kıl dönmesi tedavi

Genellikle önemli bir belirti vermediğinden hastalarda uzun süre tedavilerini ertelerler.

İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir.Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta  bir veya birkaç yerde kılların girdiği delikler görünür.

İltihap geliştiyse cerahat şeklinde akıntı olur ve buna bağlı çıkış deliği vardır.

Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir

Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir.Artık ciddi ağrı,ateş,titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir.

Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

delicious Kıl Dönmesi Belirtileridigg Kıl Dönmesi Belirtileriblogger Kıl Dönmesi Belirtilerishare 16 16 Kıl Dönmesi Belirtileri

Bu haber 14 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 309.877 views defa okunmuş ve 2.076 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Belirtileri için 2.076 yorum yapılmış


selin
22 Temmuz 2014

Hocam merhaba yaklasik 1 haftadir buyuk abdestimi yaparken anus kisminda yanma ve aci hissediyorum. Gorunurde bir sey yok ama kil donmesi mi vardir? Neden oluyor?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
anal dermatit olabilir

sevda
22 Temmuz 2014

Hocam merhabalar. Benim 1 yıldır kuyruk sokumumda çok oturduğum zamanlarda mercimek büyüklüğünde bir şişlik oluyor ağrı yapıyor. Fakat dışarıdan bir şey görünmüyor derinin altında . bir süre geçiyor ara ara yine şişiyor ve ağrıyor. hiç akıntı yok , sivilce görüntüsü de yok .Nedeni ne olabilir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
kıl dönmesidir ilerlememesi için ameliyat olmalısınız,yöntemleri iyi araştırmadan karar vemeyin çok farklı ameliyatlar var

kıymet
22 Temmuz 2014

merhaba hocam, 2 âdet dönemim boyunca makatımın sağ üst kısmında küçük bir noktada şişlik yok da bastırınca ve büyük abdestimi yapınca ağrı oluyor. Ama
âdet dönemimden sonra ağrı geçiyor. kıl dönmesinden şüphelenmeli miyim?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
yazdıklarınız kıl dönmesine benzemiyor

yahya
22 Temmuz 2014

hocam iyi günler. ben 8 ay önce flap yöntemiyle pilonidal sinüs ameliyetı oldum. gecen hafta işe başladım. cok fazla oturmamdan dolayı oturdugm yere denk gelen dikiş kısmımda acı oluyo. yürürken hatta koşarken bile hiçbir sorunum yok. sabah uyandıgımda gayet iyi oluyorum ama 4-5 saat oturduktan sonra gene dikişlerde acı oluyor. ameliyat yerimde hıcbir şişlik, ağrı ve akıntı yok. ancak tam anüs cevremde kızarıklık mavcut. ameliyatımla bir alakası varmı cözeemedim. simit şeklinde olan minderlerden almayı düşünüyorum. hastalığım tekrar etmiş olablirmi hocam? yardımcı olursanız sevinirim. saygılar
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
anlattıklarınız tekrarladığını düşündürüyor

Çağlar Özcan
22 Temmuz 2014

Hocam bir sorum olacaktı. 17 yaşındayım hemen kuyruk sokumunun altında içe doğru bi çukurlaşma ve kızarıklık var ve 1 kaç gündür az az kanama hissettim sebebi nedir acaba tedavisi nasıldır?
Op.Dr.Atilla KAYA
kuyruk sokumunda kanama kıl dönmesinde olur

hasan
20 Temmuz 2014

Merhaba hocam şöyle başlasam 3 gün önce yatarken battaniye kırışık bi şekilde popomda üstünde uyandım ve o gün (çatal) kuyruk sokumunda bi yanma hissettim ve şimdi yani 3 gün içinde yanık yer iltihap kapıp,şişkinlik yaptı. Ben kıl dönmesi diyom arkadaşlarım yok sadece sivircenin iltihabı diyorlar şişkinlik te sertleşmiş iltihap ta yeşil sarı gibi akıyor beni aydınlatırsaniz çok sevinirim….
Op.Dr.Atilla KAYA
kuyruk sokumunda sivilce olmaz kıl dönmesidir

Ahmet
20 Temmuz 2014

Hocam merhaba,
Büyük abdestimi yaptığım noktanın hemen altında bir çıkıntı var. Dokununca acıyor, onun dışında bir akıntı vs. yok. Genelde otururken çok hissetmiyorum. Çok küçük bir çıkıntı, ben kıl dönmesi olmasından şüpheleniyorum. . Sizce de öyle midir? Ayrıca farkedeli 2-3 gün oldu. Teşekkürler.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
makat bölgesinde kıl dönmesi pek olmaz başka sorundur

emre
20 Temmuz 2014

hocam kuyruk sokumumun olduğu makata yakın içteki kemikte gelip geçen ağrım oluyor. görüntüde bir şey yok fakat kemiğin ucunda uzun süreli oturmalarda ve elimle dokunduğumda ağrı oluyor . sebebi kıl dönmesi olabilir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesine benzemiyor

Aytaç
19 Temmuz 2014

Hocam benm kuyruk sokumumun altında kaşıntı var ve yürürken iğne batıyomuş gibi oluyor.şişlik falan yok.ama rahatsız ediyor.acaba kıl dönmesimi ?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
delik te varsa kıl dönmesidir

merve
19 Temmuz 2014

Hocam öncelikle merhabalar,
Benim popo kıvrımımın hemen başlangıcında fındık buyukluğunde bir şişlik var. Fakat bu dışa doğru değil de içe doğru. Dışardan bakılınca kızarıklık ve 2 tane sivilcemsi yapı var. Başları beyaz. Dokununca şişlik anlaşılıyor. Normal otururken değil de yatık pozisyonda otururken ve dokununca acıyor. Hocam eğer bu kıl donmesiyse kıl donmesinin üstünde kıllar çıkar mı? Kıl dönmesi dışında başka bir şey olabilir mi? Teşekkür ederim.
Op.Dr.Atilla KAYA
evet kıl dönmesine benziyor


Yorum yapın


kudanil