kıl dönmesi Hastanesi

Kıl Dönmesi Belirtileri

Muayene olan hastaların büyük bir bölümünde ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konmaktadır. Çünkü insanlar yaşadığı sorunun çok geç farkına varmaktadır. Bunun nedeni ise Kıl Dönmesi Belirtileri ilk etapta neredeyse yok denecek kadar az olması ile alakalıdır. Daha çok cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte ortaya çıkan akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, pis koku, makatta şişlik, iltihap gibi şikayetlerle hastalar doktora gitmeye karar vermektedir. Aslında bu şikayetler hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda ise hastalar şikayetlerle karşılaşmasına karşın utandığı için muayene ve tedavi işlemini sürekli ertelemektedir. Beklemenin hiç bir yararı olmadığı gibi tedaviyi dahada zorlaştırmaktadır. O nedenle kuyruk sokumunda ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik gibi sorunlar olduğunda mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Kıl Dönmesi Belirtisi

İlk Başlarda Giriş Deliği Görülür
Kıl Dönmesi belirtileri arasında ilk olarak kuyruk sokumu kısmında delik ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda giriş deliği olarak da anılan bu sorun bir yada birden fazla noktada olabilir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken oluşturduğu bu delik çıplak gözle bile bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır. Doktor muayenesinde genel cerrahi uzmanı ilk olarak bu deliklere bakmaktadır. Pilonidal Sinüs şüphesi taşıyorsanız eşiniz yada ailenizden yardım alarak kuyruk sokumu bölgesinde delik olup, olmadığına bakmak erken teşhis için oldukça önemlidir.

Makatta Akıntı ve Pis Kokuya Neden Olur
İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayeti olmamasına karşın ilerleyen süreçte başta akıntı ve kökü koku insanı bezdirecek düzeyde olabilmektedir. Makatta akıntı daha çok iç çamaşırı ıslatacak düzeyde olup bazı durumlarda akıntı kötü kokuya neden olmaktadır. Nedenine bakacak olursak cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte vücudumuz koruma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Cilt altında biriken kılları yok etmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı kıllara herhangi bir zarar verme imkanı yoktur. Daha sonra bu sıvı cilt dışına çıkması gerekmektedir. Çıkış için genelde kılların giriş yolunu kullanmaktadır. Her gün 2-3 damla şeklinde dışarı çıkar ve iç çamaşırınızı ıslatır. Akıntı mikroplu olması halinde kötü kokuya neden olmaktadır. Yani insanı bezdirecek düzeyde diyebilirim.

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Şişlik
Bir diğer önemli belirtisi ile makatta ağrı ve şişlik olup, buna neden olan ise yine yukarıda bahsi geçen sıvıdır. Makatta akıntıya neden olan sıvı her zaman rahat bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş delikleri tıkanması halinde sıvı dışarı çıkamayarak apseye neden olmaktadır. Bu apse ise kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu zaman ateşlenme gibi şikayetler görülmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle anüs bölgesinde bir çok hastalık görülmekte olup, onlardan biride makat kanseri gibi ölümle sonuçlanan hastalık diyebilirim. Bu nedenle en ufak şikayeti bile ciddiye almalı ve mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. Makatta ağrı, şişlik, akıntı, kama, kötü koku dahil tüm şikayetler büyük oranda hastalık belirtisi yada şikayeti olmaktadır.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Pilonidal Sinüs dahil tüm anüs bölgesi hastalıkları için mutlaka genel cerrahi bölümüne randevu almalısınız. Bu alanda daha başarılı bir doktor seçimi yapmak içinde Proktoloji uzmanı olmasına önem veriniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş olup, makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha çok Proktoloji uzmanları görev almaktadır.

Medical Art’ın Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı kliniği Medical Art İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan klinikleri ile hizmet vermektedir. Kıl Dönmesi tedavisi dahil tüm hastalıklarda en gelişmiş tedavi yöntemleri ve ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Memur, Memur Emeklisi yada Türk Silahlı Personeli olması gerekir. SGK mensuplarının tedavisi aynı zamanda tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini merak ediyorsanız aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz. http://www.kildonmesitedavisi.com/tedavi-ucretleri.asp

Tedavi İçin Sadece 10 Dakikanızı Ayırın
Kıl dönmesi çözümü için tek seçenek tedavi olup, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. İlaç, krem vs ile tedavisi mümkün olmayıp, kıl dönmesi  ameliyatı yada son yıllarda bir hayli gelişme sağlamış olan ameliyatsız tedaviler bulunmaktadır. Medical Art genel cerrahi uzmanları geliştirdikleri tedavi yöntemleri ile bilime katkı sağlamaya devam ediyor. Op. Dr. Atilla KAYA Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, aynı şekilde Op. Dr. Nizam KURTDERE ise Sinüsotomi adını verdiği ameliyatsız tedavi yöntemini geliştirmiştir. Uygulanışı hızla yaygınlaşan Mikro Sinüsektomi yöntemi şuan için en gelişmiş tekniklerden biri diyebilirim. Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılır ve ameliyathane ortamı gerektirmez.

