kıl dönmesi Ücreti

Açık Bırakma Tekniği

Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır oluşan boşluk kendi haline dolmaya bırakılır.Boşluk alttan dolarken aynı anda ciltle kapanır bu süre zarfında rutin pansumanlar yapılır.Yeni oluşan cilt kılın batmasına karşı daha dirençli olduğundan tekrar kıl dönmesi olma ihtimali diğer ameliyatlardan azdır.
AVANTAJLARI:
-Ameliyatlar arasında en az tekrarlayan tedavi şekillerinden biridir ( % 5 )
-Cerrah açısından kolay uygulanan bir tekniktir.
-Diğer ameliyatlardan kısa sürer ( 20-25 dakika)
-Bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
– Hasta açık yara olmasına rağmen 4-10 günde işine dönebilir
-Her vakaya uygulanabilir.

DEZAVANTAJLARI:

-İş gücü kaybı fazladır
-3-6 ay pansuman gerektirir
-Yataklı tedavi kurumu gerektirebilir.
-Ağrı fazladır.
-Geniş yara izi kalır.
– Yüzde yüze yakın ihtimalle iltihap gelişir ama genellikle ciddi sorun yaratmaz
-İltihaba bağlı aylarca akıntı ve koku olur.
-Ameliyat sonrası erken dönemde kanama olabilir.
-Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.

Ameliyat öncesi 1 ayda kapanır densede tam kapanmanın 6 ayı bulabileceğinizi bilmelisiniz. Bu süre zarfında günlük pansuman yapılsa dahi pansumandan 5-6 saat sonra kötü kokular yayılmaya başlar ve giderek artar.

Peki bu kadar olumsuzlukları varken neden hala bu yöntem uygulanıyor? sorusu akla gelmektedir. Aslında haklı bir sorudur ama kendi içinde mantığı vardır. Şöyle ki; kıl dönmesi tedavisi için 15 den fazla tekik uygulanmaktadır, tedavi için gidilen cerrah hangi tekniği biliyorsa her hastaya aynı tekniği uygular. Bu mantıkla yaklaşıldığında onlarca hastalığın ameliyatlarını yapan genel cerrahtan değilde sadece bölge hastalıklarına yoğunlaşmış proktoloji uzmanından hizmet almak akıllıca olur. Bütün hastalıklarda olduğu gibi az sayıda hastalığın tedavisine spesiyalize olmuş doktorların tecrübe ve teknolojik birikimleri daha iyidir. Medicalart kliniğin altı şubesinde de kıl dönmesi ameliyatlarının tümünü bilen ve hasta için en doğru yöntemi uygulayabilen proktoloji uzmanları hasta kabul etmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde hasta açısından bir çok avantaja sahip çağdaş yöntemler olan bascom procedure, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi uygulanmaktadır. Klasik yöntemleri gerektirecek kadar ileri vakalarda klasik yöntemlerin en başarılısı karidakis ameliyatını tercih etmektedirler. Çağdaş tekniklerin uygulanamayacağı kadar ileri düzey hastaların oranı % ondan daha azdır yani hastalarımızın % 90 dan fazlası çağdaş tekniklerle ameliyat edilebilmektedir. Gittiğiniz klinikte “size mikro sinüsektomi olmaz flap gerekir” dendiyse bunu mutlaka mikro sinüsektomi yapmayı bilen bir doktora onaylatmalısınız. Yoks agereksiz yere büyük bir ameliyat olursunuz.

Açık Bırakma Tekniği İle Ameliyat Olanlar; Eğer bir şekilde tedavi yöntemleriyle ilgili araştırma yapmaya devam ederler ve çağdaş yöntemler olan Bascom ameliyatı, mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi gibi tedavilerin de olduğunu gördüklerind kafalarını vuracak taş ararlar. Siz siz olun interneti doğru kullanın ve iyi araştırın. Her tekniği gösteren videolar youtube, dailimotion, vimeo gibi sitelerde var, üşenmeyin onları izleyin ve en çok aklınıza yatan tekniği uygulaya hekime ulaşmaya çalışın. Yoksa 6 ay pansuman yaptırtmak sizi hayattan bezdirebilir.

