kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesi daha çok 15-25 yaş gurubunda görülen bir hastalıktır Üretkenlik yaşı olması sebebiyle bu gurup hastaların zaman kaybı önemlidir.

Okula veya dersaneye giden yada aktif olarak çalışan birinin 15-30 gün evde yatması ciddi bir sorun olmaktadır.Bu durumu çözmeye çalışan çağdaş tedavi kurumları, değişik tedavi seçenekleri uygulayabilmektedir.

Bunların en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Ne yazıkki bu yöntemler gerçek anlamda bir tedavi değil hastayı rahatlatıcı girişimlerdir.Bu sebeple hastaların % 70 kadarı zamanla ameliyat olur.

Yöntemlerin bu yetersizliği Bascom ameliyatı,mikro sinüsektomi gibi  yeni teknikler geliştirilmesine sebep olmuştur.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak adlandırılan mikro sinüsektomi yöntemin farkları şu şekilde özetlenebilir;Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan sinüsü çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir.Uyguladığımız yöntemdeyse aynı sinüsü cildi 1-1,5 cm kestiğimiz delikten çıkarıp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatıyoruz.

Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebiliyor.Cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali varsa oluşan boşluk kristalize fenolle yıkanır.

Yöntemin üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir

*İş gücü kaybı yoktur.Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat önerilirken bu yöntemde kişi aynı gün işine dönebilir
*Ağrı olmaz.

Açık ameliyatta gerginlik sebebiyle ciddi ağrı olurken bu yöntemde ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olabilir.
*Yara bakımı pansuman gerekmez.

Kapalı ameliyatta 15 gün pansuman (açık ameliyatta 2-5 ay) ve yara bakımı gerekirken yöntemimizle tedavi ettiğimiz kişiler 48 saat sonra normal banyolarını yaparlar.
*Tekrar ihtimali düşüktür.Klasik ameliyatlarda % 5 – 40 arasında değişen tekrar ihtimali yöntemimizin ilk uygulamasında % 3 civarıdır.
*Narkoz ve narkoz riski yok.1-2 cm lik alanın lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olmaktadır.
*İltihap riski; yaralama alanı küçük olduğu için normal ameliyata oranla çok daha düşüktür.
*Yara izi:Arka planda kaldığı için önemsenmeyebilir ama bayanlarda Z plasti (flap yöntemlerinin tümü) ameliyatlarından sonra her bir bacağı 8-14 cm uzunluğunda Z harfi şeklinde büyük bir iz kalır.

Bu haber 15 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 117.370 views defa okunmuş ve 507 Yorum yapılmış

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için 507 yorum yapılmış


Oğuz
07 Aralık 2014

Hocam ben 18 yasındayım bugun farkettım kasık bolgesınde 1 cmlık ufak bı delık gıbı bısey var sıyah gozukuyor bu kıl donmesıdır kıl donmesıyse napmalıyım teşşekurler
Op.Dr.Atilla KAYA
kasık bölgesinde kıl dönmesi değil batık olabilir.

Sami
24 Kasım 2014

Merhaba hocam
19 yaşındayım ve 6 ay kadar once kuyruk sokumunun alt kısmında ınce ve bayan sacı uzunlugunda kıl cıktı bır kısmıda ıcerıde kaldı şu an bolgede şişlik var ve sert bır sekılde baskı yapınca deliklerden hafıf kırmızı renkte akıntı gelıyor haziran ayına kadar tedavi olmazsam sıkıntı yaşayabilir miyim ? Üniversite sınavım sebebiyle hiç bos vaktim yok malesef.
Op.Dr.Atilla KAYA
klasik yöntemlerle ameliyat olursan sorun olur ama microsinusectomi yöntemi ile ameliyat olursan ameliyattan hemen sonra normal yaşamına dönebilirsin.üstelik şu an ders çalışırken yaşadığın sıkıntılar ortadan kalkacağı için daha rahat dersine odaklanabilirsin

esra
21 Kasım 2014

Merhaba hocam, benim kuyruk sokumunun alt tarafında kızarıklık var iltihap, delik, şişlik yok ağrı denemeyecek kadar hafif sızı oluyor arada ama çok kafama takıyorum aklıma gelmedikçe ağrı yok geldikten sonra hafif sızı oluyor aklımdan çıkmadıkça geçmiyor psikolojik olabilir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
psikolojik değildir dermatit olabilir

