kıl dönmesi Hastanesi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapıya sahip olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Fakat insanlarda utanma duygusu ile birlikte tedavi sürekli ikinci plana atılmaktadır. Bu durumda hastalık ilerleyip, makatta akıntı, kaşıntı gibi sorunlara neden apseler oluşmaya başlayacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik ortaya çıkabilir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutlara ulaşır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.
Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Dikkatsiz ve sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi ve patlaması halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Olan Ne Yapmalı?
Şunu unutmayınki bu hastalık ile ömür boyu yaşama imkanınız olmadığı gibi sorunun kendi kendine iyileşme imkanıda yoktur. Yine aynı şekilde bitkisel karışım, ilaç, krem vs ile kıl dönmesi tedavisi mümkün değildir.

10 Dakika Zaman Ayırın
Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ameliyatlar uygulanmaya başladı. Kıl dönmesi kesin çözümü ancak ve ancak cilt altında biriken kılların çıkarılması ile mümkün olur. Özellikle onu saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu işi en başarılı yapan yöntem Mikro Sinüsektomi olup, 2cm alanda yapılan kesi ile kıl yumağı çıkarılır ve cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterlidir. Bu 10 dakikalık tedavi sonrası 10 dakika dinlendikten sonra ister evine, ister işine yani istediği yere gidebilir. Hastanede yatma, natkoz, pansuman, yüzüstü yatma vs hiçbiri gerekmez.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Bascom yönteminin modifiye hali olan Mikro Sinüsektomi Medical Art Bakırköy kliniğimizde görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Şuan tüm Medical Art şubelerinde uygulanan Mikro Sinüsektomi yöntemi ve klasik ameliyatlar ile arasında farklı daha net anlamanız için aşağıdaki video’yu mutlaka izlemelisiniz.

Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunan ender tedavi merkezlerinden biridir. İstanbul’un 3 farklı ilçesinde yer alan klinikleri ile ücretsiz muayene olabilirsiniz. Kıl dönmesi tedavi ücreti tek fiyat olup, ayrıca SSK, Bağkur geçerlidir. Sizde dilediğiniz kliniğe randevu alarak gelebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 569.948 defa okunmuş ve 2.914 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.914 yorum yapılmış


Can
05 Ekim 2015

Merhaba hocam popomun sol üst köşesinde hafif bi şislik var sıkınca büyüyor ve belirgenleşiyor bi kaç gündür popom ve bacaklarımda ağrı var çıban mıdır yoksa kıl dönmesi mi ayrıca kara merhem kıl dönmesinede etkili midir?
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Tarif ettiğiniz durum kıl dönmesine benziyor.kara merhem apsenin erken patlamasını sağlar,apse var ise basit bir operasyonla cerahatın boşaltılması daha doğru olur.Kara merhemin kıl dönmesine hiç faydası olmaz. Ameliyat olmalısınız. Mikrosinüsektomiyi araştırmadan karar vermeyin.

Mesut
05 Ekim 2015

Hocam merhaba 3 gündür fark ettim anüsümun altinda tasaklarima yakin yerde yani tam ortada leblebi buyuklugunde bi sivilce çıkmış sanirim bastirinca igne batmis gibi oluyor ince bi aci duyuyorum kızarmış bi sekilde etrafı kil donmesi olabilir mi yoksa korkmama gerek yok mu gecermi sizce napmaliyim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
KIl dönmesi değil,ancak kıl kökü iltihabı veya fistül olabilir,muayene etmek lazım.

ceyhun
04 Ekim 2015

Hocam benim cok afedersiniz buyuk tuvalatimi yaptigim yerde bir agri var ic kisminda kil donmesimi bilmiyorum kendimi siktigim zaman agriyor nedir acaba
Op.Dr.Altan KARAN
anal fissür olabilir.muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz

yekta
03 Ekim 2015

selam hocam son zamanlar işim gereği gece sabahlara kadar masa başında koltukta oturarak, hafif uzanarak uyuyorum kuyruk sokumumda ağrı başlamıştı koltukta uyumamaya dikkat ettim ağrım kesildi birkaç gün önce yine uyumuşum fakat bukez hafif tahriş ve kaşıntı oluştu herzaman temizliğe ve hijyene önem veriyorum. sandalyede günlerce uyumak kıl dönmesine sebep olurmu.? Saygılar…
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Doğrusu muayene olup kıl dönmesi olup olmadığını kesin saptamaktır.

melikşah
03 Ekim 2015

hocam kiloluyum tam göbeğimin idrar torbasına değdiği yerde bir şişkinlik var ama bazen şişiyor sonra uzun zaman ortada yok.şişince tam ortası mor oluyor ve dokununca acıyor.kıl dönmesi olabilirmi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl kökü iltihabı olabilir,muayene olmanda fayda var.

Fatih fth
02 Ekim 2015

Merhaba hocam anus ile tasaklarim arasindaki kisimda amuse 2-3 cm mesafede çıbana benzeyen hafif bir şişlik var herhangi bir rahatsizlik vermiyor üzerine bastirdigim zaman ine batmis hissi veryor etrafindan siktigimda ickisma dogru fındık buyuklugunde oldugunu fark ettim kil donmesi olabilirmi acaba
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi değil,kesin tanı için muayene gerekir.

Eren
30 Eylül 2015

Hocam benim de anüs deliğim üstünde 1cmlik bir delik var be 2.3 cm üstünde 0.2cmlik bir delik daha var hiç ağrı yapmıyor bazen bakıyorumda hafif kan oluyor ama şu anlık ağrım yok ve ameliyata girersem derslerimde geri kalmaktan korkuyorum
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Önce muayene ile kasin tanı konsun,ameliyat gerekirse uygun zamanda olursun.

Murat kılic
30 Eylül 2015

Hocam 16 yasindayim kalcamin alt tarafina yakin sagda ve solda olmak uzere biri yuzeysel olarak buyuk bi sislik oburu ise bi bassiz sivilce gibi 1 2 senden fazladir var kil donmesimi hocam bu ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi olabilir,anüse yakınsa fistül olabilir,muayene etmek lazım.

yadigar
30 Eylül 2015

Merhabalar!! Eşimin kuyruk sokumunda şiddetli agrisi var.ayaktayken ağrısı yok denilecek kadariyla az.yatinca veya oturunca ağrı çok. Ne bir kızarıklık nede intehap yok.kliniginizde ücretsiz muayene edilebiliyormus.fakat bizim ssk guvencemizde yok.ne yapabiliriz?bize yardımcı olursanız çok seviniriz.iyi çalışmalar diliyorum.saygilar!!
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayeneyi ücretsiz yapsak bile tedavi için ücret ödemeniz gerekir.

Emre
29 Eylül 2015

Hocam benim etek yerimde ufak bir kısım var dokunduğum zaman ufak bir acı hissediyorum kıl dönmesi olabilirmi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl kökü iltihabı olabilir.


Yorum yapın


domba