kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi daha çok 15-25 yaş gurubunda görülen bir hastalıktır Üretkenlik yaşı olması sebebiyle bu gurup hastaların zaman kaybı önemlidir.

Okula veya dersaneye giden yada aktif olarak çalışan birinin 15-30 gün evde yatması ciddi bir sorun olmaktadır.Bu durumu çözmeye çalışan çağdaş tedavi kurumları, değişik tedavi seçenekleri uygulayabilmektedir.

Bunların en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Ne yazıkki bu yöntemler gerçek anlamda bir tedavi değil hastayı rahatlatıcı girişimlerdir.Bu sebeple hastaların % 70 kadarı zamanla ameliyat olur.

Yöntemlerin bu yetersizliği Bascom ameliyatı,mikro sinüsektomi gibi  yeni teknikler geliştirilmesine sebep olmuştur.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak adlandırılan mikro sinüsektomi yöntemin farkları şu şekilde özetlenebilir;Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan sinüsü çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir.Uyguladığımız yöntemdeyse aynı sinüsü cildi 1-1,5 cm kestiğimiz delikten çıkarıp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatıyoruz.

Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebiliyor.Cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali varsa oluşan boşluk kristalize fenolle yıkanır.

Yöntemin üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir

*İş gücü kaybı yoktur.Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat önerilirken bu yöntemde kişi aynı gün işine dönebilir
*Ağrı olmaz.

Açık ameliyatta gerginlik sebebiyle ciddi ağrı olurken bu yöntemde ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olabilir.
*Yara bakımı pansuman gerekmez.

Kapalı ameliyatta 15 gün pansuman (açık ameliyatta 2-5 ay) ve yara bakımı gerekirken yöntemimizle tedavi ettiğimiz kişiler 48 saat sonra normal banyolarını yaparlar.
*Tekrar ihtimali düşüktür.Klasik ameliyatlarda % 5 – 40 arasında değişen tekrar ihtimali yöntemimizin ilk uygulamasında % 3 civarıdır.
*Narkoz ve narkoz riski yok.1-2 cm lik alanın lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olmaktadır.
*İltihap riski; yaralama alanı küçük olduğu için normal ameliyata oranla çok daha düşüktür.
*Yara izi:Arka planda kaldığı için önemsenmeyebilir ama bayanlarda Z plasti (flap yöntemlerinin tümü) ameliyatlarından sonra her bir bacağı 8-14 cm uzunluğunda Z harfi şeklinde büyük bir iz kalır.

delicious Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisidigg Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisiblogger Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisishare 16 16 Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi

Bu haber 15 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 114.349 views defa okunmuş ve 500 Yorum yapılmış

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için 500 yorum yapılmış


buket
23 Ekim 2014

Hocam bende delik falan yoktu sadece siskinlik oldu ve kanadı doktora gittim kıl Dönmesi dedi ama palti aydir bise yok sadece muayene oldum. Ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
iltihap geçtkten sonra hiç belirti kalmayabilir ama kıl dönmeniz duruyordur ve ilerlememesi için ameliyat olmalısınız mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

Mehmetcan
15 Ekim 2014

Merhaba Hocam,

Ben 6-7 senedir kıl dönmesi şikayeti yaşıyorum. Ameliyattan korktuğum için sürekli erteledim. Uzun süre oturur pozisyonda kaldığımda ağrı çekiyorum. Micro tekniği ile ameliyat olma şansım hala var mıdır, öğrenmek istedim.

İyi çalışmalar dilerim.
Op.Dr.Atilla KAYA
evet yapabiliriz

nalan
25 Eylül 2014

15 yaşında oğlum var. bugüne kadar herhangi bir ağrı kanama olmadı. bu sabah kanama olunca kuyruk sokumuna baktım. 2 tane delik , bu deliklerden çıkan uzun kıl tutamları gördüm.bunları kağıt mendil ile hiç zorlanmadan çektim. herhangi bir iltihap, kanama kaşıntı ağrı daha önce olmamıştı. bugün doktora gideceğiz. kıl dönmesinde kılların içeride yumaklaştığını duymuştum.oğlumdaki nasıl birşey ? kılları temizledim gibi gözüküyor ama yine de ameliyat gerekir mi?
teşekkür ederim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tarif ettiğiniz şikayetler kıl dönmesine uyuyor,cerrahi müdahale gerekir.

