kıl dönmesi tedavi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapısı olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Ortaya çıkan şikayetleri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutları aşağıdadır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.

Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

kil donmesi belirtileri Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Apse oluşması durumunda ilk etapta apsenin boşaltılması ve belirli bir zaman sonra kıl dönmesi tedavisi yapılması gerekir. Mikro Sinüsektomi yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede kıl dönmesinden kurtulabilirsiniz.

Bu haber 26 Ağustos 2014 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 364.616 views defa okunmuş ve 2.324 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.324 yorum yapılmış


mert nargül
28 Kasım 2014

Kuyruk sokumunda çok hafif şişlik var ama ağrı felan yok arada kanıyo akıntı gibi bişi geliyo kıl dönmesi midir ?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
orta hatta yakınsa kıl dönmesi olabilir.muayene olmanız gerekir

Büşra
26 Kasım 2014

Hocam tam anüsun üstünde kuyruk sokumuna doğru 1 parmak kalinliginda kizariklik ve kaşıntı var kıl dönmesini misidir? Yardimci olur musunuz
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
dermatit olabilir

m şirin
26 Kasım 2014

tşkler hocam. şu iltihab dönemini atlatıyım en kısa zamanda sizin yanınızda ameliyat olacam..kolay gelsin

Özenç maşo
26 Kasım 2014

Hocam çatalin tam başlangıcında kıl birikiyor ve yapisiyor.acaba kıl donmesimidir
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
delik yoksa kıl dönmesi değildir

emre
26 Kasım 2014

hocam kuyruk sokumuma yakın bır sıvılce seklınde sıslık var ve onun uzerıne dogru sıkca kasınan ve kasıdıkca sısen enfeksıyon seklınde pempe ızler var bu nedır acaba ama agrım sızım yok.
Op.Dr.Atilla KAYA
orta hatta yakınsa kıl dönmesi olabilir.muayene olmalısınız.

ayla önder
25 Kasım 2014

merhaba öncelikle kıl dönmesine hangi doktor bakıyor .kızımın(18 yaşında)kuyruk sokumunun üstünde siya noktaya benzeyen biri tolu iğne başı büyüklüğünde diğeri ondan biraz daha büyük 2 delik var ve ağrısız akıntısız ama oturunca karnına doğru bi baskı hissettiğini söylüyor kıl dönmesi olabilirmi
Op.Dr.Atilla KAYA
genel cerrah bakar.anlattıklarınız kıl dönmesine benziyor.muayene olun.eğer kıl dönmesi ise microsinusectomi yöntemini araştırmadan ameliyata karar vermeyin

tahsin
25 Kasım 2014

Hocam merhaba popomun sol yanağında bir şişkinlik meydana geldi ve neredeyse ceviz büyüklüğündedir.Oturup kalkarken ve yürürken aciyor ama yara falan üstü kapalı bu hastalık nedir nasıl tedavi edilir? şimdiden teşekkür ediyorum..
Op.Dr.Atilla KAYA
orta hatta yakınsa kıl dönmesi olabilir.muayene olmalısınız

m şirin
25 Kasım 2014

hocam ben askerden yeni geldiğim için sgk m yok. sadece yeşil kart var kıl dönmesi ameliyatı olursam maliyeti ne kadar? devlet hastanesinde olmak istemiyorum. onun için.
Op.Dr.Atilla KAYA
1600 tl.işinize ve sosyal hayatınıza ara vermenizi gerektirmeyen,nüks ihtimali az olan,15 gün yüzüstü yatmanızı gerektirmeyen microsinusectomi yöntemi ile tedavi yapıyoruz.gelirseniz tedavininizi yaparız

şevket
25 Kasım 2014

Hocam kolay gelsin kicim sol tarafinda sivilce seklinde kirmizi renkte kucuk bi sislik var ve ayagimin uzerine basinca agri artiyo kil donmesi olabilir mi acaba ?
Op.Dr.Atilla KAYA
orta hatta yakınsa olabilir.

sema
24 Kasım 2014

Hocam merhaba;
Üç gündür kuruk sokumunda ve belimde şiddetli bi ağrı var ve kalcamdan sol bacağıma vuruyor.oturduğum zaman kuyruk sokumuma baskı artiyor. Yürümekte ayakta kalmakta zorlanıyorum çünkü ağrım artıyor. Fakat görünürde bi şişlik delik gibi belirti yok. Sizce bu kıl dönmesi ise şişlik vs belirtiler daha sonra ortaya çıkabilir mi ? Teşekkürler
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

Şikayetlerinizi kıl dönmesiyle izah etmek zor, muayene olmalısınız


Yorum yapın


monyet