kıl dönmesi tedavi

Genel olarak orta hattaki kıl dönmesini çıkarıp yerine yanlardan daha dayanıklı kılsız bir cilt parçasını getirip dikme işlemini içerir.Kıl dönmesi çıkarıldıktan sonra oluşan boşluğa yan taraftan cilt,cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde kökü vücuda bağlı olarak getirilip dikilir.En büyük üstünlüğü tekrarı diğer ameliyatlara oranla daha azdır.Getirilen parçanın şekline yada tarif eden cerrah yada kliniğin adına göre limberg,rhomboid,eliptik,karydakis,modifiye limberg,V-Y flap,Z plasti gibi çeşitli isimler verilmiştir. Küçük ayrıntılar dışında etki ve yan etki konusunda ciddi farkları yoktur.
AVANTAJLARI:
-Tekrarlama ihtimali düşüktür(% 1- 8 ) (çok değişken sonuçlar verilmektedir)
-Gerginlik olmadığından daha az ağrılıdır (klasik ameliyata göre)
DEZAVANTAJLARI:
-İş gücü kaybı fazladır (10-15 gün)
-Narkoz gerektirir(bölgesel uyuşturmayla yapılabilir ama kalite düşer)
-Yataklı tedavi kurumu gerektirir(ayaktan da yapılabilir ama enfeksiyon riski çok yükselir)
-Abartılı bir yara izi olur ( 10-12 cm uzunluğunda büyük bir “Z” harfi şeklinde
– Yüzde 12 civarında enfeksiyon gelişebilir
-Ameliyat sonrası erken dönemde yara açılabilir.
-Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.
-Ameliyat sonrası vakum aleti konmazsa kanama ve enfeksiyon riski çok artar.
-Teknik olarak zor bir ameliyattır.
-Uzun sürer (40-45 dakika)

delicious Kıl Dönmesi Flap Yöntemidigg Kıl Dönmesi Flap Yöntemiblogger Kıl Dönmesi Flap Yöntemishare 16 16 Kıl Dönmesi Flap Yöntemi

Bu haber 14 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 44.688 views defa okunmuş ve 154 Yorum yapılmış

Kıl Dönmesi Flap Yöntemi için 154 yorum yapılmış


Özgür
15 Eylül 2014

Hocam merhaba ben 12 eylül cuma günü flap ameliyatı oldum ve kıl dönmesi doktorun tahmin ettiğinden daha fazlaymış şimdi dikişler bar zımba dikiş bu dikişler ne kadar sürede alınır ve alınırken acır mı hocam? Ne kadar sürede futbol oynayabilirim normal yaşantıma dönebilirim hocam teşekkürler..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Komplikasyon gelişmemişse 20 gün istirahat öneriliyor.

Mehmet Arslan
24 Ağustos 2014

Hocam mrb. 22 agustos gunu kardydakis flap yontemıyle amelıyat oldum.26sına kadar kapalı pansuman yaptırmam gerektıgını soledı doktor bey.ondan sonra dedıklerıyle ınternettekı arastırdıklarım arasında celıskıler var lutfen yanıtarsanız sevınırım.doktorun dedıklerını tam anlamadım acıkcası.26sında kapalı pansuman yaptırdıktan sonra o pansuman ne zaman cıkartılması gerekıo? Ayrıca daha dıkısler cıkartılmadan 29unda yanı cuma gunu banyo yapabılırsın dedı.10 gun sonrada kontrole gelmemı soledı sanırım dıkıslerı almak ıcın.Benı bılgılenndırebılırmısınız rıca etsem doktorun soledıklerı hakkında.Tesekkurler hocam.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ameliyat,tedavi ve pansuman yöntemleri farklılık gösterebilir,doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

suna
14 Ağustos 2014

merhaba kızım 1,5 ay önce kıl dönmesi oldu apse drene edildi şu anda bir tane delik var ve oradan bu gün kıl geldi alıp batikon ile sildim tekrar apse yapar mı ve ameliyat olması gerekiyor mu içeride kıl yumağı var mıdır sizce.teşekkürler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
İçeride kıl yumağı vardır,ameliyat olması lazım,abse tekrarlayabilir.

