kıl dönmesi Hastanesi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapıya sahip olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Fakat insanlarda utanma duygusu ile birlikte tedavi sürekli ikinci plana atılmaktadır. Bu durumda hastalık ilerleyip, makatta akıntı, kaşıntı gibi sorunlara neden apseler oluşmaya başlayacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik ortaya çıkabilir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutlara ulaşır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.
Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Dikkatsiz ve sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi ve patlaması halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Olan Ne Yapmalı?
Şunu unutmayınki bu hastalık ile ömür boyu yaşama imkanınız olmadığı gibi sorunun kendi kendine iyileşme imkanıda yoktur. Yine aynı şekilde bitkisel karışım, ilaç, krem vs ile kıl dönmesi tedavisi mümkün değildir.

10 Dakika Zaman Ayırın
Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ameliyatlar uygulanmaya başladı. Kıl dönmesi kesin çözümü ancak ve ancak cilt altında biriken kılların çıkarılması ile mümkün olur. Özellikle onu saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu işi en başarılı yapan yöntem Mikro Sinüsektomi olup, 2cm alanda yapılan kesi ile kıl yumağı çıkarılır ve cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterlidir. Bu 10 dakikalık tedavi sonrası 10 dakika dinlendikten sonra ister evine, ister işine yani istediği yere gidebilir. Hastanede yatma, natkoz, pansuman, yüzüstü yatma vs hiçbiri gerekmez.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Bascom yönteminin modifiye hali olan Mikro Sinüsektomi Medical Art Bakırköy kliniğimizde görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Şuan tüm Medical Art şubelerinde uygulanan Mikro Sinüsektomi yöntemi ve klasik ameliyatlar ile arasında farklı daha net anlamanız için aşağıdaki video’yu mutlaka izlemelisiniz.

Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunan ender tedavi merkezlerinden biridir. İstanbul’un 3 farklı ilçesinde yer alan klinikleri ile ücretsiz muayene olabilirsiniz. Kıl dönmesi tedavi ücreti tek fiyat olup, ayrıca SSK, Bağkur geçerlidir. Sizde dilediğiniz kliniğe randevu alarak gelebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 547.255 defa okunmuş ve 2.845 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.845 yorum yapılmış


Doğan
28 Ağustos 2015

Yaw allah için biri şu msj cevap versin 2 gündür yollamisim
Op.Dr.Adil ALTINSOY
yorumunuz cevaplanmış,kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile sorunu tespit edebiliriz

Mert savaş
28 Ağustos 2015

Hocam benim makarsın yaklaşık 4 5 santim yanında sivilce sandığım bi şişkinlik vardı oturamıyodum ama bilgisayar başında Bulunduğum için gün içinde yaklaşık 7 8 saat oturuyorum Buda beni deli ediyordu ve ben bunu sıktım içindende koyu kahverengi kan sandığım kötü kokulu sıvı çıktı ne yapmalıyım ..
Op.Dr.Altan KARAN
anal apse olabilir.doktora görünmelisiniz.anal fistül oluşabilir

Doğan
27 Ağustos 2015

Hocam kuyruk sokumunda acayip şekilde kaşıntı var baktığımda da hiç birşey yok ama kıp kırmızı oluyor bunun sebebi nee olabilir acaba
Op.Dr.Adil ALTINSOY
kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile sorunu tespit edebiliriz

Doğan Barış
27 Ağustos 2015

Kolay gelsin, benim makatımın 5 cm üzerinde ufak bir sivilcem vardı. Onu patlattım fakat bir hafta geçmesine rağmen orası kapanmadı . Belkide önceden de bir delik vardı bilmiyorum . Ama şimdi orada ufak bir delik var . Ağrı yok kanama yok ama merak ediyorum bu bir kıl dönmesi mi ?
Op.Dr.Altan KARAN
kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamına ara vermesine gerek kalmadan tedavisini yapabiliriz

Elif
26 Ağustos 2015

Merhaba ben 2 yıl önce oldum ama hala delik açık ve akıntım oluyor tekrar mı olmam gerekiyor doktora gittim ve ölü derin var dedi orayı alırım yarayı açık bırakırım diyor bende korkuyorum..
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmeniz nüks etmiş görünüyor.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

mesut
26 Ağustos 2015

Hocam tek bi sorum var kuyruk takı kılları jiletle alsan üstüne band yapıştırsan kıl dövmesi oluşmazmı hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anlamsız bir çaba olur.

faruk
26 Ağustos 2015

sayın hocam benim sıkıntım.makatın hemen ustunde oluşan bir şişlik var.sanki damar gibi ince ve 0,5 milim uzunluğunda.bu şişlik bazen artıyor bazende ufalıyor.kıl dönmesi olmasından korkuyorum.çünkü ucunda açıklık var gibi.kaşıntım sıcaklarda çok oluyor.şimdilerde hemoreid kremi kullanıyorum.sizce kıl donmesi olabilir mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fistül ollma ihtimali yüksek muayene ile kesin tanı koyabiliriz.

Uzay
25 Ağustos 2015

Hocam ben 15 yaşındayım ve orada bir ağrı başladı oraya dokununca yerinden hareket etmeyen bir top parmağıma değiyor oraya baktığımda ise bir yara akıntı felan yok ne yapmalıyım başlangıcımıdır ?
Op.Dr.Atilla KAYA
ağrı başladı ise kıl dönmesi apsesi gelişiyor demektir.öncelikle apse tedavisi olmalısınız,doku toparladıktan sonra ise kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.biz kliniklerimizde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi yapıyoruz,normal yaşamınıza ara vermek zorunda kalmıyorsun

Oğuz
25 Ağustos 2015

2 gün önce tam makatın biraz üst tarafında sanki içerden çıkmış gibi bi sivilceye benzer şişlik vardı, ve halada var ama yüzeysel olarak hiç bisey belli olmuyo sadece şişlik bu ne olabilir kıl dönmesi başlangıcı mıdır?
Op.Dr.Altan KARAN
büyük olasılıkla kıl dönmesidir.kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınızıa ara vermenize gerek kalmadan tedavainizi yapabiliriz

Öğretmen
24 Ağustos 2015

Bende delik gibi ufak bir yara var kalça çevrede ağrı yapmıyor ama kil dönmesinden başka bir şey olmamaz sanırım ameliyattan korkuyorum.ancak pek yan etkisi yok hafif sislik ve delikten başka ne yapmaliyim
Op.Dr.Altan KARAN
kıl dönmesi apsesi gelişmeden ve hastalığınız ilerlemeden tedavi olmaalısınız.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz


Yorum yapın


kodok