Ömer
14 Eylül 2014

Hocam merhabalar bende 1,5 yıl yıldır bu kıl dönmesi sorunu var ameliyat olmak istiyorum.bu mikro dediğiniz yöntem geçerli olur mu.yani acı çekmeden 1,5 2 cm açılarak tedavi edilebilir mi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Komplikasyon yapmamışsa olur,sadece uyuştururken yapılan iğnenin acısını duyarsın.

ferman
10 Eylül 2014

ferman hocam ben 16 yaşındayım kendi dükkanımda çalışıyorum motorun üstünde geziyorum hep kuyruk sokumunun orda kürdan ucu kadar 2 tane ufak delik var acı ağrıma kan akması veya iltihap yok ama motorda hızlı giderken kuyruk sokumu arkdaki spetliğe değdinide kaşınıyor ama ağrımıyor kaşıyasım geliyor ama kaşımıyorum bişe olur diye şimdi amaliyattanda korkuyorum annem ordaki bir kaç kılları çekti iyice orayı temizledi ıslak mendil ile onra kolanya sürdü çok fena yandı sürünce ondan sonra krem sürdü yanma 10 dk falan sürdü ve sonra geçti acaba amaliyata çok gerek varmı veya hergün bu pansuman gibi temizlesek kolanya ile bi yardımcı olursanız sevinirim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz kı dönmesine uyuyor,Temizlik ve pansumanla iyileşmez cerrahi müdahale gerekir.

Kadir
18 Ağustos 2014

Sayın hocam lütfen yardımcı olun bu illetten kurtulmak istiyorum gaziantep bu yöntemi yapan doktor varmı lütfen yardımcı olun kactane doktora gittiysem farklı farklı şeyler söylüyorlar bildiğiniz bir doktor var mi lütfen yardımcı olun:(
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Gaziantepteki doktorlar hakkında bilgim yok.

hilal
10 Ağustos 2014

Adiyamandayim.kil donmesinden ameliyat olmam lazim ama burada mikrosunus ameliyati yapan doktor yok.antepte var diyosunuz ama bulabildigimiz bir tek medical art .nasil yakin yerlede oldugunu bilecegiz.doktorlarin hepsi kendine ait bi yontem uyguluyor.bunu nasil arastirabiliriz.
Op.Dr.Atilla KAYA
kendisine sorarak anlayabilirsiniz.

Hamza Şekeroğlu
05 Ağustos 2014

Merhaba hocam bende uzun zamandır kuyruk sokumu bölgesinde bir kaşıntı var ama hiç ağrı oluşmadı ama arada bu bölgede şişlik oluşabiliyor. Bu kaşıntı bazen bacaklara kadar inebiliyor ve mantara benzer şekilde kabuk oluşuyor, kaşıdığım zaman o bölgeyi kabuklar dökülüyor. Kıl dönmesinde mantarda olduğu gibi kabuklanma olur mu ? Yani sizce bende kıl dönmesi var mı ?
Op.Dr.Atilla KAYA
kl dönmesi yada dermatittir

Kadir
04 Ağustos 2014

Merhaba bu ameliyatı gaziantep yapan yerler varmı nereler nasıl öğrenirim???
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
vardır araştırmalısnız

Ali
02 Ağustos 2014

İyi günler doktor bey.Bende galiba kıl dönmesi var baya bir zamandır beraber
yaşıyoruz.Alışdım artık.Ağrı veya şişlik yok.Sadece kan ve akıntı var.Delikde fazla
büyük değil yaklaşık 2yıl oldu.Artık tedavi vaktinin yaklaştığını düşünyorum.
Sizce tedavi olmazsam ne olur?
Hangi yöntemi önerirsiniz(Ağrısız,ucuz,en iyi yöntem)?
Bu hastalıkla yaşanır mı ?
Op.Dr.Atilla KAYA
mikro sinüsektomi yöntemini araştırın, tedavi olmazsanız ilerleyebilir ve işinize ara vermeden tedavi olma şansınızı kaybedebilirsiniz.


Yorum yapın


babi