kıl dönmesi Hastanesi

Muayene olan hastaların büyük bir bölümünde ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konmaktadır. Çünkü insanlar yaşadığı sorunun çok geç farkına varmaktadır. Bunun nedeni ise Kıl Dönmesi Belirtileri ilk etapta neredeyse yok denecek kadar az olması ile alakalıdır. Daha çok cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte ortaya çıkan akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, pis koku, makatta şişlik, iltihap gibi şikayetlerle hastalar doktora gitmeye karar vermektedir. Aslında bu şikayetler hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtisi

İlk Başlarda Giriş Deliği Görülür
Kıl Dönmesi belirtileri arasında ilk olarak kuyruk sokumu kısmında delik ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda giriş deliği olarak da anılan bu sorun bir yada birden fazla noktada olabilir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken oluşturduğu bu delik çıplak gözle bile bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır. Doktor muayenesinde genel cerrahi uzmanı ilk olarak bu deliklere bakmaktadır. Pilonidal Sinüs şüphesiz taşıyorsanız eşiniz yada ailenizden yardım alarak kuyruk sokumu bölgesinde delik olup, olmadığına bakmak erken teşhis için oldukça önemlidir.

Makatta Akıntı ve Pis Kokuya Neden Olur
İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayeti olmamasına karşın ilerleyen süreçte başta akıntı ve kökü koku insanı bezdirecek düzeyde olabilmektedir. Makatta akıntı daha çok iç çamaşırı ıslatacak düzeyde olup, kötü kokuya neden olmaktadır. Nedenine bakacak olursak cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte vücudumuz koruma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Cilt altında biriken kılları yok etmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı kıllara herhangi bir zarar verme imkanı yoktur. Daha sonra bu sıvı cilt dışına çıkması gerekmektedir. Çıkış için genelde kılların giriş yolunu kullanmaktadır. Her gün 2-3 damla şeklinde dışarı çıkar ve iç çamaşırınızı ıslatır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Şişlik
Bir diğer önemli belirtisi ile makatta ağrı ve şişlik olup, buna neden olan ise yine yukarıda bahsi geçen sıvıdır. Makatta akıntıya neden olan sıvı her zaman rahat bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş delikleri tıkanması halinde sıvı dışarı çıkamayarak apseye neden olmaktadır. Bu apse ise kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu zaman ateşlenme gibi şikayetler görülmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle anüs bölgesinde bir çok hastalık görülmekte olup, onlardan biride makat kanseri gibi ölümle sonuçlanan hastalık diyebilirim. Bu nedenle en ufak şikayeti bile ciddiye almalı ve mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. Makatta ağrı, şişlik, akıntı, kama, kötü koku dahil tüm şikayetler büyük oranda hastalık belirtisi olmaktadır.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Pilonidal Sinüs dahil tüm anüs bölgesi hastalıkları için mutlaka genel cerrahi alanına randevu almalısınız. Bu alanda daha başarılı bir doktor seçimi yapmak içinde Proktoloji uzmanı olmasına önem veriniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş olup, makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha çok Proktoloji uzmanları görev almaktadır.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı kliniği Medical Art İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan klinikleri ile hizmet vermektedir. Kıl Dönmesi tedavisi dahil tüm hastalıklarda en gelişmiş tedavi ve ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Memur, Memur Emeklisi yada Türk Silahlı Personeli olması gerekir. Aynı zamanda tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır.

Tedavi İçin 10 Dakikanızı Ayırın
Kıl dönmesi çözümü için tek seçenek tedavi olup, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. İlaç, krem vs ile tedavisi mümkün olmayıp, kıl dönmesi yada son yıllarda bir hayli yol almış olan ameliyatsız tedaviler bulunmaktadır. Medical Art genel cerrahi uzmanları geliştirdikleri tedavi yöntemleri ile bilime katkı sağlamaktadır. Op. Dr. Atilla KAYA Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, aynı şekilde Op. Dr. Nizam KURTDERE ise Sinüsotomi adını verdiği ameliyatsız tedavi yöntemini geliştirmiştir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İzle

Geliştirdiğimiz yöntemler ile artık hastanede yatma, iş gücü kaybı gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Örnek Mikro Sinüsektomi sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmakta olup, nasıl yapıldığını ve farkları görmek için yukarıda yer alan kısa süreli video görüntüleri izlemelisiniz. Video görüntülerinde Mikro Sinüsektomi yanı sıra klasik yöntemlerden Flap arasında kıyaslama yapılmaktadır.

Tüm Medical Art Kliniklerinde Uygulanıyor
İzlemiş olduğunuz tedavi yöntemi Medical Art’ın İstanbul’da yer alan 3 kliniği yanı sıra Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren kliniklerinde uygulanmaktadır.

