kıl dönmesi Hastanesi

Kıl dönmesi daha çok 15-25 yaş gurubunda görülen bir hastalıktır Üretkenlik yaşı olması sebebiyle bu gurup hastaların zaman kaybı önemlidir.

Okula veya dersaneye giden yada aktif olarak çalışan birinin 15-30 gün evde yatması ciddi bir sorun olmaktadır.Bu durumu çözmeye çalışan çağdaş tedavi kurumları, değişik tedavi seçenekleri uygulayabilmektedir.

Bunların en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Ne yazıkki bu yöntemler gerçek anlamda bir tedavi değil hastayı rahatlatıcı girişimlerdir.Bu sebeple hastaların % 70 kadarı zamanla ameliyat olur.

Yöntemlerin bu yetersizliği Bascom ameliyatı,mikro sinüsektomi gibi  yeni teknikler geliştirilmesine sebep olmuştur.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak adlandırılan mikro sinüsektomi yöntemin farkları şu şekilde özetlenebilir;Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan sinüsü çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir.Uyguladığımız yöntemdeyse aynı sinüsü cildi 1-1,5 cm kestiğimiz delikten çıkarıp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatıyoruz.

Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebiliyor.Cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali varsa oluşan boşluk kristalize fenolle yıkanır.

Yöntemin üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir

*İş gücü kaybı yoktur.Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat önerilirken bu yöntemde kişi aynı gün işine dönebilir
*Ağrı olmaz.

Açık ameliyatta gerginlik sebebiyle ciddi ağrı olurken bu yöntemde ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olabilir.
*Yara bakımı pansuman gerekmez.

Kapalı ameliyatta 15 gün pansuman (açık ameliyatta 2-5 ay) ve yara bakımı gerekirken yöntemimizle tedavi ettiğimiz kişiler 48 saat sonra normal banyolarını yaparlar.
*Tekrar ihtimali düşüktür.Klasik ameliyatlarda % 5 – 40 arasında değişen tekrar ihtimali yöntemimizin ilk uygulamasında % 3 civarıdır.
*Narkoz ve narkoz riski yok.1-2 cm lik alanın lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olmaktadır.
*İltihap riski; yaralama alanı küçük olduğu için normal ameliyata oranla çok daha düşüktür.
*Yara izi:Arka planda kaldığı için önemsenmeyebilir ama bayanlarda Z plasti (flap yöntemlerinin tümü) ameliyatlarından sonra her bir bacağı 8-14 cm uzunluğunda Z harfi şeklinde büyük bir iz kalır.

Bu haber 15 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 136.200 defa okunmuş ve 553 Yorum yapılmış

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için 553 yorum yapılmış


MEHMET
09 Şubat 2016

hocam mikrosinusektomi yöntemini neye göre yapıyorlar yani benim isteğim üzerinemi yoksa belirli şeylermi var olması gerekiyor hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesinin çok ilerlememiş olması gerekiyor.

cengiz
04 Kasım 2015

Hocam 6 ay önce kuyruk sokumununda bir ağrı hissettim 1 hafta oturamadım ve ağrı oluştu. Daha sonra kaşıntı oluşmaya başladı.buna da sonra da akıntı oluyormuş hissi oluştu bende şimdi kuyruk sokumunda kaşıntı var. Ve akıntı hissi var.Doktora gittim sende kıl dönmesi var dedi ve açılmış ta dedi ameliyat dedi. Korkuyorum daha önce apendektomi, periçekal ayşe, varikosel ameliyatları oldum. Onun için kıl dönmesi tedavisi için ne önerirsiniz.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
En doğru tedavi ameliyattır,www.nizamkurtdere.com da ameliyat yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler var.

Diyar zan
16 Ekim 2015

Herkese merhaba. Ben 12 ekim 2015 pazartesi kil donmesi ameliyati oldum. Oncesinde cok korktum cunku ameliyat olan bircok insan bana kil donmesi ameliyatinin cok zahmetli oldugunu,en az bir gun hastanede kalacagimi ve en az iki hafta boyunca yatalak kalacagimi soylediler. Ama biseyi unutmuslardi: Sayin Operator doktor seher sirin:) ya Allah sizden razi olsun doktorum:) ne bir aci ne bir yatalak kalma durumu soz konusu olmadi:) benimle hastaneye gelen kuzenim dahi ameliyat olmama inanmadi cunku 15dakikadan kisa bir surede hastaneden ciktim.yürüyerek ciktim hastaneden. Sonrasinda da herhangi bir aci sizi yasamadim. Gelen giden sasirmisti halime,nazara gelecem diye korkuyorum:)) tekrar tesekkur ederim, operator doktor seher sirin ve hemsireleri:))

