kıl dönmesi Hastanesi

Kıl Dönmesi Belirtileri

Muayene olan hastaların büyük bir bölümünde ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konmaktadır. Çünkü insanlar yaşadığı sorunun çok geç farkına varmaktadır. Bunun nedeni ise Kıl Dönmesi Belirtileri ilk etapta neredeyse yok denecek kadar az olması ile alakalıdır. Daha çok cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte ortaya çıkan akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, pis koku, makatta şişlik, iltihap gibi şikayetlerle hastalar doktora gitmeye karar vermektedir. Aslında bu şikayetler hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda ise hastalar şikayetlerle karşılaşmasına karşın utandığı için muayene ve tedavi işlemini sürekli ertelemektedir. Beklemenin hiç bir yararı olmadığı gibi tedaviyi dahada zorlaştırmaktadır. O nedenle kuyruk sokumunda ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik gibi sorunlar olduğunda mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Kıl Dönmesi Belirtisi

İlk Başlarda Giriş Deliği Görülür
Kıl Dönmesi belirtileri arasında ilk olarak kuyruk sokumu kısmında delik ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda giriş deliği olarak da anılan bu sorun bir yada birden fazla noktada olabilir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken oluşturduğu bu delik çıplak gözle bile bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır. Doktor muayenesinde genel cerrahi uzmanı ilk olarak bu deliklere bakmaktadır. Pilonidal Sinüs şüphesi taşıyorsanız eşiniz yada ailenizden yardım alarak kuyruk sokumu bölgesinde delik olup, olmadığına bakmak erken teşhis için oldukça önemlidir.

Makatta Akıntı ve Pis Kokuya Neden Olur
İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayeti olmamasına karşın ilerleyen süreçte başta akıntı ve kökü koku insanı bezdirecek düzeyde olabilmektedir. Makatta akıntı daha çok iç çamaşırı ıslatacak düzeyde olup bazı durumlarda akıntı kötü kokuya neden olmaktadır. Nedenine bakacak olursak cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte vücudumuz koruma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Cilt altında biriken kılları yok etmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı kıllara herhangi bir zarar verme imkanı yoktur. Daha sonra bu sıvı cilt dışına çıkması gerekmektedir. Çıkış için genelde kılların giriş yolunu kullanmaktadır. Her gün 2-3 damla şeklinde dışarı çıkar ve iç çamaşırınızı ıslatır. Akıntı mikroplu olması halinde kötü kokuya neden olmaktadır. Yani insanı bezdirecek düzeyde diyebilirim.

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Şişlik
Bir diğer önemli belirtisi ile makatta ağrı ve şişlik olup, buna neden olan ise yine yukarıda bahsi geçen sıvıdır. Makatta akıntıya neden olan sıvı her zaman rahat bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş delikleri tıkanması halinde sıvı dışarı çıkamayarak apseye neden olmaktadır. Bu apse ise kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu zaman ateşlenme gibi şikayetler görülmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle anüs bölgesinde bir çok hastalık görülmekte olup, onlardan biride makat kanseri gibi ölümle sonuçlanan hastalık diyebilirim. Bu nedenle en ufak şikayeti bile ciddiye almalı ve mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. Makatta ağrı, şişlik, akıntı, kama, kötü koku dahil tüm şikayetler büyük oranda hastalık belirtisi yada şikayeti olmaktadır.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Pilonidal Sinüs dahil tüm anüs bölgesi hastalıkları için mutlaka genel cerrahi bölümüne randevu almalısınız. Bu alanda daha başarılı bir doktor seçimi yapmak içinde Proktoloji uzmanı olmasına önem veriniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş olup, makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha çok Proktoloji uzmanları görev almaktadır.

