kıl dönmesi Hastanesi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapıya sahip olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Fakat insanlarda utanma duygusu ile birlikte tedavi sürekli ikinci plana atılmaktadır. Bu durumda hastalık ilerleyip, makatta akıntı, kaşıntı gibi sorunlara neden apseler oluşmaya başlayacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik ortaya çıkabilir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutlara ulaşır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.
Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Dikkatsiz ve sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi ve patlaması halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Olan Ne Yapmalı?
Şunu unutmayınki bu hastalık ile ömür boyu yaşama imkanınız olmadığı gibi sorunun kendi kendine iyileşme imkanıda yoktur. Yine aynı şekilde bitkisel karışım, ilaç, krem vs ile kıl dönmesi tedavisi mümkün değildir.

10 Dakika Zaman Ayırın
Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ameliyatlar uygulanmaya başladı. Kıl dönmesi kesin çözümü ancak ve ancak cilt altında biriken kılların çıkarılması ile mümkün olur. Özellikle onu saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu işi en başarılı yapan yöntem Mikro Sinüsektomi olup, 2cm alanda yapılan kesi ile kıl yumağı çıkarılır ve cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterlidir. Bu 10 dakikalık tedavi sonrası 10 dakika dinlendikten sonra ister evine, ister işine yani istediği yere gidebilir. Hastanede yatma, natkoz, pansuman, yüzüstü yatma vs hiçbiri gerekmez.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Bascom yönteminin modifiye hali olan Mikro Sinüsektomi Medical Art Bakırköy kliniğimizde görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Şuan tüm Medical Art şubelerinde uygulanan Mikro Sinüsektomi yöntemi ve klasik ameliyatlar ile arasında farklı daha net anlamanız için aşağıdaki video’yu mutlaka izlemelisiniz.

Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunan ender tedavi merkezlerinden biridir. İstanbul’un 3 farklı ilçesinde yer alan klinikleri ile ücretsiz muayene olabilirsiniz. Kıl dönmesi tedavi ücreti tek fiyat olup, ayrıca SSK, Bağkur geçerlidir. Sizde dilediğiniz kliniğe randevu alarak gelebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 514.478 defa okunmuş ve 2.752 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.752 yorum yapılmış


ahmet
05 Temmuz 2015

hocam hangi günler açıksınız haftasonu açıkmısınız mesela
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Cumartesi çalışıyoruz.

Osman
05 Temmuz 2015

Hocam benim kuyruk sokumumun o bölgede kızarıklıklar var otururken felan ağrı yapmıo şişlikte yok sanki kesik gibi kıl dönmesi olabilir mi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kesin tanı için görmekte fayda var.

hayat
05 Temmuz 2015

Mrb kuyrk sokumumda sislik war feci agrı yapyo akıntıda war kan da gldi kasıntıda war bnlarn sonucu kıl donmesimi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi gibi görünüyor.www.nizamkurtdere.com da ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Burcu
05 Temmuz 2015

Ben 12 yaşındayım bende warmıdır belirtilerine baktım aynısı War
Op.Dr.Nizam KURTDERE
söylenen belirtiler varsa muayene olmalısınız.

suna
04 Temmuz 2015

Merhaba az önce kuyruksokumumun iki yanında bir sertlik hissettim. daha önce hiçbir farklılık kaşıntı vs olmamıştı. Kıl dönmesinde iki tarafta bağımsız şişlik olabilir mi?
Op.Dr.Atilla KAYA
olabilir.apse oluşmadan ,mikrosinusektomi yöntemini araştırın ve tedavinizi yaptırın

Halil
03 Temmuz 2015

İyi günler efendim. Benim kaba etimde yani anüsün tam yaninda hatta bitisik diyebiliriz tuhaf bi sislik cıktı. Daha önceleri anüsün az bi uzaginda dibi diye tabir edebilirsek bolgelerinde ufak bi sislik cikiyordu gittigimiz doktor damar ucuyla alakali birseyler soylemisti. Sisip sisip iniyordu yada patlardi. Fakat bu tam bitisik cikti ve olukca buyuk 4 5 gundur falan var. Tuvaletteyken bi aci hissetmiyorum otururken uada ayaktayken hafif bi sizlamasi oluyor. Sizce ne yapmaliyim ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom veya hemoroid olabilir,muayene ile kesinleştirebiliriz.

öznur
03 Temmuz 2015

ne cerrahı bisuru bölum var hangisi genel mi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
genel cerrahi.ama tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm

Neriii
01 Temmuz 2015

Ben kıl dönmesi ameliyatı oldum yaklaşık 4 yıl önce . Ve bir yıl kadar önce kıl dönmesi tekrar etti . Birinci de de akıntım yoktu şuan da yok ama fazla ağrı , kaşıntı ve şişlik var . Akıntı olmadığı için çok fazla üstüne düşmüyorum çoğu hastalar akıntıdan şikayetçi . Ama ben değilim . Sizce akıntı olmamasının sebebi kıl dönmesinin içten ilerlediğini mi gösterir ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Genellikle iltihaplanınca akıntı yapar.

öznur
01 Temmuz 2015

hocm ben elazgda otryrum önercgnz bı hastane varmı ve hastaneye gtıgmde hangı blume muract etmem grkyr amelyt sgorta karslymu veya ucrt nekadar amelyat nekadar suruyo , herhangi br iz kalyomu, hastalk tekrarlarmı, amelyat harketlrmı kıshtlarmı, hastande kalmam grkymu , herhangı br risk tasymu , daha snrdn kuyruk skumumda agrı olurmu bılglendrırsnz sevınırm
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Cerrahi uzmanına muayeneniz gerekir,yapılacak ameliyat yöntemine göre sorularınızın cevabı değişir.

Barış
01 Temmuz 2015

Merhabalar. Benim kalca tarafında küçük bir şişlik var ayrıca sertleşme oluyor. Sivilceyi andırıyor. Temas etmediğin sürece ağrı yok ama oturunca ve bastırınca ağrı oluyor. Kıldönmesinden şüphelenmeli miyim. Veya başka bi mudahale gerektiriyor mu. Gerektiriyorsa nasıl bi mudahale. Yardımcı olursanız sevinirim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi olabilir,muayene ile kesin tanı koyabiliriz.


Yorum yapın


kuda