kıl dönmesi tedavi

Genel olarak orta hattaki kıl dönmesini çıkarıp yerine yanlardan daha dayanıklı kılsız bir cilt parçasını getirip dikme işlemini içerir.Kıl dönmesi çıkarıldıktan sonra oluşan boşluğa yan taraftan cilt,cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde kökü vücuda bağlı olarak getirilip dikilir.En büyük üstünlüğü tekrarı diğer ameliyatlara oranla daha azdır.Getirilen parçanın şekline yada tarif eden cerrah yada kliniğin adına göre limberg,rhomboid,eliptik,karydakis,modifiye limberg,V-Y flap,Z plasti gibi çeşitli isimler verilmiştir. Küçük ayrıntılar dışında etki ve yan etki konusunda ciddi farkları yoktur.
AVANTAJLARI:
-Tekrarlama ihtimali düşüktür(% 1- 8 ) (çok değişken sonuçlar verilmektedir)
-Gerginlik olmadığından daha az ağrılıdır (klasik ameliyata göre)
DEZAVANTAJLARI:
-İş gücü kaybı fazladır (10-15 gün)
-Narkoz gerektirir(bölgesel uyuşturmayla yapılabilir ama kalite düşer)
-Yataklı tedavi kurumu gerektirir(ayaktan da yapılabilir ama enfeksiyon riski çok yükselir)
-Abartılı bir yara izi olur ( 10-12 cm uzunluğunda büyük bir “Z” harfi şeklinde
– Yüzde 12 civarında enfeksiyon gelişebilir
-Ameliyat sonrası erken dönemde yara açılabilir.
-Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.
-Ameliyat sonrası vakum aleti konmazsa kanama ve enfeksiyon riski çok artar.
-Teknik olarak zor bir ameliyattır.
-Uzun sürer (40-45 dakika)

delicious Kıl Dönmesi Flap Yöntemidigg Kıl Dönmesi Flap Yöntemiblogger Kıl Dönmesi Flap Yöntemishare 16 16 Kıl Dönmesi Flap Yöntemi

Bu haber 14 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 37.694 views defa okunmuş ve 136 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Flap Yöntemi için 136 yorum yapılmış


Ali
20 Mart 2014

Hocam merhaba,
2 ay önce flap yönmiyle ameliyat oldum.Şuan makatımın biraz üst tarafında akıntı oluyor tekrarlamış olabilir mi?
Teşekkürler.
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
tekrar demek için erken ama mümkün de

ebru
24 Şubat 2014

hocam 13 önce flap yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum bugün dikişlerimin hepsi alındı fakat dikişlerin arası kanamıs ve kurumuş bunları koparmam dogrumu kanamanın olması kötüyemi işaret? birde flap yönteminde kıl dönmesinin nüks etme ihtimali nedir?
Op.Dr.Atilla KAYA
koparmanızın sakıncası yok
flap ameliyatında tekrarlama ihtimali % 7

Ahmet
30 Ocak 2014

Hocam merhaba ben 9 gün önce 2. Ameliyatımı plep yöntemi ile oldum. 19 tane dikiş var. Makatımın çok yakınında bir dikiş var. Pansuman yapılırken yara ve yan taraflar bayağı bir yandı. Pişik olabilirmi? Dikişde hiçbir sorun yokmuş. Pişik varsa nasıl geçirebiliriz? Teşekkürler..
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
Yarayı en iyi değerlendirecek insan ameliyatı yapan doktordur, doktorunuza tekrar başvurun.

abdullah
22 Ocak 2014

hocam bascomtekniğinin hiçmi yan etkisi sakıncası yoktur .
Op.Dr.Atilla KAYA
her her ameliyatın sorunları olur ama bascom da yaralanma küçük olduğu için ihtimalde sorunun büyüklüğü de küçük çaplı olur

eren
29 Aralık 2013

Merhaba hocam. Kalça dudak kısmında, içe yakın tarafında çok hafif bir şişlik elime geldi. 2 saat öncesine kadar birşey yoktu ama tuvalet esnasında farkettim. Bu dediğim bölgede kıl dönmesi olma olasılığı nedir. Akıntı, apse, kızarıklığa dair hiçbirşey yok sadece elimle dokunduğumda çok ama çok hafif ağrı ve bi o kadar şişlik var. Durum nedir sizce?
Op.Dr.Atilla KAYA
o bölgede pek kıl dönmesi olmaz

