kıl dönmesi tedavi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapısı olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Ortaya çıkan şikayetleri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutları aşağıdadır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.

Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

kil donmesi belirtileri Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Apse oluşması durumunda ilk etapta apsenin boşaltılması ve belirli bir zaman sonra kıl dönmesi tedavisi yapılması gerekir. Mikro Sinüsektomi yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede kıl dönmesinden kurtulabilirsiniz.

delicious Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?digg Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?blogger Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?share 16 16 Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Bu haber 26 Ağustos 2014 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 331.228 views defa okunmuş ve 2.207 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.207 yorum yapılmış


Ahmet
20 Eylül 2014

Hocam dün tuvaletimi yaparken peçeteye kan geldi vede bir sıvı geldi babam baktı küçük bir delik varmış kıl dönmesi olabilirmi
teşekkürler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Delik kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi,makat etrafında ise fistül olabilir,muayene olmalısın.

sedat
19 Eylül 2014

hocam icalismalar benim sorum ise yuzumde kulak yakinlarinda 2 santimlik sisme oluyo ve ici iltihap doluyor ama zamanla patliyo ve iltihap cikiyor ve atesim cikiyo bide ayni yerde tam 3keredir sisme oluyor acaba kil donmesi olabilrmi hocam cevabiniz icin simdiden tesekur ler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
İltihaplanmış kist sebase gibi görünüyor.

NEHİR
19 Eylül 2014

merhaba. bundan 3 hafta ya da 4 hafta öncesine kadar kuyruk sokumu bölgesinde bi kaşıntı vardı daha sınra geçti. ama dün fark ettim ki o bölgede sivilci gibi bişi çıkmış netten bu kıl dönmesi hakkında daha önce şeylere bakmıştım korktum o aklıma geldi.o bölge işte sivilce gibi kırmızı bi nokta fark edene kadar herhangi bi agrı kaşıntı bişşi yokto ama fark edince böyle üzerine baskı yapınca dkununca kuyruk sokumuna dokunuyor gibi oluyor sonra bide dokunduktan belli bi süreye kadar sızlıyor. ama sonra geçiyor dokunmadıgım sürece bişi yok sadece o bölgeye basınca oluyor bu. kıl dönmesi mi bu :( yoks basit bi sivilci mi korkuyorum.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Büyük ihtimalle kıl dönmesidir,muayene ile kesinleşir.

Hüseyin
18 Eylül 2014

Hocam iyi günler, ben 7 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 1 yıl kılları almamı söylediler yaptım fakat 3 gün önce farkettim en üst kısmından ilk kesilen yerde bir batma oluyor yani elime kıl gelince batıyor acaba kıl dönmesimidir yoksa sadece kılları kestiğimden midir ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bu açıklama ile tekrarlayıp tekrarlamadığını söyleyemeyiz,muayene olman lazım

Enes
18 Eylül 2014

Hocam benim makat bölümünde hafid bir batma ağrı var fakat iç tarafta dıştan bişey yok bu nedir sizce kıl dönmesi olma ihtimali varmı dır acaba ? Teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür olabilir,cerrahi uzmanına görünmelisin.

sergen
18 Eylül 2014

merhaba hocam, kuyruk sokumumunda bi şişlik oluştu. lavobaya gittim tuvaletimi yapana kadar herşey normaldi tuvaletimi yaptıktan 5 dk sonra nohut büyüklüğünde bi şişlik belirdi ancak çatlak ucunda delik vb gibi bişi yok. sadece batma ve hafif bi kaşıntı dokununca acıyor sizce bu nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetlerinden tanı koymak mümkün değil,cerrahi uzmanına muayene olmalısın.

samet
16 Eylül 2014

Peki hocam bu şişlik gidip geliyo bazen çok eahtsız ediyo normalmi . Birde ameliyat olurmuyum ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tanıyı kesinleştirmek için muayene olmalısın.

soner
16 Eylül 2014

Hocam ben taekwondocuyum ve yaptigim spordan dolayi bel alti butun killari almak zorundayim tuğ dokucu krem ile temizlendim bir kac kere ama makatimda bir sivilce cikti bayagi buyuk oturdugumda biseyler batiyor gibi kil donmesimi bul sivilce 1 2 cm buyuklugunde
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kesin tanı için muayene olman lazım.

Sinan
15 Eylül 2014

Hocam yorumları okudum bende de blade nickli arkadaş ile aynı durumu yaşıyorum bu neyin nesi sizce basur mu,çatlak mı,kıl dönmesi mi bıktım artık yürüyorum boxer kan ve akıntı içinde kalıyor
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
büyük ihtimalle kıl dönmesidir gelirseniz gerekeni yaparız

samet
15 Eylül 2014

Kuyruk sokumumda şişlik bazen çok belli oluyo bazen az şişik oluyo vede gözle belli olacak kadarda delik var. Kıl dönmesimi?

Kıl dönmesiyse ameliyat olurmuyum?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin kıl dönmesine uyuyor,cerrahi müdahale gerekir.


Yorum yapın


kuda