Mikro Sinüsektomi Nedir, Nasıl Yapılır?
Hazır konu açılmışken dilerseniz biraz uygulamadan bahsedelim. Öncelikle narkoz gerekmediği için uygulama kliniklerde yapılabilmektedir. Sadece 1-2 cm alanda yapılan kesi ile tüm kıllar ve kapsülleri çıkarılmaktadır. Örnek 3 farklı yerde sinüs varsa klasik teknikler gibi o bölgeyi tamamen kesmek yerine sadece bulunan noktalarda 1-2 cm kesiler ile çıkarılır. Uygulama narkoz gerektirmediği için hasta 10 dakika dinlenerek hayatına kaldığı yerden devam eder. Pilonidal Sinüs daha çok genç yaşta çalışan ve okuyanlarda görüldüğü için Mikro Sinüsektomi işiniz ve okulunuza engel olmaz.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Anlatmakla çok fazla bilgi verme imkanımız olmayacaktır. Şimdi dilerseniz aşağıda yer alan Video’da nasıl yapıldığını birlikte görelim. Aynı şekilde bu işi ilk geliştiren hekim Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı yer almaktadır.

Mikro Sinüsektomi Hangi Hastanelerde Uygulanıyor?
Uygulanışı hızla yaygınlaşan bu yeni yöntemi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan Medical Art Kliniklerinde bulabilirsiniz. Görev yapan doktorlarımızın tümü alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarından oluşmaktadır.

Aklınıza Takılan Soruları Doktora Sor
Evet arkadaşlar bizim bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin sormak, öğrenmek istediği hususları aşağıda yer alan form yardımı ile iletmeniz halinde doktorlarımız kısa bir süre içinde yanıt verecektir.

Bu haber 15 Haziran 2016 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 775.936 defa okunmuş ve 3.362 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 3.362 yorum yapılmış


Merve
25 Ağustos 2016

Merhaba hocam ben yaklaşık 3.5 ay once microsinüsektomi ile ameliyat oldum hicbir şikayetim yok sadece aynada baktığımda delik değil de çok hafif milimlik cukur goruyorum sanki ilerde orasi açılıyor mu herhangi bir akinti agri yok nüks etmismidir
Op Dr Seher Şirin
şüpheniz varsa doktorunuza kontrole gidin.genel hijyene dikkat edin,sırt ve kalça kıllarına epilasyon yaptırabilirsiniz

ayşenur
24 Ağustos 2016

sayın hocam, küçük yaşlarda, tıpkı videodaki yer bir kaç kez tekrarlamıştı bende, yıllar yıllar ara ile. hamilelik dönemimde ( 20 yaşımda ) inanılmaz büyüktü sırt ortasına kadar ağrı ve şişik. ve genel cerrah, malesef bebek 3 aylık diye uyuşturmadan temizledi. kıl dönmesi değil bu dedi. şimdi 34 yaşımdayım, bir yıl önce tekrarladı,günlerce uyutmadı, şiddetle zonklamalar ile patladı, . yaklaşık 2 aydır aynı yerde serçe parmağın yarısı kadar şişlik var sola doğru. muhakkak kanama yapıyor, koku pis değil, leke olmuyor. ama dokunduğumda ki bazen bu nedir diye sıkmaya çalışıyorum hemen kan geliyor. yani o minik delik hep açık ve kanamalı. kıl dönmesi mi bu? ilerlemiş mi yoksa? videonuz bana cesaret verdi. tereyağından kıl çeker gibi. kolay gelsin..
Op.Dr Atilla Kaya
tüm kıl dönmelerini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliyoruz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Erkan
21 Ağustos 2016

Hocam meraba benım kuyruk sokumumda 1 2 senedir bi agrı vardı tabi çok hafif bi agrı ilk başlarda kuyruk sokumu kemigi cok oturuyor dıye agrıyacagını düşünüdm.1 2 öncesi hiç hissedilmeyecek kadar bi agrı vardı cok hafifden ama son 6 aydır az daha artmaya başladıgını anladım.Dün ise agırıyınca kemik agrısımı diye aynadan baktım.1 delik oldgunu gördum az biraz altında ise kalçailirnın sağ tarafına dogru hafif çukur gibi 0.2- 0.5 cm sol tarafına ise 1-.1.5 cm lik bi morartı gördüm acaba bu kıl dönmesimidir ? Kıl dönmesi ise Mikro Sinüsektomi uygulanabılırmi buna yardımcı olursanız sevinirim
Op Dr Seher Şirin
kıl dönmesi olabilir ama fistülde olabilir.gelirseniz muayene ile durumunuzu netleştirip tedavinizi yapabiliriz

