kıl dönmesi Hastanesi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapıya sahip olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Fakat insanlarda utanma duygusu ile birlikte tedavi sürekli ikinci plana atılmaktadır. Bu durumda hastalık ilerleyip, makatta akıntı, kaşıntı gibi sorunlara neden apseler oluşmaya başlayacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik ortaya çıkabilir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutlara ulaşır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.
Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Dikkatsiz ve sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi ve patlaması halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Olan Ne Yapmalı?
Şunu unutmayınki bu hastalık ile ömür boyu yaşama imkanınız olmadığı gibi sorunun kendi kendine iyileşme imkanıda yoktur. Yine aynı şekilde bitkisel karışım, ilaç, krem vs ile kıl dönmesi tedavisi mümkün değildir.

10 Dakika Zaman Ayırın
Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ameliyatlar uygulanmaya başladı. Kıl dönmesi kesin çözümü ancak ve ancak cilt altında biriken kılların çıkarılması ile mümkün olur. Özellikle onu saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu işi en başarılı yapan yöntem Mikro Sinüsektomi olup, 2cm alanda yapılan kesi ile kıl yumağı çıkarılır ve cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterlidir. Bu 10 dakikalık tedavi sonrası 10 dakika dinlendikten sonra ister evine, ister işine yani istediği yere gidebilir. Hastanede yatma, natkoz, pansuman, yüzüstü yatma vs hiçbiri gerekmez.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Bascom yönteminin modifiye hali olan Mikro Sinüsektomi Medical Art Bakırköy kliniğimizde görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Şuan tüm Medical Art şubelerinde uygulanan Mikro Sinüsektomi yöntemi ve klasik ameliyatlar ile arasında farklı daha net anlamanız için aşağıdaki video’yu mutlaka izlemelisiniz.

Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunan ender tedavi merkezlerinden biridir. İstanbul’un 3 farklı ilçesinde yer alan klinikleri ile ücretsiz muayene olabilirsiniz. Kıl dönmesi tedavi ücreti tek fiyat olup, ayrıca SSK, Bağkur geçerlidir. Sizde dilediğiniz kliniğe randevu alarak gelebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 488.245 defa okunmuş ve 2.670 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.670 yorum yapılmış


zehra
26 Mayıs 2015

3ay once apse bosaltildi 1 ay sonra gittigmde delik yok su an ameliyatlik degilsn dediler surekli bakiyorm hala delik yok ve bu aralar kasinti basladi ameliyat icin delik cikmasi sartmi hamile olabilirim sizin kullandiginiz yontemin bi zarari olur mu?
Op.Dr.Atilla KAYA
delik mutlaka vardır.sinus çıkarılmadığı sürece tedavi olmuş sayılmazsınız.apse tekrar eder durur ve sık tekrar eden apselerde fistüle neden olabilir.kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız.biz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz aynı gün normal yaşamına dönebiliyorsun.yatak istirahati,pansuman ve narkoz geerekmiyor,hamile iseniz tedavi yapamayız

hülya
21 Mayıs 2015

Hocam iyi yaklasık 3 yıldir kuyruk sokumumun sol tarafında şişlik var üzrine cok oturunca ağri oluyor sadece.. kaşintı, delik,iltahap yok kesin ameliyat mi olmam lazim cok fazla agrisi yok ameliyat olmasam olur mu ? Kardeşim ameliyat oldugu halde agiriyor o yüzden doktora gitmeyi hep erteliyorum..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Önce muayene ile kıl dönmesi olup olmadığını kesinleştirmek lazım,varsa cerrahi müdahale gerekir,ertelenirse sinüs büyür ve ameliyat yeri daha büyük olur.

mustafa
21 Mayıs 2015

Hocam merhaba ogrenciyim sol kalçamın üzerinde cok ufak beyaz sivilce gibi bir şey var canım acimiyo fakat kil dönmesinden korkuyorum sol kalcamin ortasında tam kaba etimde bi fikir verirmisiniz lütfen biraz uğraştım sivilce gbi patlatmayı fakat cesaret edemedim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl kökü iltihabı gibi görünüyor,geçmezse muayene olmanızda fayda var.