Medical Art’ın Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı kliniği Medical Art İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan klinikleri ile hizmet vermektedir. Kıl Dönmesi tedavisi dahil tüm hastalıklarda en gelişmiş tedavi yöntemleri ve ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Memur, Memur Emeklisi yada Türk Silahlı Personeli olması gerekir. SGK mensuplarının tedavisi aynı zamanda tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini merak ediyorsanız aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz. http://www.kildonmesitedavisi.com/tedavi-ucretleri.asp

Tedavi İçin Sadece 10 Dakikanızı Ayırın
Kıl dönmesi çözümü için tek seçenek tedavi olup, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. İlaç, krem vs ile tedavisi mümkün olmayıp, kıl dönmesi  ameliyatı yada son yıllarda bir hayli gelişme sağlamış olan ameliyatsız tedaviler bulunmaktadır. Medical Art genel cerrahi uzmanları geliştirdikleri tedavi yöntemleri ile bilime katkı sağlamaya devam ediyor. Op. Dr. Atilla KAYA Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, aynı şekilde Op. Dr. Nizam KURTDERE ise Sinüsotomi adını verdiği ameliyatsız tedavi yöntemini geliştirmiştir. Uygulanışı hızla yaygınlaşan Mikro Sinüsektomi yöntemi şuan için en gelişmiş tekniklerden biri diyebilirim. Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılır ve ameliyathane ortamı gerektirmez.

Mikro Sinüsektomi Nedir, Nasıl Yapılır?
Hazır konu açılmışken dilerseniz biraz uygulamadan bahsedelim. Öncelikle narkoz gerekmediği için uygulama kliniklerde yapılabilmektedir. Sadece 1-2 cm alanda yapılan kesi ile tüm kıllar ve kapsülleri çıkarılmaktadır. Örnek 3 farklı yerde sinüs varsa klasik teknikler gibi o bölgeyi tamamen kesmek yerine sadece bulunan noktalarda 1-2 cm kesiler ile çıkarılır. Uygulama narkoz gerektirmediği için hasta 10 dakika dinlenerek hayatına kaldığı yerden devam eder. Pilonidal Sinüs daha çok genç yaşta çalışan ve okuyanlarda görüldüğü için Mikro Sinüsektomi işiniz ve okulunuza engel olmaz.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Anlatmakla çok fazla bilgi verme imkanımız olmayacaktır. Şimdi dilerseniz aşağıda yer alan Video’da nasıl yapıldığını birlikte görelim. Aynı şekilde bu işi ilk geliştiren hekim Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı yer almaktadır.

Mikro Sinüsektomi Hangi Hastanelerde Uygulanıyor?
Uygulanışı hızla yaygınlaşan bu yeni yöntemi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan Medical Art Kliniklerinde bulabilirsiniz. Görev yapan doktorlarımızın tümü alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarından oluşmaktadır.

Aklınıza Takılan Soruları Doktora Sor
Evet arkadaşlar bizim bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin sormak, öğrenmek istediği hususları aşağıda yer alan form yardımı ile iletmeniz halinde doktorlarımız kısa bir süre içinde yanıt verecektir.

Bu haber 15 Haziran 2016 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 789.469 defa okunmuş ve 3.383 Yorum yapılmış

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? için 3.383 yorum yapılmış


Muhammed
26 Eylül 2016

Hocam ben muhammed tekrar nüksetti derken tekrar mi ameliyat olmam gerekiyor ama hocam herhangi bir belirti yok hani bende tahriş mi oldu diyorum temizlikten dolayı
Op Dr Seher Şirin
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesinde belirti çoğu zaman apse ile ortaya çıkar.ama hastalık aylar yıllar önce oluşmuş olabilir.

Mehmet sedat topçu
26 Eylül 2016

Hocam 1 2 gündür kuyruk sokumunun orda hafiften kaşıntı hissettim her hangi bi iltihap ve ağrı yaratmıyor bana sadece kaşıntı oluştu acaba nedir . Ben korkarım böyle durumlardan genelde nedir öneriniz .
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

bircan
25 Eylül 2016

Merhaba hocam kalcamda sivilceye benzer bısı var uzerıne oturdugumda cok acıyor kemıgımle bırlıkte ama hıc bır turlu akıntı yok sızce bu kıl donmesımıdır hastaneye gıtmelıyım gıtceksem hangı bolume gıtmelıyım
Op Dr Seher Şirin
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesi apsesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