Kadir
15 Ağustos 2016

Merhaba hocam ayni videodaki gibi büyuk bir ihtimalle bendede olmasi gerek. Yazdiginiz cogu sey banada uyuyor ic camasir islanmasi gibi..
Hocam ben almanyada yasiyorum türkiyeye gelsem 1 haftada halolurmu? Cevabinizi bekliyorum.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Olabilir,ama muayene edip kesin tanı koymak lazım.

mahmut
12 Ağustos 2016

HOCAM BEN 27 YAŞINDAYIM BENİM MAKTTA DAHA DOĞRUSU ÇOĞU VÜCUDUMUN YERİNDE KIL VARDIR AZ DEĞİLDİR SON 3-4 GÜNDÜR MAKATIN OLDUĞU NOKTADA ACI VAR VE HAFİF BİR SERTLEŞME VAR YARA GİBİ Mİ DESEM NASIL BİRŞEY ANLAMADIM DIŞKIMI YAPTIKTAN SONRA SU VURUNCA ACIYOR BAYA ÇOK İYİ YIKIYAMIYORUM VE SON BİR SORUM OLCAK MUYANE İÇİN AKŞAM LARI YADA HAFTA SONLARI MÜSAİTMİ GELEBİLİYORMUYUZ YOKSA HAFTA İÇİMİ GELMEMİZ LAZIM ONA GÖRE İŞ YERİMLE KONUŞMAM LAZIM
Op Dr Atilla Kaya
hafta içi saat 18.00 a kadar çalışıyoruz,cumartesi günleri açığız.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer apse varsa apse tedavisi uygunsa kıl dönmenizi mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

Nizamettin
11 Ağustos 2016

Merhabalar hocam benim kuyruk sokumunun altinda kapanmayan sivilcegibi birsey var kanama ve koku yapiyor evliyim 1 yildir bu sorun var utandigim icin doktora gitmedim ic camasirlarim rezalet bana lutfen yol gosterin kurtulmak istiyorum .
Op Dr Ergun Aygören
utanmanız ne yazıkki hastalığınızın tedavisine katkıda bulunmuyor tam tersi hastalığın ilerlemesine neden oluyor.hastalığın ilerlemesi ne yazıkki tedaviden sonra iyileşme sürecinin uzamasına neden olabilir.bu nedenle daha fazla geciktirmeden gelin muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapalım

Halil
09 Ağustos 2016

Hocam benim anus yanın sert aspirin habbı büyüklüğünde sivilce gibi sıktım ve içinden irin çıktı kıl dönmesi olabilirmi
Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)
Basit kıl kökü iltihabi ,anal apse,kıl dönmesi olabilir.Geçmezse muayenemiz ücretsiz bakarız

Metin
09 Ağustos 2016

Merhabalar hocam. Yaklaşık 5 gundur falan kuyruk sokumu kemigimde bezelye buyuklugunde bir apse cikti ve oturup kalkmamda siddetli sanci veriyor. İlk olarak dün ozel bir hastaneye gittim kil donmesi olmadigini herhangi bir delik ucunun olmadigini soyledi. Dort gun sonrasina ameliyatla yarim saatlik bir operasyonla apseyi alabiliriz dedi. Bugun de farkli bir hastaneye gittim kil donmesi gibi gozuktugunu soyledi ve antibiyotik ve agri kesici verdi iki hafta sonra kontrole gelmemi söyledi. Hocam neyapmam gerekiyor çok kararsiz kaldım
Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)
505 119 36 90 whatssap hattımıza net resim gönderirseniz yorumlarız

ahmet
09 Ağustos 2016

Hocam kalcamda iki aylık bir siskinlik var misket büyüklugunde agri vs yok yardimci olursaniz sevinirim
Op Dr Seher Şirin
gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz

Kerim
07 Ağustos 2016

Hocam merhaba. Kuyruk sokumumda sivilce tarzı bir şey var. 1 aydan fazladır var. bir süre önce gitmişti şimdi gene geldi. Ağrı yapmıyor. Oturunca sıkıntı çıkarmıyor. Bir dönem sadece kaşıntı oldu başka da bir şey olmadı. Kuyruk sokumumda çıkmasından dolayı beni endişelendiriyor. Kıl dönmesi olabilir mi yaşım 15
Op Dr Seher Şirin
büyük olasılıkla kıl dönmesi.gelirseniz muayene ile tanıyı kesinleştirir,mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz


Yorum yapın


domba