kıl dönmesi Hastanesi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapıya sahip olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Fakat insanlarda utanma duygusu ile birlikte tedavi sürekli ikinci plana atılmaktadır. Bu durumda hastalık ilerleyip, makatta akıntı, kaşıntı gibi sorunlara neden apseler oluşmaya başlayacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik ortaya çıkabilir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutlara ulaşır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.
Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Dikkatsiz ve sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi ve patlaması halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Olan Ne Yapmalı?
Şunu unutmayınki bu hastalık ile ömür boyu yaşama imkanınız olmadığı gibi sorunun kendi kendine iyileşme imkanıda yoktur. Yine aynı şekilde bitkisel karışım, ilaç, krem vs ile kıl dönmesi tedavisi mümkün değildir.

10 Dakika Zaman Ayırın
Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ameliyatlar uygulanmaya başladı. Kıl dönmesi kesin çözümü ancak ve ancak cilt altında biriken kılların çıkarılması ile mümkün olur. Özellikle onu saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu işi en başarılı yapan yöntem Mikro Sinüsektomi olup, 2cm alanda yapılan kesi ile kıl yumağı çıkarılır ve cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterlidir. Bu 10 dakikalık tedavi sonrası 10 dakika dinlendikten sonra ister evine, ister işine yani istediği yere gidebilir. Hastanede yatma, natkoz, pansuman, yüzüstü yatma vs hiçbiri gerekmez.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Bascom yönteminin modifiye hali olan Mikro Sinüsektomi Medical Art Bakırköy kliniğimizde görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Şuan tüm Medical Art şubelerinde uygulanan Mikro Sinüsektomi yöntemi ve klasik ameliyatlar ile arasında farklı daha net anlamanız için aşağıdaki video’yu mutlaka izlemelisiniz.

Medical Art ücretsiz muayene imkanı sunan ender tedavi merkezlerinden biridir. İstanbul’un 3 farklı ilçesinde yer alan klinikleri ile ücretsiz muayene olabilirsiniz. Kıl dönmesi tedavi ücreti tek fiyat olup, ayrıca SSK, Bağkur geçerlidir. Sizde dilediğiniz kliniğe randevu alarak gelebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 606.457 defa okunmuş ve 2.989 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.989 yorum yapılmış


Mert
29 Kasım 2015

Hocam merhabalar benim anüs çevresinde ara ara sivilce çıkıyor ve akıyor sizce kıl dönmesiyle ilişkisi nedir?
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Muhtemelen kıl dönmesi değil,perianal fistül.Muayene olmanızda fayda var. Medical Art kliniğinde muayene ücretsiz.Gelirseniz kesin teşhisinizi koyarız.
Geçmiş olsun

yasin
28 Kasım 2015

hocam iyi günler mrb. 2aydır makat bölgesinde kaşıntı oluyor sanki kafanı traş edersinde banyo olmazssın kesilen küçük kıllar vücuda batar ya aynı öyle (ama bu durum kuruk sokumu bölgesinde degil daha çok makat bölgesinin dübür diye tabir ettiğimiz çevresinde. ama hiç bir şekilde şişme , ağrı ,oturamama vb belirtiler yok sadece toplum içinde biraz kaşıntı ve batmadan dolayı rahatsızlık yaratıyor bu kıl dönmesi olabilirmi.
Op.Dr.AliRıza Şahap BARLAS
bazen anal fissürde bu söylediğiniz türde şikayetler olabiliyorçmuayne ile değerlendirmek gerekir

Furkan
27 Kasım 2015

Hocam merhaba benim kuyruk sokumunun 5,6 cm alt kısmında yani kalçanın icinde yumuşak sislik var hocam gecen günde akıntı oldu ağrı felan hic yok hocam sizce bu ne olabilir hocam ?
Op.Dr.Adil ALTINSOY
şikayetleriniz net olmadığı için muayene olmadan yorum yapmak zor.

fatma
26 Kasım 2015

hocam meraba bnmde kuyruk sokumunda kil donmesi tespit edildi ancak siskinligi gectikten sonra ameliyat olmam gerekirken olmadim simdi ise sirtimda ayni siskinlik ve ayni agri var sence kil donmesimidir
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Sırtınızdaki şişlik kuyruk sokumuna yakın mı?Yakınsa kıl dönmesi uzantısıdır.Uzaksa kıl dibi iltihabı olabilir.Kıl dönmesinde fazla gecikmeden ameliyat olmalısınız.Medical Art kliniğinde SGK lılara muayene ücretsiz,gelirseniz değerlendirip daha doğru öneriler verebiliriz
Geçmiş olsun

Ali
25 Kasım 2015

Merhaba hocam
Benim 1 ay once falan kuyruk sokumum agrimisti 1 hafta falan surmustu gecmisti simdi yine basladi ama cok hafif bi agri arada hissettiriyor kendini
Ogrenci oldugum icin cok uzun sure oturarak geciriyorum sizce kil donmesi midir?
Ve orda olan agri kil donmesinden baska bi hastalik olabilir mi?
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Ağrı dışında başka hiç bulgu yoksa(şişlik,kızarıklık,akıntı gibi) ağrının başka sebepleri olabilir.
Geçmiş olsun

Ömer
24 Kasım 2015

İyi günler hocam benim de 5 sene önce
Kuyruk sokumumda bir kitle şişkinlik
Belirdi ağrı fazla yok idi ama akıntı vardı
O zaman pek onemsemedim ama şimdi
Şişlik hala var şiddetli ağrı da var oturup
Kalkarken iyice kendini belli ediyor
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hastalığın kıl dönmesi gibi görünüyor,tedavisi ameliyat http://www.nizamkurtdere.com da ameliyat yöntemlerine bakabilirsin.

Ayşe
23 Kasım 2015

merhaba bugun birdenbire kalca çıkıgımda cok hafif dokundugumda agrı hisstettim sadece dokundugumda agrıyor sizce nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anlattığınız şikayetler tanı için yeterli değil,devam ederse muayene olmakta fayda var.

Mehmet
23 Kasım 2015

Hocam merhabalar 2 sene once kuyruk kemiği uzerine dusup eklem yerinden zedelemistim ve son 4 aydir cok nadiren ağrilarim oluyordu zedelenmedendir diyordum ama son 2 haftadir ağrilar çok yoğunlaşti oturup yatamaz oldum ve aklima kil donmesi geldi yaklasik 2 santim çapinda bi yara oldugunu ve derinin aşşagiya doğru çatlamaya basladigini farkettim kil donmesi olabilir mi acaba bunun muayenesi icin hangi polikliniğe gitmem gerekiyor ?
Op.Dr.Atilla KAYA
genel cerrahi polikliniğine gidebilirsiniz.info @medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.eğer kıl dönmeniz varsa mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmayın

efe
22 Kasım 2015

Hocam soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bi sey daha sorcam bu zmana kdr ne akıntı oldu ne de bir ağrı daha başlangıç aşamasındamidir?
Op.Dr.Atilla KAYA
info @medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.başlangıç aşaması olabilir

mert
22 Kasım 2015

hocam benim kuyruk sokumumda agrı ile birlikte bi kitle çıktı egilmelerde kuyruk sokumumda şerit seklinde agrı vardı şu anda o kitle patladı su anda sadece kaçınma var sivilce seklinde hala yara var kuruk sokumumda kıl dönmesı mı hocam ?
Op.Dr. Adil ALTINSOY
kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunzzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normel yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz


Yorum yapın


kuda