furkan taner
14 Ağustos 2014

Hocam ben flap yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum ve doktorum sırt üstü yatmamı söyledi.Sırt üstü çok fazla ağrım oluyor normal mi yoksa doktorumda mı anormallik var?
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
içeri kanama olmaması ve sıvı toplamaması için sırtüstü yatış önerilebilir. keşke mikro sinüsektomi yöntemini araştırsaydınız, ana sayfa alttaki videodaki hastalardan sağdaki 15 gün yatmak zorunda kalırken soldaki 10 dakika sonra işine dönebildi.

Cafer
08 Ağustos 2014

Hocam merhaba ,
6.8.2014 tarihinde karydakis yöntemi ile kuyruk sokumu bölgesinden ameliyat olldum, ameliyat sonrası cipro isminde antibiyotık ve majezik ağrı kesıcı alıyorum uygun mudur? Hafif adımlarla yürüyüş yapıyorum problem olur mu?
Oturma simiti kullanarak oturmamda sakınca var mıdır?
Yatış pozisyonum sağ sol ve yüzüstü yatıyorum uygun mu? Birde o bölge de tekrar çıkmaması için kıl temizliğini tüğ dökücü lapiden kullanmakta sorun var mı?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Yürümende sakınca yok,üstüne oturma dışındakileri yapabilirsin,ilaçlarında uygun,kıl dökücü krem kullanabbilirsin.

Furkan
04 Ağustos 2014

Ben flap yöntemiyle ameliyat olmayı düşünüyorum.Ameliyattan kaç gün sonra rahat rahat oturabilirim?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ortalama 20 gün

Mertcan
01 Ağustos 2014

Kolay gelsin hocam ben 2 ay önce şiddetli ağrıyla doktora gitdim bel fıtığımla ilgili sanıyordum ama kıl dönmesi çıktı 2 gün sonrasında absesini aldırdım ve 1.5 ay sonra ameliyat oldum flap yöntemiyle . Ameliyat olalı 9 gün oldu paartesi dikişler alınacak dikişlede zımba . alaındıkdan ne kadr spnra futbol oynuyabilirim uçakla seyahat edebilirm ve deniz,havuz a girebilirim ? erken teşhisle erken ameliyat olmamın avantajı varmı ? En önemlisi birdaha tekrar etmesinden cok korkuyorum neler yapmalıyım birdaha olmamk için ? Teşşekür ederim
Op.Dr.Atilla KAYA
doktorunuuzun fkrini almanız daha doğru olur

Mustafa
27 Temmuz 2014

Hocam merabalar tam 1 ay önce flap yöntemi ile amelyat oldum,akıntı falan olmadı yok suandada.Yara kapandı sayılır.Doktorum 1 ay üstüne oturmayacaksın dedi bende uyguladım 1 ay oturmadım.Bugün denedim oturmayı ama içten bir diken gibi batıyor oturunca,normalde agrı yok ama oturunca 15 saniye dayanamıyorum cok acıyor.Ne yapmalıyım tam olarak ne zaman oturabilirim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
yöntemlere göre çok değişir sabırlı olmalısınız, keşke mikro sinüsektomi yöntemiyle olsaydınız 10 dakika sonra rahat oturulabiliyor.

muhammed
25 Temmuz 2014

Hocam ben 1 hafta önce flap yöntemi ile ameliyat oldum 4. Gün dren cikarildi fren ciktiktan sonraki günlerde akinti oldu normal mi?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
dren çıkan yerden akıntı olması normal kendiliğinden durur

hüsnü
22 Temmuz 2014

Hocam 17 gün once flap yöntemi ile ameliyat oldum doktor sabah birde akşam sıcak suya otur dedi biraz yapmakta zorlanıyorum yapmasam veya 1 kere yapsam olurmu 4 gün önce dikişlerim alındı delik ne zamana kapanir ve spor yapmamda sakinca varmı
Op.Dr.Atilla KAYA
sık yıkarsanız daha çabuk iyileşir


Yorum yapın


siput