gökdeniz
15 Aralık 2013

Merhaba ben haziran 14 de flap yöntemiyle ameliyat oldum şu an şikayetim olmadığımdan doktora gitmedim ama hissediyorum elleyince iltihap kapmış gibi flap ameliyatından sonra hangi ameliyat yapılabilir ben çünkü açık bırakma amleyiatını hiç istemiyorum açıkcası korkuyorum bu arada eğer amelyita olursam 3. ameliyatımı olacağım yine flap yöntemiyle yapma şansı var mı doktorun yada kocaelide bascom yada micro sinüsektomi yapan varmı lütfen açık bırakma ameliyatı yapmak istemiyorum
Op.Dr.Atilla KAYA
duruma göre 14 farklı teknikten herhangi biri yapılabilir,siz kendinize uygun olanı seçip istemelisiniz

gülşah
13 Aralık 2013

Merhaba atilla bey doktorum bana kıl dönmen kucuk oldugu için kist ekzisyonu yöntemini kullanıcaz dedi yara acık bırakılıyomus acaba pansumanları nasıl oluyor ? bana kendin yapıcaksın dediğinde inanmadım çünkü apsemi aldıgında acık bırakmıstı ve hergün pansumana gitmiştim çok canım yanmıstı :( beni birazcık bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.
Op.Dr.Atilla KAYA
ne yapacağını tam anlamadığım için bir şey demem doğru olmaz
mikro sinüsektomide pansuman yok

sinem
10 Aralık 2013

yaklaşık 3-4 yıldır kıl donmesı oldugundan suphelenıyorum..annemde dahil kımseye gosteremedım.ama artık emınım cunku baslarda delık gıbı bı belırtı vardı kılda cıkıyordu. son bır kac aydır sıslık var ıkı sıvılce yanyana duruyorms gıbı.doktorada gıtmıyoruma korkuyorum amelıyat ve bıcak degmesınden. ılla lokal anestezı mı olmalı yoksa narkoz olmasını ıstersem her yerde olabılırmı? ve sonrasında dıkıs mı atılır sadece lazerle bırlestrme gıbı bırsey yokmudur?
Op.Dr.Atilla KAYA
ne çok soru sormuşsunuz,neredeyse hepsi de gereksiz

NERMİN ŞENYER
30 Kasım 2013

Atilla bey merhaba;
Ben de üç dört yıldır kıl dönmesi şikayetinden yakınıyorum.İlk Başladığı zamanlarda çok sıkıntı yaşattı bana ama şu an dönem dönem kuyruk sokumunda ağrılı ve iki üç gün sonrada iltihabın akması sonucu rahatlama seklinde yaşıyorum.Su ana kadar ameliyat tekniklerini araştırdım ve sonrasında ki ağrılı pansumandan korktuğum için henüz bir cerrahha görünme cesareti bile gösteremedim.Kıbrıstan yazıyorum. En ağrısız ve tedavisi en kısa süren bir teknikle kurtulmak istiyorum. Öneriniz nedir?Mikro sinüsektomi uygun olabilirmi ?
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınıza bakılırsa uygun
info @ medicalart .com.tr ye foto gönderirseniz değerlendiririm

Uğur
26 Kasım 2013

Hocam Ekim ayında kuyruk sokumumda bir ağrı oluştu sivilce veya kıl dönmesi olmasından şüphelendim. O ara şişkinlik oldu ve patladı bi kaç gün iltihap oldu. Daha sonra muayene oldum ve ameliyat dendi. Başka bir şehirde üniversite öğrenimimi görüyorum. Tedavi yöntemlerinin sıkıntılı ve uzun süreçler olduğunu biliyorum. Ocak ayı sonu gibi (sömestır tatilinde) ameliyat olmayı düşünüyorum fazla gecikmeden. Size sorularım şunlar; ameliyat olduktan yaklaşık 35-40 gün sonra uçağa binip okuluma rahatça gidebileceğim bir amleliyat türü var mıdır hangisini önerirsiniz. Birde eğer bu süre zarfında bir yöntem bulamazsam yaz tatiline kadar ertelesem (yaklaşık 6 ay ) ameliyatın gecikmesinden dolayı bir sorun olur mu ? Şimdiden zaman ayırıp değerlendirdiğiniz teşekkür ediyorum.
Op.Dr.Atilla KAYA
temizliğe çok dikkat etmek kaydıyla erteleyebilrisiniz ama mikro sinüsektomi ameliyatından 10 dakika sonra dersinize girebilirsiniz.


Yorum yapın


sapi