Muhammed
25 Eylül 2016

Merhaba hocam kıl dönmesi ameliyatı oldum 7 ay önce temizliğine çok dikkat eden birisiyim geçen gün temizlik yaptıktan sonra o ameliyat olan bölgede sivilce gibi birsey çıktı ne iltihap var ne kan akması biraz oturunca rahatsız ediyor bu nedir hocam kıl domesi olduğunu zannnetmiyorum size danışmak istedim iyi günler kolay gelsin hocam.
Op Dr Atilla Kaya
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
🙁 hastalığınız nüks etmiş görünüyor.temizliğe dikkat etmek derken sık yıkanmak,günlük çamaşır değiştirmek,o bölge kıllarına ve sırt kıllarınıza epilasyon yaptırmanız gerekirdi.

Doğukan
25 Eylül 2016

Sayın hocam benim kuyruk sokumumda bölümünde nohut tanesi kadar bi şişlik var farkedeli 2 gün oldu ve 2 gündür ağrıyor . Acaba bu erken teşhis mi yada geç mi kaldım .
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesi apsesi gelişiyor olabilir.bu nedenle ertelemeden muayene olmanızı öneririm.ağrı çünkü kıl dönmesi apsesinde görülür.eğer erken dönemse tedavi edebiliriz.tüm kliniklerimizde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz

Umtt
16 Eylül 2016

Hocam merhaba 25 temmuzda ameliyat oldum kıl dönmesi fakat kuyruk sokumundaki dikişlerden 4 tanesi koptu diğerleri alındı sıkıntı olmadı acık kalan yeri o günden beri pansumanla kapanıcak dediler ben nerdeyse hergün pansuman oluyorum acık olan yer giderek kücülmeye basladı ama hala akıntı oluyor ameliyat olmadan önce nasıl ise aynı şekilde ne yapmam gerekıyor
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
klasik ameliyatlar sonrası iyileşme 2-4 ayı bulabiliyor.sabırlı olmalısınız.sık sık yıkayıp kuru tutup,genel hijyene dikkat etmelisiniz

Ilyas
14 Eylül 2016

Benim kil donmesi denen bolgelerden birinde kemigim aciyor oturunca vs kasinti akinti vs hic bisi yok sadece kemikte agri acima gibi bisi oluyo yasim 16 bu aralar cok boyum uzadi onlanmi alakali tam cozemedim .egilince flan oluyor dik durunca bisi olmuyor.sadece kisa sureli acima gibi birsey sizne neyle alakalidir?
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kemik yapıda sorun olabilir.ortopediste görünün

Cemil
14 Eylül 2016

Merhaba hocam kuyruk sokumumda kaşıntı var kaşıdıkça kaşıyorum sonrası kabarıyor ve kanıyor kıl dönmesimidir eğer degilse de ne yapmam gerekir
Op Dr Seher Şirin
Medicalart B

Gaffar
13 Eylül 2016

Hocam benm çatal dediniz yerde bu gun banyo yaparken fark ettim sisknlik var sivilcye benziyor
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesi olabilir.sgklılara kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz

Murat
12 Eylül 2016

Hocam yaklasık 1 hafta oldu. Ilk basta kuyruk sokumunda hafif agrı vardı. Bu agri yaklasik iki ay oncede oldu fakat hic bir mudahaleye girmeden bi kac gunde gecmisti. Ama su an ki durum kuyruk sokumuyla makat arasinda baslayan sislik. Lokum iyi gelir dediler evet ilginc belki ama gunluk temizlendikten sonra lokum koydum ve bugun iltahap patladi. Agrı yok denecek kadar azaldi. Cok rahatladim. Bu cibanmiydi yoksa kil donmesi baslangicimidir hocam. Tesekkur ederim.
Op Dr Atilla Kaya
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesi apsesidir.kıl dönmesi çok önce oluşmuştur.apsenizi bir genel cerrahın değerlendirmesinde fayda var.tedaviden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmenizi öneriirm.tedavi öncesi mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız


Yorum yapın


ular