Açık Bırakma Tekniği için 601 yorum yapılmış


harun

hocam 15 yaşındayım 4.5 ay önce kıl dönmesinden ameliyat oldum ve yeniden tekrarladı 1.5 haftadır apse kanıyordu şuan patlamış ve delik oluşmuş durumda önceden kesilmiş bir bölgeye bu sefer mikro sinüsektomi yöntemi uygulanabilir mi
Op Dr Altan Karan
gelirseniz muayene ile değerlendirip tedaviyi planlayabiliriz

Ahmet

Peki hocam delikler olması normalmi acaba 97 gün oldu da daha ne kadar olur bu delikler
Op Dr Adil Altınsoy
görmeden yorum yapmak zor

Ahmet

Şey bide kusura bakmayın uzattım ama bana 1 yılda o delikler kapanmaz diye korkutuyorlar o zaman ben futbol falan hiç oynayamıcam mı lütfen yardımcı olun ne zaman oynarim
Op Dr Altan Karan
yaranın durumunun muyene ile değerlendirilmesi gerekir.yorum yapabilmek için.hekiminize danışmalısınız

İlker

Merhaba hocam daha önceden de yazmıştım budan 7 hafta önce açık bırakma yöntemiyle amelyat oldum yaramın kapanmasına az kaldı alkıntı da artık Yok fakat yaranın çevresinde kıllar uzadı kıllar sorun olur mu yaram daha tam kapanmadıgı icin almaya korkuyorum sizce ne yapmalıyım?
Op Dr Ergun Aygören
kılları kısaltın doku içinde kalmasın.iyice yıkayın

oğuz

Hocam iyi çalışmalar bugün ameliyat olduktan sonra ki 73. Gün yaranın yüzeysel bir yara kaldığını söyledi pansuman yapan doktorlar ne kadar sürede tamamen kapanır birde hala azda olsa akıntı olması normal mi?
Op.Dr.Altan Karan
Yüzeyel yaradan salgı olur normal
günde 0.5 mm hızla kapanabilir.

Musa

Hocam kolay gelsin daha önceden kıl dönmesi ameliyatı geçirdim dikişlerim geçeli hemen hemen iki yıl oldu Ancak kuyruk sokumundan başlayan kıl dönmesi ameliyatının en aşağısında Serçe Parmağımın ucu kadar ufak bir delik var Bunun nedeni nedir teşekkür ederim
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmeniz nüks etmiş görünüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirp mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

batuhan

Hocam ilk ameliyatı 3 yıl önce oldum.Son bir yıl içinde de tekrar iltihap akıntısı ve 2 kere kanama meydana geldi.Doktora gittim ve tekrar ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olabilir miyim ?
Op Dr Atilla Kaya
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
evet olabilirsiniz.size en yakın şubemizde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz

oğuz

Öncelikle iyi çalışmalar. Ben 53 gün önce kıl dönmesinden açık ameliyat oldum ilk 35 gün hergün geriye kalan günlerde ise 2 günde bir pansuman oluyorum. Ve pansumanlarda hiçbir aksama olmadı. Fakat son birkaç gündür yaranın olduğu bölgede bir kaşınma var bunun nedenini sormak istedim . Diğer bir soru olarakda futbol oynamaya ne zaman dönebilirim . Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.
Op.Dr.Demet AĞRAS
İyileşme döneminde kaşıntı olabilir, futbol oynayabilirsiniz. Keşke mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olsaydınız 2-3 gün içinde futbola dönebilirdiniz.

Ilker

Cevap verdiğiniz icin teşekkürler hocam bir sorum daha olacaktı bügün ameliyatımın 10 u günü akıntı hala devam ediyor yıkıyorum bir saat geçmeden yine geliyor bu akıntı ne kadar sürer ve yaramın içersinde beyaz sümüksü seyler var intihap yapmış olabilir mi yoksa normal mı?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
evet iltihap kapmış.iyileşme 2-4 ayı bulabilir.sık yıkayıp kuru tutmalısınız

Ilker

Merhaba hocam ben 1 hafta önce Almanya da açık bırakma yöntemiyle amelyat oldum yaram çok açık ve kötü kokulu akıntı geliyor doktorumun söylediği gibi her gün 4 5 kez yikiyorum sizce sadece yıkamak yeterli olur mu ? Ve şiddetli agrım oluyor ve yaranın iyileşmesi 4.5 ayı buluyormuş peki ağırım da mı okadar sürecek 4.5 ay agrı mı çekeceğim gerçekten yaranın kapanması 4.5 ay mı sürüyor kısacası eski yaşantıma ne zaman dönebileceğim ? Şimdiden teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
🙁 ne yazıkki açık bırakma yöntemi en erken 2-4 ayda iyileşir.yıkayıp kuru tutacaksınız.tekrar kıl girişine engel olmalısınız