Dogukan
20 Kasım 2014

Merhaba ben bundan 1 sene önce kapalı ameliyat oldum fakat bu son 2 gün dür kasıntı olayları var gibi malesef o bölgemdede kıl var acaba ondanmıdır birde ameliyat olduktan sonra dikis bölgesinde sanli delik gibi bir oyuk var ama delik deil galiba doktorlara gösterdim o ameliyat sonrası bilerek öle bırakılmıstır diyor su an hic bir delik bulunmamaktadır o bölgemde sadece o oyuk haricinde lütfen cevaplanırsınız severim cünkü o acıyı yasadım bir daha yasamak istemiyorum :)
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Delik varsa tekrarlamış olabilir ancak yoksa endişe edecek bir durum görünmüyor.

burak
16 Kasım 2014

kuyruk sokumumda küçük delik var 1 tane 18 yaşındayım istanbuldayım çalışan biriyim hiç bi şekilde beni uğraştırmayacak bi tedavi söylermisin yani günümü aksatmayacaktan kastediyorum internette baktım bitanesine adamı mouse büyüklükte deşiyor mikro sinüs mü ne varya ondan olcam fiyat kaçpara hangi hastanenize geliyim aksatmıycam yeni farkettim yardımcı olursanız sevinirim saygılar
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesinin değişik ameliyat yöntemleri var.ww w.nizamkurtdere.com dan konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alıp karar verebilirsin.

devrim birdal
06 Kasım 2014

merhaba hocam ben yaklaşık 5 sene önce 14 yaşındayken kıl dönmesi ameliyatı olmuştum şimdi tekrar kıl dönmesi çıktı kasığımda ve kuyruk sokumumda tekrar ameliyat olmak istemiyorum ameliyatsız tedavisi varmı acaba
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi tekrarladıysa ameliyat olman lazım.

Aycan
26 Ekim 2014

Merhaba hocam ben bu kil dönmesiyle ilk hamileligimde tanistim kendiliginden patladi ve 1,5 sene sonra yani simdi yine tekrarladi findik buyuklugunde beze olusuyo gun icinde boyutu oynuyo ve cok aciyo oturup kalkamiorum ameliyat olmaktanda korkuorum. 1,5 yasinda kizim var emZiorum hala ilac tedavisiyle gecmesi mumkunmu. İcindeki iltihap akmazsa vucuduma zarari olur mu?? Tesekkurler..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Önce abse tedavisi ile iltihabının kurutulması sonra cerrahi müdahale gerekir.Çok değişik müdahaleler yapılıyor araştırıp karar vermelisiniz.

buket
23 Ekim 2014

Hocam bende delik falan yoktu sadece siskinlik oldu ve kanadı doktora gittim kıl Dönmesi dedi ama palti aydir bise yok sadece muayene oldum. Ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
iltihap geçtkten sonra hiç belirti kalmayabilir ama kıl dönmeniz duruyordur ve ilerlememesi için ameliyat olmalısınız mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

Mehmetcan
15 Ekim 2014

Merhaba Hocam,

Ben 6-7 senedir kıl dönmesi şikayeti yaşıyorum. Ameliyattan korktuğum için sürekli erteledim. Uzun süre oturur pozisyonda kaldığımda ağrı çekiyorum. Micro tekniği ile ameliyat olma şansım hala var mıdır, öğrenmek istedim.

İyi çalışmalar dilerim.
Op.Dr.Atilla KAYA
evet yapabiliriz

nalan
25 Eylül 2014

15 yaşında oğlum var. bugüne kadar herhangi bir ağrı kanama olmadı. bu sabah kanama olunca kuyruk sokumuna baktım. 2 tane delik , bu deliklerden çıkan uzun kıl tutamları gördüm.bunları kağıt mendil ile hiç zorlanmadan çektim. herhangi bir iltihap, kanama kaşıntı ağrı daha önce olmamıştı. bugün doktora gideceğiz. kıl dönmesinde kılların içeride yumaklaştığını duymuştum.oğlumdaki nasıl birşey ? kılları temizledim gibi gözüküyor ama yine de ameliyat gerekir mi?
teşekkür ederim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tarif ettiğiniz şikayetler kıl dönmesine uyuyor,cerrahi müdahale gerekir.


Yorum yapın


sapi