kıl dönmesi Hastanesi

Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır oluşan boşluk kendi haline dolmaya bırakılır.Boşluk alttan dolarken aynı anda ciltle kapanır bu süre zarfında rutin pansumanlar yapılır.Yeni oluşan cilt kılın batmasına karşı daha dirençli olduğundan tekrar kıl dönmesi olma ihtimali diğer ameliyatlardan azdır.
AVANTAJLARI:
-Ameliyatlar arasında en az tekrarlayan tedavi şekillerinden biridir ( % 5 )
-Cerrah açısından kolay uygulanan bir tekniktir.
-Diğer ameliyatlardan kısa sürer ( 20-25 dakika)
-Bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
– Hasta açık yara olmasına rağmen 4-10 günde işine dönebilir
-Her vakaya uygulanabilir.

DEZAVANTAJLARI:

-İş gücü kaybı fazladır
-3-6 ay pansuman gerektirir
-Yataklı tedavi kurumu gerektirebilir.
-Ağrı fazladır.
-Geniş yara izi kalır.
– Yüzde yüze yakın ihtimalle iltihap gelişir ama genellikle ciddi sorun yaratmaz
-İltihaba bağlı aylarca akıntı ve koku olur.
-Ameliyat sonrası erken dönemde kanama olabilir.
-Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.

Ameliyat öncesi 1 ayda kapanır densede tam kapanmanın 6 ayı bulabileceğinizi bilmelisiniz.

Bu haber 14 Şubat 2011 tarihinde tarafından Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri kategorisi altına yazılmış. 90.714 defa okunmuş ve 582 Yorum yapılmış

Açık Bırakma Tekniği için 582 yorum yapılmış


İbrahim
23 Haziran 2016

Selam aleykum hocam 2 gun once acik kil donmesi ameliyati oldum ilk yarayi kapatmislar 24 saat gectikten sonra o bandaji kaldirip yaranin iceresine 5 10 dk ilik ve tasdikli bi suyla yikanmasini istediler Bunu hergunmu uygulamaliyim pansuman yaptirmadim hic bide akinti oluyor yaranin uzerini kapatmalimiyim.
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Açık bırakıldıysa pansuman gerekir. Biz hergün duş öneriyoruz. Açık tekniği artık uygulamıyoruz. En iyisi yaranızın durumunu bilen doktorunuza sormanız.
Geçmiş olsun

başlangıç
21 Haziran 2016

Ben 8 haziran 2016 da apandisit ameliyatı oldum 13 haziran da kuyruk sokumumda bir şişlik ve ağrı hissettim kıl dönmesi olabileceği korkusuyla 21 haziranda doktora gittim ve bir tane küçük delik olduğunu sadece az miktarda iltihap olduğunu söyleyerek antibiyotik ve ağrı kesici verdi ilaçları kullanmalı mıyım yada direk ameliyat mı olmalıyım..
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Doktorunuz iltihap gördüyse ilaçları kullanın. Sonra ameliyat olmalısınız. Fazla beklerseniz ara sıra iltihaplanarak hastalığınız büyür ve daha büyük boyutta ameliyat olmak zorunda kalırsınız.Ameliyattan önce mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.
Geçmiş olsun

Ramazan
05 Haziran 2016

Hocam kolay gelsin ben 01.06.2016 kıl dönmesi ameliyatı oldum bnmki açık geçti ve şuan iğiyim 2 günde 1 pansuman gerekli dedi doktor ve ben bunu yaptım 3. Pansumanımda yara bayabi yanmaya başladı şuanda çok hafif yanma var bu normalmi. Sizce acaba oraya sabun deydi diyemi öyle oldu anlamadım teşekkürler sizce yanma normalmi kolay gelsin
Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olsaydınız bu tür sıkıntıları yaşamazdınız.normalde yıkama verilir.yanma olması farklı şeyler düşündürebilir.hekiminize danışmalısınız

İsmail
02 Haziran 2016

Hocam benim açık yaram var ve hızlı iyileşmesi için sık sık yıkayın demişsiniz. Peki nasıl yıkayacağız ben sadece oraya su tutuyorum ve kuruluyorum. Yaranın çevresini bezle sürtmek ve sabun kullanmak gerekir mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Suyun içine 1-2 kaşık betadine antiseptik koyup onunla yıkayabilirsiniz.

