kıl dönmesi Hastanesi

Kıl dönmesi daha çok 15-25 yaş gurubunda görülen bir hastalıktır Üretkenlik yaşı olması sebebiyle bu gurup hastaların zaman kaybı önemlidir.

Okula veya dersaneye giden yada aktif olarak çalışan birinin 15-30 gün evde yatması ciddi bir sorun olmaktadır.Bu durumu çözmeye çalışan çağdaş tedavi kurumları, değişik tedavi seçenekleri uygulayabilmektedir.

Bunların en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Ne yazıkki bu yöntemler gerçek anlamda bir tedavi değil hastayı rahatlatıcı girişimlerdir.Bu sebeple hastaların % 70 kadarı zamanla ameliyat olur.

Yöntemlerin bu yetersizliği Bascom ameliyatı,mikro sinüsektomi gibi  yeni teknikler geliştirilmesine sebep olmuştur.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak adlandırılan mikro sinüsektomi yöntemin farkları şu şekilde özetlenebilir;Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan sinüsü çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir.Uyguladığımız yöntemdeyse aynı sinüsü cildi 1-1,5 cm kestiğimiz delikten çıkarıp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatıyoruz.

Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebiliyor.Cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali varsa oluşan boşluk kristalize fenolle yıkanır.

Yöntemin üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir

*İş gücü kaybı yoktur.Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat önerilirken bu yöntemde kişi aynı gün işine dönebilir
*Ağrı olmaz.

Açık ameliyatta gerginlik sebebiyle ciddi ağrı olurken bu yöntemde ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olabilir.
*Yara bakımı pansuman gerekmez.

Kapalı ameliyatta 15 gün pansuman (açık ameliyatta 2-5 ay) ve yara bakımı gerekirken yöntemimizle tedavi ettiğimiz kişiler 48 saat sonra normal banyolarını yaparlar.
*Tekrar ihtimali düşüktür.Klasik ameliyatlarda % 5 – 40 arasında değişen tekrar ihtimali yöntemimizin ilk uygulamasında % 3 civarıdır.
*Narkoz ve narkoz riski yok.1-2 cm lik alanın lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olmaktadır.
*İltihap riski; yaralama alanı küçük olduğu için normal ameliyata oranla çok daha düşüktür.
*Yara izi:Arka planda kaldığı için önemsenmeyebilir ama bayanlarda Z plasti (flap yöntemlerinin tümü) ameliyatlarından sonra her bir bacağı 8-14 cm uzunluğunda Z harfi şeklinde büyük bir iz kalır.

Bu haber 15 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi Tedavi kategorisi altına yazılmış. 129.517 defa okunmuş ve 548 Yorum yapılmış

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için 548 yorum yapılmış


Aziz
03 Eylül 2015

Hocam merhaba.
Bundan 1 hafta önce kuyruk bolgesinde ağrı hissettim 1 2 gün sonra sislik oldu sisen bolgede delik var ve o delikten surekli iltahap akiyo agrim sizim simdi yok ama hafif sislik var ameliyat yaptiklarinda derin yaralar oluyomus.O yuzden vazgectim ameliyat olmaktan .Olmadigim taktirde zamanla nelerle karsilasirim??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ameliyatı ne kadar geciktirirsen yapılacak ameliyat yarası o kadar büyük olur,küçük sinüsleri 1-2 cm lik yara ile alabiliyoruz ve hiç yatak istirahati gerekmiyor.

ibrahim yilmaz
26 Ağustos 2015

Hocam sgk li ne kadar ek ücret öder
Op.Dr.Atilla KAYA
840 tl

hasan
26 Ağustos 2015

hocam iyi akşamlar 2 gündür kuyruk sokumumda nohuttan biraz irice sislik ve agri var ilk gün üstüne düsmedim sivilce diye ama bu gün agri artti her hangi bi giriş delik kanama veya apne yok.omurgama 8 platin taķilali 3 ay oldu bi alaksi olabilir mi.kıl dönmesi ise sizce hastalik durumu ilerlemiş midir.ne kadar maliyeti olur sigortam var.internette görsel bi araştırma yaptim çok büyük yaralar söz konusu çok gerildim lütfen yardımcı olun.şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Adil ALTINSOY
kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara veremnize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz.tedavi ücreti 840 tl.(sgk lılar için)bu arada takılan platinlerden kaynaklanan bir sıkıntıda olabilir..ama kıl dönmesi tanısı muayene ile raahatlıkla konulabilen bir hastalıktır.

