kıl dönmesi tedavi

Diğer hastalıklara göre biraz farklı bir yapısı olan kıl dönmesi genellikle önemli bir belirtisi olmayıp, kişi uzun süre farketmeden hastalıkla yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise ilk başlarda cilt altında biriken kılların az olması gösterilmektedir. Geçen süreçte cilt altında biriken kıl sayısının artması bazı belirtileri ortaya koymaktadır. Ortaya çıkan şikayetleri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Delik ve hafif ağrı görülür!
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir yada bir kaç noktada ense ve saçlardan dökülen kılların cilt altına girdiği delikler görülebilir. Tedavi edilmediği sürece sürekli ilerleyen hastalık farklı belirtileri gösterir. Bunların en başında ise iltihap ve akıntı gelmektedir.

İltihap ve akıntı ortaya çıkar
Bir zaman sonra giriş deliği gibi birde kişide çıkış deliği ortaya çıkar. Bu delikten genelde iltihap ve akıntılar görülür. Oluşan iltihap ve akıntı kişiyi rahatsız edici boyutları aşağıdadır.

  • Akıntı ve civardaki cilt hasarı sebebiyle kötü koku olabilir.
  • Cilt tahrişi kuyruk sokumunda sebebiyle kaşıntı olabilir.

Lipom patlaması ve apse oluşabilir.

Cilt altında toplanan kıl yumağı lipom dediğimiz bir kapsül ilçerisinde vücudumuzdan uzak tutulmaktadır. Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir. Ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir. Artık ciddi ağrı, ateş, titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir. Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

kil donmesi belirtileri Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Apse oluşması durumunda ilk etapta apsenin boşaltılması ve belirli bir zaman sonra kıl dönmesi tedavisi yapılması gerekir. Mikro Sinüsektomi yöntemi ile sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede kıl dönmesinden kurtulabilirsiniz.

delicious Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?digg Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?blogger Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?share 16 16 Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Bu haber 26 Ağustos 2014 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 346.225 views defa okunmuş ve 2.249 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 2.249 yorum yapılmış


ferhat aksakal
22 Ekim 2014

Hocam oncelikle kolay gelsinn benimde kuyruk sokumunda bazen kotu kokular geliyrr ardaa kasnti yapyr iki uc gunde yasim 28 ama doktra gdip sormyaa cekinym nasil bunun ustunden gelebilirim ? Tskk kolay gelsin hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Çekinecek bir şey yok muayene edip ne olduğuna karar verdikten sonra gerekli tedavi önerebiliriz.

salih
21 Ekim 2014

Merhaba hocam.Kuyruk sokumumda yukarıdan aşağıya 5-6 tane delik var ama ağrı veya herhangi bişi yok bu kıl dönmesinin belirtisimidir acaba ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Büyük ihtimalle kıl dönmesi,muayene ile kesinleşir.

kemal tarim
20 Ekim 2014

Slm hocam benim yaklasik 3 aydir makatta yanma var buyuk abdestimi yaparken cok kotu yaniyo yaklasik 1 ay once basladi bir hafta surdu gecti dun tekrar basladi sebebi ne olabikir hocam yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür olabilir,muayene ile kesinleşir,öyleyse botox enjeksyonu önerebiliriz.

edip
19 Ekim 2014

Hocam benim çizgide bir kaşıntı ve sanki biraz kızarıklık vR
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Dermatit olabilir,görmek lazım.

emre
19 Ekim 2014

hocam bacağımın makat tarafında şışkınlik var dokununca acı yapıyor sürtüncede ama 2 gündür pek acımıyor kanama yada akıntı olmadı sizce nedir cevaplarsanız sevinirim hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayene etmeden bir yorum yapamıyorum.

yasin
17 Ekim 2014

Merhaba Hocam
2 haftadır göbek ile penis arasındaki bölgede yani traş ettiğimiz yerde bı şişlik var ama
bastırınca agrımıyor ucu sıyah hala gecmedi sebei nedir ?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
kıl dibi iltihabı olabilir

ali
15 Ekim 2014

Hocam benim kuyruksokumumun ustunde yaklasık 12 1.2 yıldır bır delik var 1cm falan SİZCE BU NE OLABİLİR?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesine uyuyor, ne yapılacağına muayeneden sonra karar vermek lazım.

İSA
14 Ekim 2014

Hocam belimde sinir sıkışması var vücut geliştirmeyle uğrasıyorum kendimi biraz çok zorladım bir kaç gündür sert bir zemine oturunca kuyruk sokumum beni rahatsız ediyor bu kıl dönmesi olabilirmi ??
Op.Dr.Atilla KAYA
evet olabilir muayeneyle emin olabiliriz
sinir sıkışmasının ağrısı orada olmaz

emre
12 Ekim 2014

hocam benimki tam cizginin başladığı yerin altında sadece kızarıklık var, bu kızarıklık ta yine benim yüzümden oldu çok uğraştım elledim kontrol ettim delik varmı yokmu sivilce varmı yokmu diye, kızardı kaşıntı veya otururken hiçbirşey yok ellemeyince kızarıklık hafif geçer gibi oldu lütfen hocam sizce kıl dönmesi var mı :( ? Hocam birde mesela ameliyat olmam gerekiyor diyelim, lokal anestezi yerine direk uyutulmak istesem doktor buna izin verirmi?
Op.Dr.Atilla KAYA
delik varsa kıl dönmesidir.

emre
12 Ekim 2014

hocam ayıptır söylemesi benim gamze dediğiniz popunun çizgisinin başladığı yerin birazcık altında bir kızarıklık var, dün baya bi kaşıdım ondan sonra acımaya başladı, otururken yada yürürken bir ağrı sızı yok, kanama yada iltaap falanda yok sadece kızarıklık var nedir hocam deliricem 2. Gündeyim, ne bir şişlik nede bir sivilce hiçbirşey yok, ameliyat olmak istemiyorum hocam arkadaşa sordum tahriş olmuştur dedi fakat siz yinede bi cevaplayın hocam saygılar.


Yorum yapın


badak