir.

selen
25 Eylül 2014

hocam ben geçen sene kıl dönmesi ameliyatı oldum 4/5gündür amelyt olduğum yerde tekrardan agri başladı oturamam gibi kızarıklık var tekrarlamış olabilir mi ??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tekrarlamış olma ihtimali var,muayene ile kesinleşir.

Veli
25 Eylül 2014

Hocam giriş deliğinin orada bi kaşıntı var 2 hafta önce başladı ilk 1 hafta ciddiye almadım sonradan çok kaşınmaya başladı sizce kıl dönmesi midir? Dıl dönmesi ise 2 hafta oldu ameliyata girmeden tedavi olamaz mıyım acaba ??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tarif ettiğin kıl dönmesine uymuyor,muayene olmanda fayda var.

Ahmet
24 Eylül 2014

Hocam penisimde beyaz etrafı kırmızı bi şişkinlik var yaklaşık 1 cm falan fakat delik gibisinden birsey yok sadece beyaz bir şişkinlik ve etrafı kırmızı cevap verirseniz teşekkür ederim ..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Üroloji uzmanına muayene olmalısın.


Yorum yapın


kudanil