kıl dönmesi tedavi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapısı olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Ortaya çıkan şikayetleri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutları aşağıdadır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.

Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

kil donmesi belirtileri Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Apse oluşması durumunda ilk etapta apsenin boşaltılması ve belirli bir zaman sonra kıl dönmesi tedavisi yapılması gerekir. Mikro Sinüsektomi yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede kıl dönmesinden kurtulabilirsiniz.

delicious Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?digg Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?blogger Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?share 16 16 Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Bu haber 26 Ağustos 2014 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 349.301 views defa okunmuş ve 2.258 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.258 yorum yapılmış


Gamze
29 Ekim 2014

Selam hocam,1 hafta boyunca kuyruk sokumumda agri vardi.2 gündür de neredeyse yumurta büyüklügünde oldu.O kadar cok canim yaniyor ki.Ici iltihap dolu ama ucu yok.Evde 10 aylik bebisim oldugu icin hastaneye gidemedim.Ne oturabiliyorum,nede kalkabiliyorum.Aksamlari yatamiyorum.Acisindan maf oldum.Sizce bu nedir? 1 sene öncede öyle olmusdu ve kendiliginden patlamisdi.Simdi yine cikti ama hala patlamadi.Cok fenayim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi abse yapmış olmalı ve cerrahi olarak boşaltılması iyileşmeyi hızlandırır.Daha sonra ameliyat gerekir.

gamze
29 Ekim 2014

Hocam uzman bir genel ceraha gorundum kıl donmesi olmadıgini kuyruk sokumu kemigimin uzun oldugunu ve agriyi bunun yaptigini soyledi elle muayenede anlasılmasi mumkun mudur ?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
evet anlaşılır

selda
28 Ekim 2014

hocam 3 4 aydır uzunsüre oturduğumda aşırı derecede ağrı oluyo kuyruk sokumunda ve ağrı başladığında kalkmassam sonrasında alkmakta baya zorlanıyorum sizce nasıl bi sorun olabilir hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kemikle ilgili bir problem veya başlangıç kıl dönmesi olabilir,muayene olman lazım.

gamze
27 Ekim 2014

Hocam kuyruk sokumunda uc tane cok kucuk delik gibi sey var uzun sure oturdugumda agri gibi bi his oluyor kil donmesi diye dusunuyorum tedavisi nedir ameliyat sart midir ?
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesidir ve ameliyat şart, ameliyatsız yöntemlere inanmayın.
mikro sinüsektomi yöntemini arştırıp ameliyat olun

musa
26 Ekim 2014

Hocam benim kuyruk sokumunda bir ağrı var.özellikle çömelip kalkınca veya egilince bir şey batıyor sanki herhangi şişlik veya delik akıntı yok.acaba hangi bölüme muayene olmam gerekir birde nedeni ne olabilir sizce.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ya kıl dönmesi veya kemikte problem olabilir,cerrahi ve ortopediye muayene olabilirsiniz.

yunus emre Bekdaş
26 Ekim 2014

Bi cukur var bide sivilce gibi bişey yani kesin kıl dönmesimidir tedavisi için nereye başvurmamız gerekiyo ?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
evet büyük ihtimalle kıl dönmesidir, mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olmalısınız

mustafa
25 Ekim 2014

hocam makatın 1.5-2 cm gerisinde (sırt bölgesine doğru) serce parmağı tırnağı büyüklüğünde bir şişiklik var bastırınca sızlıyor.akıntı falan yok kıl dönmesi olma ihtimali nedir yada ne olabilir(1 ay içerisinde otobüsle çok uzun (65saat)yolculuk yaptın ondan olabilirmi çok oturmaktak)
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl kökü iltihabı,fistül başlangıcı vs olabilir.Muayene etmek gerekir.

yunus emre Bekdaş
25 Ekim 2014

Çok küçük bir delik var sizce bu nedir hocam ?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
delik küçük te olsa kıl dönmesidir

veysel şahin
24 Ekim 2014

hocam merhaba
benimde makatımın içinde ( Deligin icinde kaşıntım )var sanki deligin icinde bir ufak igne batar gibi yada pislik artıgı gibi hissediyorum.bol su ile tabiki her taharetten sonra yıkıyorum ama ara sıra kaşıntı devam ediyor sebebi nedir acaba teşekkür ederim.
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
anal dermatit olabilir

ferhat aksakal
22 Ekim 2014

Hocam oncelikle kolay gelsinn benimde kuyruk sokumunda bazen kotu kokular geliyrr ardaa kasnti yapyr iki uc gunde yasim 28 ama doktra gdip sormyaa cekinym nasil bunun ustunden gelebilirim ? Tskk kolay gelsin hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Çekinecek bir şey yok muayene edip ne olduğuna karar verdikten sonra gerekli tedavi önerebiliriz.


Yorum yapın


kuda