Emre
20 Mayıs 2015

Hocam bende makatın üstünde hafif bir şişlik var böyle fındığın yarısı gibi ne ağrı akıntı koku hiçbir belirti yok sadece şiş bastırınca acımıyorda hafif bi sertlik vardı sonra orayı kıl dökücü kremle temizledim sanki biraz daha şişlik indi gibi hissettim yada kıllar gittiğinden olabilir bilemiyorum ama hiçbir belirti yok yani akma ağrı koku yok kıl dönmesi mi yoksa başka bişey mi bilemedim.
Op.Dr Altan KARAN
akıntı ağrı kıl dönmesi apsesi bulgusudur.apse oluşmadan önce hastalık vardır.orta hatta yakınsa kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirir mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

tolga
19 Mayıs 2015

Hocam iyi aksamlar dun aksam bir anda popoda bi batma meydana geldi sisme uc cikma falan yok ama biraz kendimi sıkınca batma yapiyor sebebi nedir ögrenme imkanim var mi
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz,eğer kıl dönmesi varsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz.eğer gelme imkanınız yoksa info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

Barış
19 Mayıs 2015

Hocam kuyruk sokumumda iltihap ve kanama var ne yapmalıyım
Op.Dr.Adil ALTINSOY
kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir ,apse varsa apse tedavisi eğer yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

Emre
16 Mayıs 2015

selamun aleyküm hocam , kuyruk sokumumda zedenlenme var 2 aydır ağrıyı çekiyorum çok oturunca kalkınca ağrı oluyor . Aşırı terlemeden 4-5 tane sivilce çıktı 2-3 tanesi geçti 1 tane var büyük kıl dönmesi değildir değilmi ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Olma ihtimali var,muayene ile belli olur.

yunus
15 Mayıs 2015

Iyi günler hocam kuyruk sokumunda sivilce tarzında şişlik var akıntı falan yok ama üzerine uzun süre oturunca yada o bölgede terleme olunca yanma yapıyor sizce kıl dönmesi olabilir mi askerde ve şoför olduğum için sürekli oturmak zorunda kalıyorum
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi olma ihtimali yüksek,muayene olmalısın.

cahit
13 Mayıs 2015

Hocam ben -eski ismiyle- yeşil kartlıyım acaba yeni açılan kızılay şubenize nasıl gidebilirim yada tedavi masrafı ne kadar olur ve microsinusectomi yönteminde kıl dönmesinin tekrarlama ihtimali nedir?
Op.Dr.Adil ALTINSOY
klasik yöntemlerde %40 mikrosinusektomide %3 ücretler için http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html sayfasınaa bakabilirsiniz

oğuz
13 Mayıs 2015

Hocam selamlar, benim de kuyruk sokumunda bir ağrı vardı daha sonra iltihaplanma ve şişkinlik fark edince kıl dönmesi olabileceğini düşündüm ve ilk ağrıdan 5 gün sonra genel cerrahiye gittim kontrol ettiğinde de derinde kıl dönmesi var dedi.Benim 7 gün sonra final sınavlarım başlayacağından ameliyatın iyileşme süresinin ne kadar olduğunu sordum ve Doktor 1 ay olduğunu söyledi ,ameliyat da olamam şimdi sınavlar yüzünden ama aşırı şekilde de ağrı var oturamıyorum bile. Doktor ilaç yazayım ağrısı geçer dedi ama nasıl olacak bilmiyorum ilaç isimlerini de yazabilirim sonra. Ankara da dediğiniz mikrosinusektomi yöntemi var mı?, ben Ankarada olmadığım için ancak yaz tatilinde oraya gidebilirim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ankarada şubemiz var.


Yorum yapın


kucing