kıl dönmesi tedavi

Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır oluşan boşluk kendi haline dolmaya bırakılır.Boşluk alttan dolarken aynı anda ciltle kapanır bu süre zarfında rutin pansumanlar yapılır.Yeni oluşan cilt kılın batmasına karşı daha dirençli olduğundan tekrar kıl dönmesi olma ihtimali diğer ameliyatlardan azdır.
AVANTAJLARI:
-Ameliyatlar arasında en az tekrarlayan tedavi şekillerinden biridir ( % 5 )
-Cerrah açısından kolay uygulanan bir tekniktir.
-Diğer ameliyatlardan kısa sürer ( 20-25 dakika)
-Bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
- Hasta açık yara olmasına rağmen 4-10 günde işine dönebilir
-Her vakaya uygulanabilir.

DEZAVANTAJLARI:

-İş gücü kaybı fazladır
-3-6 ay pansuman gerektirir
-Yataklı tedavi kurumu gerektirebilir.
-Ağrı fazladır.
-Geniş yara izi kalır.
- Yüzde yüze yakın ihtimalle iltihap gelişir ama genellikle ciddi sorun yaratmaz
-İltihaba bağlı aylarca akıntı ve koku olur.
-Ameliyat sonrası erken dönemde kanama olabilir.
-Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.

Ameliyat öncesi 1 ayda kapanır densede tam kapanmanın 6 ayı bulabileceğinizi bilmelisiniz.

delicious Açık Bırakma Tekniğidigg Açık Bırakma Tekniğiblogger Açık Bırakma Tekniğishare 16 16 Açık Bırakma Tekniği

Bu haber 14 Şubat 2011 tarihinde tarafından Kıl Dönmesi kategorisi altına yazılmış. 63.394 views defa okunmuş ve 439 Yorum yapılmış

Açık Bırakma Tekniği için 439 yorum yapılmış


Ali
27 Ağustos 2014

Hocam 1 ay 20 gun once Acik yara yontemiyle Lokal anestaziyle bir ameliyat oldum .Yaksalik 10 gun once yaram hizli kapandigi icin muayene odasinda yaram acildi (Doktor cok buyuk oldugunu soylemisti yaramin )her gun betadin ile temizliyorum o bolgeyi ama soyle bir sorunum var yara kapaniyor onda sikinti yok ama iltihap var .Bu iltihap sikintimidir hocam ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Mümkün olduğu kadar temiz pansuman yapın ancak açık yaraya sürekli betadin sürmek iyileşmeyi geciktirebilir.Tedaviniz doktor kontrolünde olsun.

mehmer
24 Ağustos 2014

Hocam mrb Bende 1ay önce kıl dönmesi ortaya cıktı amelıyat olmam gerekıyordu ama olmadım1 hafta once kıl dönmesin oldugu yerde delik acıldı ıltıhap akıyordu aradan 2 gun gectı ve delıgınoldugu yerden 2 salkım kadar kıl cıktı ne yapmamı önerırsını Tesekkurler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ameliyat olmalısın,yöntemini araştır.

mehmet
23 Ağustos 2014

hocam merhaba.ben açık yöntem ile ameliyat oldum. hergün pansumana gidiyorum.yalnız pansumanda baticon kullanılmıyor.sadece o bölge tamponlarla temizlenip yeniden içi dolduruluyor ve kapatılıyor.bu şekilde pansuman uygun mudur yoksa baticon sürdüreyim mi?yapan doktor bunun bu şekilde olmasını istedi.sizin görüşünüz nedir? yaklaşık bir ay geçti daha yara kapanmadı bu arada. ne kadar sürede kapanır sizce
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Yara pansumanında batticon kullanmak şart değil,yaranın kapanma süresi büyüklüğüne göre 1-2 ay olabilir.

burak
10 Ağustos 2014

hocam yani pansumana devam edelim diyorsunuz ve tekrar kapanır

Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kapanmazsa doktorunuza görünmelisiniz.

burak
09 Ağustos 2014

hocam bende açık kıl dönmesi ameliyatı olmuştum 3 ay önce işe başladım ama tekrar yaram açılmış nasıl tekrar kapanır ve kıl dönmesi tekrarlamış olabilirmi
Op.Dr.Atilla KAYA
cil tam toparlamamış olabilir, önceki uygulamaya devam eden.

Emine
05 Ağustos 2014

Hocam merhaba, ben iki yıl önce kıl dönmesi ameliyatı geçirdim. Dün bisiklet sürmüştüm ve dünden beri aynı bölge oturduğum zaman batıyor. Hastalığın yenilemiş olma ihtimali nedir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Biraz bekleyin travma yüzünden olabilir,öyleyse 1 haftada geçer.

Enes
03 Ağustos 2014

Hocam Merhaba,
Açık bırkama yöntemiyle 12 gün önce ameliyat oldum ağrım yok sadece otururken belimde bir ağrı hissediyorum sertleşme gibi ameliyatta oraya iğne yapmışlardı oondan olabilir mi ? birde her gün evde pansuman yapıyorum yara hiç iyileşmedi şimdi aradada banyoda sabunlu suyla yıkıyorum yara kızarıyor normal mi ? son olarak bu gün yaranın kenarı biraz şişti çok yürüdüm ondan mı oldu sizce ve hafta içi masa başı işime dönebilirmyim süre yeter li mi ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
dönebilirsiniz.

embiss
03 Ağustos 2014

mrb hocam; bundan 1 yil once kil donmesi ameliyati oldum sanirim flap yontemiydi ve tekrarladi 10 gun once 2. ameliyatimi oldum acik birakma teknigiyle hergun pansuman yapiyoruz ama alt kisim dikisli bu hafta dikisler alinicak cok agri yapar mi dijis alinirken nirde ars ara bayilmalarim oluyor ani tansiyon dusmelerinden. birde tekrarlamamasi icin ne onerirsinizne yapmaliyim..
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
dikiş aldırmak ağrı yapmaz
temizliğe dikkat edin tekrarlamaz

Enes
23 Temmuz 2014

Hocam Merhaba,
5 yıl önce kıl dönmesi nedeniyle doktora başvurdum amliyatsız oluşan apseyi alıp o bölgeyi kıldan arındırdı 3 gün içinde normal hayatıma dönmüştüm ameliyat sonrası o bölgede bir açıklık vardı şimdi ise kilodumda lekeler oluşuyor ve koku yapıyor doktoruma gittiğimden açık bırakma yöntemini tavsiye etti ama micro sinüsektomide yöntemi daha mı uygun sizce bilemiyorum yarın ameliyatım var çok kararsızım 15 gün içinde işe dönmem lazım işimde masa başı olucak.
Op.Dr.Atilla KAYA
iyi araştırmadan karar vermeyin

meral
23 Temmuz 2014

Hocam yaram bayaca kucuk işaret parmağının yarısından da az yani.ne zamana kapanır açık ameliyat olmuştum
Op.Dr.Atilla KAYA
temiz tutarsanız 3-4 haftada kapanır


Yorum yapın


anjing