Ahmet
19 Ağustos 2015

Hocam bende kil dönmesi olacak herhalde bi kaç kişi bana dedi ameliyat olman lazım ameliyatsiz tedavi nasıl olur yapabilirmiyiz öyle bisey buqun sivilce qibi bisey olduqunu hissettim sizce ne yapabilirim bende isteyim hükümet konaqinda çalıştığım için fazla oturamam
Op.Dr.Adil ALTINSOY
tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yaptrıırsanız sorun olmaz

Güll
07 Ağustos 2015

Hocam Mrb yarayı acıp bosalttı zaten yaram halen acık.Pansuman olurken cok canım yanıyor. 10 gün boyunca pansuman yaptrcam yaram kapanacak mı yada dikis mi atar bil
miyorum antibiyotik kullaniyorum doktor iltihap kuruduktan sonra agrı sislik ve kızarklık olmazsaameliyat etmem dedi ameliyat olmam gerekirse lazer yöntemiyle bi mikro sinusektomi yöntemi aynı sey mi ne yapmamı önerirsiniz tekrar sismezse yine ameliyat olmadan kurtulamaz mıyım :-(
Op.Dr.Atilla KAYA
apse boşaltıldaıktan 1-1,5 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm.sinus çıkarılmadığı sürece kıl dönmesi ilerler ve apse tekrar eder.mikrosinusektomi yönteminde normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavi olabiliyorsunuz

esma
07 Ağustos 2015

Hocam kuyruk sokumu bölgesindeki kılları almanın bir zararı varmıdır??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Zararı yok.

Güll
06 Ağustos 2015

Mrb Ben 6 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı olmustum birkac güne kadar da hicbirseyim yoktu yakyta ki ameliyat dikislerim sisene kadar.hemen doktora gittim.hap verdi gecmezse yine gel daha da sisince baska bir doktora gittim ameliyat yerinicbirdeye kadar inip enjektörle iltihabı aldı ama orayı açık bıraktı her gün pansuman yaptrmam gerekiyor ameliyat olup olmama konusunda hicbirsey söylemedi 10 gün pansuman icin fazla degil mi yaram acık kaldı ve cok acıyor ise gidemiyorum ameliyat olmam mı gerekiyor bir de bu mikro sinusektomi operasyonunu sgk karsılıyor mu ?? Ne yapmam lazım cvp yazarsanız cok mutlu olurum simdiden tesekkürler…
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Absenin enjektörle çekilmesi tedavi için yetersiz kalabilir,açılıp boşaltılması daha doğru,nüks hastalarda mikrosinüsektomi çoğu zaman mümkün olmuyor,sgk lı hastalardan ek ücret alınıyor.

esma
05 Ağustos 2015

Teşekkürler hocam peki kuyruk sokumu bölgesinde delik olmasına sebep olacak başka durumlar varmıdır ?
Op.Dr.Altan KARAN
Hayır tek sebep kıl dönmesidir

esma
05 Ağustos 2015

Hocam benim kuyruk tarafımda çok küçük bir delik vardı önceleri birazdaha açıktı ama şimdi o küçük delik kapanıyo yani gittikçe küçülüyo acaba kendiş kendine iyleşiyormu doktora göstediğimde hiç bişey yok demişti tekrar gidip doktora göstermelimiyim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi varsa kendiliğinden iyileşmez,kesinleştirmek için muayene gerekir.

Batın
04 Ağustos 2015

Merhaba, bundan bir sene önce kuyruk sokumundan bir defa ameliyat oldum.Pansumanlarımı tam yapmama rağmen bir ay sonra aynı yara yine açıldı tekrarladı.2015 Şubat sonunda 2. ameliyatımı oldum.Bir ay sonra kuyruk sokumunda ki ameliyat yarası açıldı ve kapanmıyor sürekli olarak iltihap akıyor klasik en başa geri sardık.Üçüncü bir ameliyat stresini kaldıracak durumda değilim.Başka bir tedavisi var mı? Gümüş nitrat denendi.
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesinde oluşan sinus çıkarılmadığı sürece hastalık tekrar eder.klasik yöntemlerle ve gümüş nitrat-fenol tedavisinde nüks oranı çok yüksektir.%40 gibi.bu nedenle biz kliniklerimizde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.eğer bu kadar sık tekrar ediyorsa kıl dönmeniz gene hijyene çok dikkat etmelisiniz.hatta sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırmalısınız


Yorum yapın


tikus