Açıkyara
28 Mayıs 2016

4 ay önce açık kil donmesi ameliyati oldum hic bi sorunum yok sadece kuyruk sokumuna yakin kucuk bi yara var diger yerler kapandı 4 aydır oturmadım acaba oturabilirmiyim şuan neredeyse hic akinti yok .oturursam sikinti olurmu?tesekkurler.
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
4 aydır kapanmadıysa muayene olman iyi olur

halil
09 Mayıs 2016

hocam ben açık kıl dönmesi ameliyatı oldum.. 27/12/2015 tarihinde yaram son 5 gündür neredeyse kapanmıştı ancak 2 gün önce alaturka tuvalete gitmek zorunda kaldım (epilasyon da gerekli olduğu için bana her gittiğinde temizle demişlerdi) ben de elimi attığımda açılma olduğunu boşluk hissettim… yaram açılmış 2-3 cm benim kisi ufak kistmiş küçük yani ama hala tam iyileşmedi doktoruma sordum bugün normal olabilir dedi ama açılan yerde kanama ve iltihab başladı..hocam bi sorun mu var bu kadar geç kapanmasının nedeni nedir.. (nedeni belirsiz hipertansiyonum var) biraz kilomda var 1.81 boyundayım 101 kiloyum boyum yüzünden kilom belli olmuyor ama hafif göbekliyim.. Arada elimde titreme oluyor.. Gizli şekerden şüpheleniyorum şeker hastalığı kronik bir gecikme oluyormuş.. Bu gecikme onun belirtisi olabilir mi? Birde kan alırken sürekli bayılıyorum gittiğim doktorum da beynine o sırada oksijen gitmiyor die oluyor dedi.. Kan alırken bayılmalarda tansiyondan sonra başladı.. cevabı atabilirseniz e-posta adresime bekliyorum şimdiden teşekkürler.. son olarak yaranın hızlı kapanması için yapılabilicek bir şey var mı ?
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
Uzun süre olmuş .Bir çok faktör düşünülebir.Enfeksiyon,nüks,kilo,bakımsız yara,metabolik hastalıklar vb sebepler sayılabilir.Muayennede belli olur.

betül
29 Nisan 2016

Ben 7 ay once acik.birakma yontemiyle ameliyat oldum fazla yatamadan okula baslamistim simdi yaram nerdeyse kapandi ama mucuk bir bolumu kapanmiyo hala sebebi dar pantolon giymekten ve yurumekten midir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Yürümekten olmaz ama dar pantolon giymeyin.

Emin
28 Nisan 2016

Hocam merhaba. Ben 13 gün önce ameliyat oldum. Dün ameliyatın başından beri geçirdiğim en ağrısız ve rahat gündü. Dikişlerimin alt tarafından şeffaf renkte çok hafif kanla karışık bir sıvı akıyordu. bu gün doktorumun yanına gittiğimde dikişlerin tutmadığını söyledi ve dikişleri alıp açık bıraktı 3.4 gün sürekli pansumana gelmemi daha sonraki gün kendisinin bakacağını söyledi. Oturup kalkmam da hiç bir problem olmadığını sadece duş almama mı ve pansumanı düzenli yaptırmamı söyledi. Ben uzanmaktan çok sıkılmış durumdayım bilgisayar bağımlısıyım diyebilirim bilgisayar başına oturmak istiyorum ama tedirgin oluyorum tekrar bir problem çıkar diye. Bu konuda siz ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? Nasıl hareket etmeliyim? Oturup kalkmam bir problem yaratır mı? Ortalama 1 ayda iyileşir demişsiniz Ameliyatın üstünden 13 gün geçtikten sonra dikişlerimi alıp açık bırakma yöntemini kullandılar geçen sürenin faydasını görür müyüm? Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler.
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Yaranın enfeksiyon durumunu,genişliğini,derinliğini en iyi doktorunuz bildiğinden onun önerilerine uymalısınız.Durumunuzu bilmediğimizden bizim önerilerimiz sizi yanlış yönlendirebilir.
Geçmiş olsun

emre kaya
27 Nisan 2016

Hocam merhaba ben yaklaşık iki buçuk ay önce kd ameliyatı oldum, ancak amelyat yerim makata yakındı orda bi problemim yok zaten ama.kuyruk sokumunda ufak bir delik var acaba farklı bir yerden tekrarlamış olabilir mi akinti vs yok.
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Tekratrlamış olabilir.Akıntı olması şart değil. Medical Art Cerrahi Merkezinde SGK lılara muayene ücretsiz) size yakın bir şubemize gelirseniz teşhis konur,mikrosinüsektomiye uygunsa aynı gün hastaneye yatmadan ameliyat olabilirsiniz.
Geçmiş olsun

cem
25 Nisan 2016

hocam ben 20 nisanda kıl donmesi ameliyatı oldum açık bırakma yöntemi ile ve bugune kadar hiç pansuman yaptırmadım hiç bir sorunum yok sizce pansuman yaptırmalı mıyım? zaten yara çok küçük nohuttan biraz küçük bir yara

Op.Dr.Adil Altınsoy
Bir baktırsan iyi olur


Yorum yapın


kadal