Mehmet
13 Eylül 2015

Merhaba. Ben sizi bi arkadasimin tavsiyesiyle takip etmeye basladim ve butun yorumlari okudum neredeyse. Hocam bende birbucuk sene once kil donmesi cikti. Sadece bi kere sivilce cikti ve patladi. Sonra da hicbirsey olmadi. Ama doktorun tavsiyesiyle cipro ilacini kullandim. Ben ameliyat olmak istiyorum ama gunlerce yatakta kalmak istemiyorum. Sizce ne yapmaliyim???
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Microsinüsektomi ile tedavide yatak istirahati gerekmiyor.

Diyar zan
07 Eylül 2015

Hocam merhaba. Bugun bu siteyi gordum ve mesaj yazmak istedim. Hocam, şubat 2014te bende kil donmesi cikti. Sadece subat ayinda bi kere sivilce patladi ve su ana kadar ne bir iltihaplanma ne de bi sivilce hissetmedim. Bi ara cipro 500mg ilacini kullandim. Ama artik ameliyat olmak istiyorum. Yalniz bicak altina girmek istemiyorum. 10-15gun yatalak kalmak istemiyorum. Sizce ne yapmaliyim,nasil bi tedavi uygulamam gerek
Op.Dr.Atilla KAYA
tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yaparsak normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmaz

Aziz
03 Eylül 2015

Hocam merhaba.
Bundan 1 hafta önce kuyruk bolgesinde ağrı hissettim 1 2 gün sonra sislik oldu sisen bolgede delik var ve o delikten surekli iltahap akiyo agrim sizim simdi yok ama hafif sislik var ameliyat yaptiklarinda derin yaralar oluyomus.O yuzden vazgectim ameliyat olmaktan .Olmadigim taktirde zamanla nelerle karsilasirim??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ameliyatı ne kadar geciktirirsen yapılacak ameliyat yarası o kadar büyük olur,küçük sinüsleri 1-2 cm lik yara ile alabiliyoruz ve hiç yatak istirahati gerekmiyor.

ibrahim yilmaz
26 Ağustos 2015

Hocam sgk li ne kadar ek ücret öder
Op.Dr.Atilla KAYA
840 tl

hasan
26 Ağustos 2015

hocam iyi akşamlar 2 gündür kuyruk sokumumda nohuttan biraz irice sislik ve agri var ilk gün üstüne düsmedim sivilce diye ama bu gün agri artti her hangi bi giriş delik kanama veya apne yok.omurgama 8 platin taķilali 3 ay oldu bi alaksi olabilir mi.kıl dönmesi ise sizce hastalik durumu ilerlemiş midir.ne kadar maliyeti olur sigortam var.internette görsel bi araştırma yaptim çok büyük yaralar söz konusu çok gerildim lütfen yardımcı olun.şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Adil ALTINSOY
kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara veremnize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz.tedavi ücreti 840 tl.(sgk lılar için)bu arada takılan platinlerden kaynaklanan bir sıkıntıda olabilir..ama kıl dönmesi tanısı muayene ile raahatlıkla konulabilen bir hastalıktır.

Ahmet
19 Ağustos 2015

Hocam bende kil dönmesi olacak herhalde bi kaç kişi bana dedi ameliyat olman lazım ameliyatsiz tedavi nasıl olur yapabilirmiyiz öyle bisey buqun sivilce qibi bisey olduqunu hissettim sizce ne yapabilirim bende isteyim hükümet konaqinda çalıştığım için fazla oturamam
Op.Dr.Adil ALTINSOY
tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yaptrıırsanız sorun olmaz

Güll
07 Ağustos 2015

Hocam Mrb yarayı acıp bosalttı zaten yaram halen acık.Pansuman olurken cok canım yanıyor. 10 gün boyunca pansuman yaptrcam yaram kapanacak mı yada dikis mi atar bil
miyorum antibiyotik kullaniyorum doktor iltihap kuruduktan sonra agrı sislik ve kızarklık olmazsaameliyat etmem dedi ameliyat olmam gerekirse lazer yöntemiyle bi mikro sinusektomi yöntemi aynı sey mi ne yapmamı önerirsiniz tekrar sismezse yine ameliyat olmadan kurtulamaz mıyım :-(
Op.Dr.Atilla KAYA
apse boşaltıldaıktan 1-1,5 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm.sinus çıkarılmadığı sürece kıl dönmesi ilerler ve apse tekrar eder.mikrosinusektomi yönteminde normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavi olabiliyorsunuz


Yorum yapın


kudanil