Bu haber 16 Mayıs 2016 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 732.153 defa okunmuş ve 3.298 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 3.298 yorum yapılmış


Baho
28 Mayıs 2016

Hocam iyi günler benim 2 aydır kuyruk sokumun hafif altında tam kalçanin üst tarafinda kesişim yerinde Sol tarafında içten ŞişliK var elle dokunduğum zaman belli zaten yağ bezesi gibi makat yerinde deil ama üst tarafta kuyruk sokum tarafında pocum battı dendi yaptırdım fayda etmedi ayakta falan sıkıntı yoK minder de aldım ortası delik ama yine aynı sadece oturduğum zaman hafif bi ağrısı var o kadar yalnız kafam çok karıştı acaba o şişlik ne olabilir lütfen yorumunuzü bekliyorum
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Anlattığınız kıl dönmesi olabilir. Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir.
Geçmiş olsun

Onayı Kaldır | Cevapl

resul
25 Mayıs 2016

Hocam popomun iç bölgesinde bir ağrı var.Bazan yürürken,otururken,gaz çıkarırken canım yanıyor.
Ama ne bir sivilce ne bir akıntı nede bir şişlik var.
Bunun nedeni ne acaba.(son 3 gündür oluyor.)
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
Akut bir çatlak olabilir.Kabızlık ishal ıkınmaya dikkat beslenmeni düzenlemelisin.oturma banyosu yapabilirsin.Geçmezse bakılmalıdır

memet
25 Mayıs 2016

Merhaba 1 ay önce Kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat çalıştığım iş yoğun tempoda olduğu için terliyorum ve bu koku bana iltihap gibi geliyor acaba nedir yardımcı olabilirmisiniz ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bölgeyi çok temiz ve kuru tutmanız lazım,terleyince temizleyin ve kurutun.

Oguzhan
23 Mayıs 2016

Hocam iyi çalışmalar. Kuyruk sokumunun biraz asagisinda bi şişlik var sivilce olabilecegini düşünüyorum ama bayağı sert. Otururken uzanırken rahatsız ediyor. Kıl dönmesi ihtimalinden emin olmam için ne yapmam gerekir.
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
O bölgede sivilce fazla raslanan bir durum değil.Büyük olasılıkla kıl dönmesi hastalığınız var. Kesin teşhis için muayene olmalısınız.Medical Art Cerrahi Merkezinde muayene ücretsizdir.
Geçmiş olsun

Ferdi
23 Mayıs 2016

Hocam . benim de kuyruk sokumunda hafif bir sisilik var bagzen şiddetli bir agri yapiyor oturuken sıkıntı yok koku gibi durumlarda olmuyor dokuncada agri yapmiyor sizce kıl donmesimi ?
Op Dr Atilla Kaya
şiddetli ağrının olduğu dönemlerde apse olabilir.tedavi edilmesi gerekir.sık tekrar eden apseler fistüle neden olabilir.kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

Yılmaz Erem
22 Mayıs 2016

Hocam kuyruk sokumundaki iltihabi genel cerrahi hocasi aldi aradab 1 ay falan gecti ne delik var ne se iltihap ama sag kalcamin ustu belime yakin yer fotograflarda görülen yerler asiri agri veriyo ama delik falan gorunmuyo ne yapabilirim
Op.Dr Altan KARAN
muayene ile değerlendirmek gerekir.

Mesut
22 Mayıs 2016

Hocam makata yakin yerde siskinlik var kil.donmesi. olabilceginden supheleniyorum sizce nedir normal sivilce olabilirmi ?
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
apse olabilir.muayene olmanızı öneririm.eğer apse ise fistüle neden olur.erken müdahale edilmeli

Murat Güley
21 Mayıs 2016

Hocam arka tarafta değil lakin ön tarafta göbeğin altında bi şişlik sivilce benzeri lakin serçe parmağımın başı kadar ya var ya yok herhangi bir giriş veya giriş deliği de yok lakin baya bir ağrıyor hafiften dokunsan dahi kıl dönmesi ihtimali var mı?
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
Anlatmana göre kıl kökü iltihabı gibi.Bunun için antibiyotik alırsın apse yaparsa boşalınca deri altında bir şişlik kalırsa onu alabiliriz.

Muhammed ÖZÇIBIK
20 Mayıs 2016

Bu görsellere benzer aynı şikayet bende de var bu konuda fotoğraf paylaşsam sizinle bana yardımcı olabilir misiniz fikirlerinizle rica etsem …
Op Dr Adil Altınsoy
https://www.medicalart.com.tr/sanal-muayene.html sayfasından fotoğraf gönderebilirsiniz.

murat
19 Mayıs 2016

Hocam kuyruk sokumumun oldugu yer gamzenin biraz sol ust tarafında once bi sivilce çikti o sivilce kendiliginden iyilesti ve bi sure sonra aynı yerden bi sivilce çıktı bir aydır ağrıyo oturamıyorum doktora gittim bactroban diye bi krem verdi ama bi ise yaramadi lutfen cevap verin hocam kıl dönmesimi acaba
Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
Bactroban verdiğine göre cildiyeye g,tmişsiniz. Kıl dönmesine benziyor, size en yakın şubemize gelirseniz gereken yapılır. Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.


Yorum yapın


anjing